Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

УСБ уред за безжичен интернет

Burazer

Баниран/a
29 јануари 2023
267
180
Тука
Има една Тенда 770 ден со УСВ 3.О подржува реални 200 мв/с . Ето фјучрс пруга.
Ќе ја земам
 

Burazer

Баниран/a
29 јануари 2023
267
180
Тука

dbozhinoski

Intern
14 март 2023
32
10
Фала, али не прашав кое да го земам. А шо му фале на тоа од Анхоч горе?
Дали ке подржува 100mp/s? Пошо моментално имам 40/40 брзина, па ајде да е до 100ка прифатливо е. За поголеми брзини не ми треба.
Ништо. Овоа ѕвере испадна дека е хот спот. Ќе го враќаме утре.
Ете шо му фале
 

Burazer

Баниран/a
29 јануари 2023
267
180
Тука
Значи овие на USB дали се уопште примници како вифи PCI картичките или сите се само Хот Спот? Кога ќи читаш спецификациите делуваат како рутери уствари.
Јас сакам да се ослободам од 7 метарскиот мрежен кабел и да си ставам бежична карта у компјутер.
 

HardCorec

Unbeatable
4 ноември 2013
3.570
5.466
dominion.mk
HardCorec's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 12400F
Motherboard
Asus B85 Pro Gamer
Storage
SSD Kingston 2TB
PSU
Cooler Master B500
RAM
HyperX Beast 4x16gb
Video card
GTX 1660 Super
Case
Cooler Master HAF
Mouse
Asus Echelon
Keyboard
Cooler Master Storm
Monitor
Philips 276E
OS
Windows 10 Pro 64bit
Значи овие на USB дали се уопште примници како вифи PCI картичките или сите се само Хот Спот? Кога ќи читаш спецификациите делуваат како рутери уствари.
Јас сакам да се ослободам од 7 метарскиот мрежен кабел и да си ставам бежична карта у компјутер.
Знаеш што е хотспот?

Btw
USB адаптерот е токму она што ти го бараш... и да, работи на исти принцип како WiFi PCI картичките само што USBто е послабо.
 

Godlike

On your way to fame
11 октомври 2014
764
877
Ништо. Овоа ѕвере испадна дека е хот спот. Ќе го враќаме утре.
venom-tom-hardy.gif

Мислењето е автоматски споено:

Знаеш што е хотспот?

Btw
USB-то адаптерот е токму она што ти го бараш... и да, работи на исти принцип како WiFi PCI картичките само што USBто е послабо.
Дали инстарирал driver за USB-то е прашање, сепак ќе има слаб сигнал доколку нема антена на него.
 

Burazer

Баниран/a
29 јануари 2023
267
180
Тука

Мислењето е автоматски споено:


Дали инстарирал driver за USB-то е прашање, сепак ќе има слаб сигнал доколку нема антена на него.
Инсталирав драјвер и ми бараше да врзам кабел на ethеrnet на PC за да ѕверето си добие интернет. Значли ипак ке испадне дека е најдобро PCI картичка да си зеам, а?
 

Godlike

On your way to fame
11 октомври 2014
764
877
Инсталирав драјвер и ми бараше да врзам кабел на ethеrnet на PC за да ѕверето си добие интернет. Значли ипак ке испадне дека е најдобро PCI картичка да си зеам, а?
View: https://www.youtube.com/watch?v=Mw0OLpQtbS
Без кабел за интернет се инсталира дриверот од усб-то, одкако ќе се инсталира си се конектираш на wifi толку крај.
Не ти треба PCI картичка, освен ако земаш Wifi6 рутер.
 

Burazer

Баниран/a
29 јануари 2023
267
180
Тука
View: https://www.youtube.com/watch?v=Mw0OLpQtbS
Без кабел за интернет се инсталира дриверот од усб-то, одкако ќе се инсталира си се конектираш на wifi толку крај.
Не ти треба PCI картичка, освен ако земаш Wifi6 рутер.
Tenda USB.jpg
Имам ист адаптер на десктопот, само TP-Link.
Си функционира исто како wifi картичка.

