Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

USB type C кабел за полнач

Burazer

Баниран/a
29 јануари 2023
267
180
Тука
Буразери, ако знаете да кажете модел на кабел со реален проток од 33 вати?
Купив еден Natec prati кабел лажно деклариран од Анхоч 36 вати, ама не полни толку.
Убаво кабелче плетено е, па го задржав за у кола за полнач кој и така пуне преспоро.
Туку ако знаете кабел шо стварно ќе полни Ми Турбо 33 вати!
 

StalkeR

Guru
5 декември 2009
5.424
6.597
Anker или Baseus. Треба да има во Анхоч, немаш утка со нив како што кажа Флегма.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

gamon

Practice makes perfect
15 септември 2014
1.407
1.691
orgrimar
за 33 вати секој ќе ти работи доколку полначот е ПД ППС 35 вати или повеќе. АКо не е со ваква подршка максимум може до 10 вати. Дали покрај ПД стандард жаомије користат и некој нивни не знам за овај модел, за други модели мораше нивни кабел.
 

Burazer

Баниран/a
29 јануари 2023
267
180
Тука
Имам Poco F3 со оригиналниот адаптер и кабел кој пуни со Mi Turbo за едно 40-50 мин зависно колку е преостанато испод 20 %. Тој шо го земав исто брзо пуни за едно 15-20 мин повеќе него со оригиналнио (значиќе му дојде дека пуне со едно 22-3 вати).
Ми треба уште еден брз за резерва. Пред празниците имаа само Natec и Connect - деклариран како 65 вати. Ке питам ако добиле Анкер.
 

wildthingthe

Intern
24 февруари 2017
19
13
Буразери, ако знаете да кажете модел на кабел со реален проток од 33 вати?
Купив еден Natec prati кабел лажно деклариран од Анхоч 36 вати, ама не полни толку.
Убаво кабелче плетено е, па го задржав за у кола за полнач кој и така пуне преспоро.
Туку ако знаете кабел шо стварно ќе полни Ми Турбо 33 вати!
Имам ист телефон, милион кабли сум пробал, во Анхоч и во Сетек ми ги отворија сите што ги имаа тогаш на лагер, не работи ниту еден на 33в, има заштита од Xiaomi како што читав, така да али/ебај/амазон за оригинал.
 

Burazer

Баниран/a
29 јануари 2023
267
180
Тука
Имам ист телефон, милион кабли сум пробал, во Анхоч и во Сетек ми ги отворија сите што ги имаа тогаш на лагер, не работи ниту еден на 33в, има заштита од Xiaomi како што читав, така да али/ебај/амазон за оригинал.
Сунце и жарино шаомијевско
:mad: Значи ќе тражеме од некој расипан телефон. Или ќе чекаме од Али.
 

gamon

Practice makes perfect
15 септември 2014
1.407
1.691
orgrimar
Сунце и жарино шаомијевско
:mad: Значи ќе тражеме од некој расипан телефон. Или ќе чекаме од Али.
Пишав погоре, многу е лесно, изгуглај дали телефонот подржува ПД ПСС или работи со жаомије стандард. Ако работи со нивни стандард како претходните макс ти е 10вати со било кој полнач. Кабелот мора да има чип ид од жаомије и исти таков чип треба да има полначот. Ако подржува ПД секој полнач ќе работи до 30 вати за 60+ вати треба посебен кабел со чип ид но со ПД протокол
 

Burazer

Баниран/a
29 јануари 2023
267
180
Тука
Пишав погоре, многу е лесно, изгуглај дали телефонот подржува ПД ПСС или работи со жаомије стандард. Ако работи со нивни стандард како претходните макс ти е 10вати со било кој полнач. Кабелот мора да има чип ид од жаомије и исти таков чип треба да има полначот. Ако подржува ПД секој полнач ќе работи до 30 вати за 60+ вати треба посебен кабел со чип ид но со ПД протокол
Сега се слушаш ли шо зборуваш? Како може телефонот да е макс 10 вати кога полни до крај за 50 минути? Значи не е проблемот у полначот туку у каблите.
Еве на GSM вика PD 3.0. QC3.
 

Mercilesss

Gaining Experience
20 февруари 2023
311
253
Дај молим те не ми помагај.
Ваљда поентата погоре е Xiaomito си ги брендира своите продукти и други кабли нема да одговараат со нивни полначи т.е имаат рестрикции, нешто слично како што OnePlus dash chargeр секој друг телефон го полни со некои си 5 вати макс.

Побарај на чичко али, Baseus Official Store и најди си што ти треба, помегу 3 и 5-6 долари имаш за шаомито.
 

Burazer

Баниран/a
29 јануари 2023
267
180
Тука
Ваљда поентата погоре е Xiaomito си ги брендира своите продукти и други кабли нема да одговараат со нивни полначи т.е имаат рестрикции, нешто слично како што OnePlus dash chargeр секој друг телефон го полни со некои си 5 вати макс.

Побарај на чичко али, Baseus Official Store и најди си што ти треба, помегу 3 и 5-6 долари имаш за шаомито.
Тоа е веќе друго и е јасно. Буразерот погоре беше ногу нејасен. Ти бараш кабел , а он ти зборува за полнач. Ќе бараме од чика Али.
 

Psycore

Practice makes perfect
12 ноември 2013
1.008
1.343
Скопје
Ваљда поентата погоре е Xiaomito си ги брендира своите продукти и други кабли нема да одговараат со нивни полначи т.е имаат рестрикции, нешто слично како што OnePlus dash chargeр секој друг телефон го полни со некои си 5 вати макс.

