• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

USB WiFi

  • Ја почнал/а темата
  • #1

Delicon

On your way to fame
10 јуни 2007
1,038
503
delicon.mk
Дали е можно USB WiFi (gembird airbird) адаптер да дава WiFi интернет?

Што сакам да направам:

USB WiFi e закачен nа PC (vista) и сакам преку него да се конектирам на интернет со iPhone.

Пробав нешто, се појави WiFi сигнал на iPhone-от, се конектирав но немаше врска до интернетот.

Некој предлог? :ermm:
 

StenmarC

Intern
16 април 2007
716
13
stenmarc.blog.com.mk
Јас што го имам тоа USB WiFi (Edimax) има опција да работи како приемник, или репетитор. Е сега за понатаму не знам, али ќе прочачкам. Ваљда би можело ако се намести Internet Connection Sharing... :chudenje:
 

Freaker

Intern
9 април 2007
418
8
колку што те разбрав сакаш usb wifi адаптерот да ти функционира како acces point, мислам дека не е можно барем не сум сретнал некој да го користи на тој начин, направени се да примаат сигнал не да даваат
 

386ka

Gaining Experience
22 декември 2007
2,365
194
Можеш да направиш твоја нова мрежа преку Windows и потоа да направиш да работи во peer-to-peer модус. Потоа направи Internet Connection Sharing пробај да се конектираш на мрежата со iPhone!
 

HocusPocus

On your way to fame
3 јули 2007
1,022
620
Доколку сакаш да го направиш USBто како Access Point, можеш да го направиш преку Edimax USB PCI Apdapter на кое има опција да го наместиш како АП и да шеруваш ЛАН мрежа на која имаш интернет, само така ќе успееш.

Јас што го имам тоа USB WiFi (Edimax) има опција да работи како приемник, или репетитор. Е сега за понатаму не знам, али ќе прочачкам. Ваљда би можело ако се намести Internet Connection Sharing...
Ова можеби ќе ти помогне.

Првин ставаш во АП мод.Потоа одиш во Network Connections и го наоѓаш Network Bridge одиш на properties и селектираш од каде да црпи интернет конекција.


И на крај конфигурираш Wireless Connection на AП.

 

Niki

Баниран/a
21 април 2007
404
1
Може, но Гембирд се најлоши за таа намена (за делење нет)
и на моменти прекинува и сецка но ке врши работа.
Направи го да работи како АП мод и рестарт на ПЦто и толку
 
  • Ја почнал/а темата
  • #9

Delicon

On your way to fame
10 јуни 2007
1,038
503
delicon.mk
Нема Switch to AP mode, и плус иконата во tray е црна. :ermm:
 

DaDo|BT

Intern
21 септември 2007
258
13
dad0bt.blogspot.com
незнам дали можи со gembird airbird али сум сигурен дека со Nintendo USB WiFi adapter можи да се направи такво нешто .... знам дека требаше да се инсталираат др драјвери за 4удото ...
ај да не зборам на памет види си тука
[ame="http://www.youtube.com/watch?v=Gk7LfSbtb-I"]http://www.youtube.com/watch?v=Gk7LfSbtb-I[/ame]
од 22 минута по4нува тој туториал :)
i hope it help
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,048
Мислења
860,920
Членови
29,909
Најнов член
Klosus
На врв Дно