Буразерот нешто нубче е.
Види шо ми вика. Значи треба да е просто. Нечам да се замарам. Јас уште синоча го ставив у кола за да го враќам.
Туку ај да речема и дека ке се поврзе. Компјутерот ми е под маса и е одалечен од рутерот
едно 4-5 метра. Дали ке добива упште добар сигнал за брзината шо ја пише у спецификации?
 
6 ноември 2012
2.008
2.150
Скопје
-={K-O-R-U-N}=-'s setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 5800x3d / AMD Wraith Prism Cooler
Motherboard
ASUS ROG STRIXX B450-F
Storage
Kingston KC2000 NVMe PCIe SSD
PSU
Corsair HX1000 (full modular)
RAM
2 x 8gb G-SKILL Trident Z RGB
Video card
Gainward RTX 3090
Case
Lian-Li Lancool 215
Mouse
Razer Mamba Elite
Keyboard
Custom TKL Mechanical
Audio
Asus Delta Core \ HyperX USB Amp
Monitor
Samsung Odyssey G7 32" 240Hz \ BenQ PD3200Q 32" \ Dell U27"
OS
Windows 11 Pro
Зошто е толку мега искомплицирано се последниве 1-2 страни?

Што ти треба и што сакаш да постигнеш?
 

Godlike

On your way to fame
11 октомври 2014
764
877
Благодарение до модераторите за преместување на темата (y)
 

Burazer

Баниран/a
29 јануари 2023
267
180
Тука
Ево го пробав пак и се поврзав на вифи. Сакало рестар на PC.
Мало у брзање пробувавме и јеби га.
Туку нешо ѕверчето види какви брзини дава, а сум на 40/40 пакет. :D
Може телекабел пак пуштиле гратис промотивно зголемување.
New Picture.jpg
Мислењето е автоматски споено:

Тоа беше на 5G мрежата.
На 2.4 дава 50 / 80.
На задните УСБ порти 5G неможе да се конектира. На предните се конектира.
Изгледа далечината од 4-5 метра е максимум шо фаќа ова звере.
На 2.4 GB бендот фаќа и на задните порти.
 
Последна промена:

marv

Unbeatable
5 октомври 2007
5.082
4.620
Ево го пробав пак и се поврзав на вифи. Сакало рестар на PC.
Мало у брзање пробувавме и јеби га.
Туку нешо ѕверчето види какви брзини дава, а сум на 40/40 пакет. :D
Може телекабел пак пуштиле гратис промотивно зголемување.
Погледнете го атачментот 124539
Мислењето е автоматски споено:

Тоа беше на 5G мрежата.
На 2.4 дава 50 / 80.
На задните УСБ порти 5G неможе да се конектира. На предните се конектира.
Изгледа далечината од 4-5 метра е максимум шо фаќа ова звере.
На 2.4 GB бендот фаќа и на задните порти.
Земи едно УСБ кабелче УСБ-А-Машко-->УСБ-А-Женско да речеме 1-1.5-2м и ќе си го качиш погоре адаптерчето кај сакаш, и ќе имаш подобар прием сигурно од под маса, од позади.
 

Burazer

Баниран/a
29 јануари 2023
267
180
Тука
Земи едно УСБ кабелче УСБ-А-Машко-->УСБ-А-Женско да речеме 1-1.5-2м и ќе си го качиш погоре адаптерчето кај сакаш, и ќе имаш подобар прием сигурно од под маса, од позади.
Аха. Ама добро е. Ипак нели 5G бендот е појак ама помал домет имам, а 2.4 има поголем домет ако не грешам. Така да 2.4 без проблем си прима и позади.
Туку телекабел нешо чепкаат изгледа па 40/50 пакето си врве 70/90 моментално.
 