Побарај на чичко али, Baseus Official Store и најди си што ти треба, помегу 3 и 5-6 долари имаш за шаомито.
Не сум знаел ова за OnePlus, ама ќе го побијам. Имам полнето S22 Ultra на OnePlus 10 65W полнач. Ми полнеше на 45W со Super Fast Charging 2.0.
 

mihovkris

Unstoppable
1 јуни 2016
3.613
3.147
Неготино
Пази кој анкер кабел ќе го земеш само ако се одлучиш. Купив и јас Anker кабел од анхоч за некои 600 и нешто денари, на жаомијето turbo charge (35W) не работи. Само fast.
 

Mercilesss

Gaining Experience
20 февруари 2023
311
253
Не сум знаел ова за OnePlus, ама ќе го побијам. Имам полнето S22 Ultra на OnePlus 10 65W полнач. Ми полнеше на 45W со Super Fast Charging 2.0.
E можеби сега новите се различни, али досегашно искуство секогаш dash charge полнело многу споро други телефони, имам искуство со преку 5 разлилни OnePlus-a и сите полнеле многу спроо други андроид телефони. Еден скриншот од моментот кога пребарувам зошто dash charge-ot не полни брзо други телефони.

Infact, ти си првиот од кој слушам дека полнел друг андроид телефон со dash charge и било брзо. Обично мислам дека оди на default 5W на секој др андроид тел.

Е сега, дали е тоа било оргинал ОП полнач со Dash Charging технологија, бидејки ОП ќе прифати било какво брзо полнење, ама специфичната технологија Dash charge е некомпатибилна со другите андроиди
 

Атачменти

  • 1681912650782.png
    1681912650782.png
    46,5 KB · Прегледи: 26
Последна промена:

mdeni

Unbeatable
24 септември 2012
5.845
5.755
Прифаќа било кое друго брзо полнење? Сигурен си?
 

Mercilesss

Gaining Experience
20 февруари 2023
311
253
Прифаќа било кое друго брзо полнење? Сигурен си?
Па имам пробано полнач од S8 и полнач од S20, и преку двата поленше брзо. Е сега можеби нема да сака од Шаомито all things considered. Али претпоставувам дека било кој друг андроид полнач ќе го полни брзо.

Ако имаш различно искуство, сподели.
 

gdamjan

Unstoppable
3 април 2008
3.600
2.620
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
бидејки ОП ќе прифати било какво брзо полнење,
зависи од телефонот - во најмала рака, во времето на Oneplus 3 и неговиот DASH пуњач - и едното и другото подржуваа или DASH брзо пунење или обично 5V 1A (можда 2A?).
 

StefanPetrov

On your way to fame
5 април 2016
466
728
StefanPetrov's setup  
Processor & Cooler
12700F / Arctic Liquid Freezer II 240
Motherboard
MSI PRO Z690-A DDR4
Storage
1TB Firecuda 520 SSD / 500GB Kioxia Exceria SSD / 1TB WD HDD
PSU
Asus ROG STRIX 750W
RAM
32GB G.Skill Aegis 3200 MHz
Video card
EVGA 3080 FTW3 Ultra 10GB
Case
Modecom Volcano Amirani White
Mouse
Razer Deathadder V2
Keyboard
Cooler Master MK730 Brown Switches
Monitor
LG 32" 165Hz QHD
OS
Windows 10 / Ubuntu
Сунце и жарино шаомијевско
:mad: Значи ќе тражеме од некој расипан телефон. Или ќе чекаме од Али.
И од Али се бош, како ќе ти се погоди. Зедов еден за 60W демек за 11T телефон, на крајот гледам макс со 33W полни.
 

JamesKirk

Practice makes perfect
12 февруари 2015
1.840
1.578
Струга
www.facebook.com
JamesKirk's setup  
Processor & Cooler
i3 1215u
Motherboard
Lenovo
Storage
Solidigm P41 Plus 512gb + Samsung QVO 870 1tb
RAM
16GB
Video card
Intel UHD Graphics
Mouse
MSI
Keyboard
MSI
Monitor
Samsung LS24C310EAUXEN
OS
Windows 11 PRO
Знам дека е поскапо ама зашо не си земиш оригинален полнач од застапнициве на шаоми?
 

Burazer

Баниран/a
29 јануари 2023
267
180
Тука
Знам дека е поскапо ама зашо не си земиш оригинален полнач од застапнициве на шаоми?
Oригинален полнач имаме буразеру. Бараме кабел буразеру, каааабел, кој наместо 22 ке пуни со 33 вати.
 

StefanPetrov

On your way to fame
5 април 2016
466
728
StefanPetrov's setup  
Processor & Cooler
12700F / Arctic Liquid Freezer II 240
Motherboard
MSI PRO Z690-A DDR4
Storage
1TB Firecuda 520 SSD / 500GB Kioxia Exceria SSD / 1TB WD HDD
PSU
Asus ROG STRIX 750W
RAM
32GB G.Skill Aegis 3200 MHz
Video card
EVGA 3080 FTW3 Ultra 10GB
Case
Modecom Volcano Amirani White
Mouse
Razer Deathadder V2
Keyboard
Cooler Master MK730 Brown Switches
Monitor
LG 32" 165Hz QHD
OS
Windows 10 / Ubuntu
Значи истиот да го земам. Ако може да пуштеш линк?
Сега проверив, за прошлиот тел ми бил кабелот. Ми требаше 30W а полнеше со 15W, my bad. Не знам, можиш да ризикуваш со Али и онака не се скапи ама не се надевај многу од многу. Или барем прочитај reviews.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
47.233
Мислења
977.110
Членови
35.547
Најнов член
minchevskis
На врв Дно