kirev

Unbeatable
31 мај 2010
7.519
5.798
Аха. Ама добро е. Ипак нели 5G бендот е појак ама помал домет имам, а 2.4 има поголем домет ако не грешам. Така да 2.4 без проблем си прима и позади.
Туку телекабел нешо чепкаат изгледа па 40/50 пакето си врве 70/90 моментално.
Вакво продужно кабелче USB cable extension 1.2m (M-F male to female) и залепи го НА МОНИТОРОТ во висина на рутерот

(Едитирано за нештата да бидат појасни)
 
Последна промена:

dashbog

Gaining Experience
24 јуни 2008
361
449
dashbog's setup  
Processor & Cooler
i5 6500
Motherboard
Asrock B250 Pro 4
Storage
1TB NVME + 3TB HDD
PSU
Cooler Master 650W
RAM
8GB
Video card
RX580 8GB
Case
SAMA Yuhui
Mouse
Logi M310
Keyboard
Logi K540
Audio
Logitech Z333
Monitor
Dell 27"
OS
Windows 10

kirev

Unbeatable
31 мај 2010
7.519
5.798
И? Ќе се ослободи од 5м мрежен кабел на подот за да обеси extension кабел на ѕидот.
Јас не би го менувал мрежниот кабел во никој случај.
Каков ѕид? Од усб портата на десктопот до мониторот. И тоа 1,2 метри кабелче што сигурно не е пет метри :) Been there done that (има скоро две децении додуша)
 

mihovkris

Unstoppable
1 јуни 2016
3.622
3.155
Неготино

Burazer

Баниран/a
29 јануари 2023
267
180
Тука
Последна промена:

Miki98

Gaining Experience
13 јануари 2021
521
306
Macedonia Pehchevo [2326]
www.balkan77.com
Со какви тенди се замараш,пази немој системот на пц да ти падне.
Вакво слично адаптерче ме зезна само што го ставив bsod ми се случи.
Види само каков чип носат адаптерот,ете линк пр.
MKD 435.70 25%OFF | Realtek RTL8812AU/RTL8812BU Dual Band 1200mbps Wireless USB Wifi Network Adapter Antenna Laptop Ethernet 1000M Ethernet External
MKD 992.81 30%OFF | CHANEVE RTL8812AU Chipset 5GHz 1200Mbps WiFi Adapter USB 3.0 Wireless Network Card + 5dbi antenna For Windows 7/8/10/Linux
Предност:
Да се пофалам на linux супер работат и лесно се инсталираат драјверите.
Го имам нарачано алфата но се уште не е стигната, квалитетен адаптер само за линкус.
(Зошто терам линкус и на стар лаптоп ubuntu 21 со 2гб рам тера)
Screenshot_20230406-005008_eBay.png
Едит:
За подобар сигнал смени го channel на рутерот на 11 или колку може повеќе,и на power да избереш до high.
И кога правиш speedtest,провери со кои днс DNS сервери ги имаш ставено.
Мислењето е автоматски споено:

Јас го нарачав ова. Да, премногу е too good to be true ама видете reviews, по 200+ mbps вадат на 5GHz мрежа.
Ќе почекам да стигне па ќе видиме.
Мислам дека го имам истиот,ако ти треба ќе ти го дадам,мене не ми треба,по што грее,незнам зошто грее.
 
Последна промена:

Optipro

Gaining Experience
5 мај 2021
446
319
Јас на Алиекспрес си порачав едно УСБ џиџе од 200 денари, со антенче, цепи Интернет и тоа салам!
 

Burazer

Баниран/a
29 јануари 2023
267
180
Тука
Абе сите Али Мали. 500 денара, 200 денара. Треба и нашта икономија да ја подржаваме. Чудам ви се на акло. Месечно плаќате по 3000 ден на интернет, ТВ и мобилен , а за уреди со смешни цени порачувате од Али.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
47.273
Мислења
977.693
Членови
35.572
Најнов член
mkd2020
На врв Дно