• Важно
  Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
  Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

USB problem!!!

Todor91

On your way to fame
8 јануари 2008
810
692
Todor91's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8750H CPU @ 2.20GHz
Motherboard
Asus P8B75-M LX
Storage
ssd m2 KINGSTON SA1000M8240G| Hard Drive: Western Digital WDC WD10SPZX-17Z10T1
RAM
Kingston 24 GB (DDR4-2662)
Video card
NVIDIA GeForce GTX 1050 4096 MB GDDR5
Mouse
Bloody V7
Monitor
MSI
OS
Microsoft Windows 10 (10.0) Professional 64-bit
imam problem so usb portot nz sto se sluci ali nesaka da mi ukluci nikakov usb!eve sto se pojavuva:
 

Атачменти

 • usb error.jpg
  usb error.jpg
  102,5 KB · Прегледи: 40
 • usb error1.jpg
  usb error1.jpg
  102,7 KB · Прегледи: 27

super_hacker

Баниран/a
2 април 2008
1.333
68
Проблемот е во тоа што твојот компјутер го користи ел. напонот за други работи, и сега кога сакаш да приклучиш УСБ додаток, немаш доволно ел. енергија за да работи и тој. Исто така причина може да биде (доколку имаш) повеќе усб портови кои сите се зафатени, сите тие тргаат струја и нема доволно за другиот УСБ порт.
 
M

Mr.Alien

Гостин
А што сакаш да приклучиш на USB портот? Обично стикче или некој друг уред?
Колку силно напојување имаш, и какво?
И дали уредот кој сакаш да го приклучиш на компјутерот без проблем се приклучува на друг компјутер?
Дај малку повеќе детали......
 

Todor91

On your way to fame
8 јануари 2008
810
692
Todor91's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8750H CPU @ 2.20GHz
Motherboard
Asus P8B75-M LX
Storage
ssd m2 KINGSTON SA1000M8240G| Hard Drive: Western Digital WDC WD10SPZX-17Z10T1
RAM
Kingston 24 GB (DDR4-2662)
Video card
NVIDIA GeForce GTX 1050 4096 MB GDDR5
Mouse
Bloody V7
Monitor
MSI
OS
Microsoft Windows 10 (10.0) Professional 64-bit
А што сакаш да приклучиш на USB портот? Обично стикче или некој друг уред?
Колку силно напојување имаш, и какво?
И дали уредот кој сакаш да го приклучиш на компјутерот без проблем се приклучува на друг компјутер?
Дај малку повеќе детали......

obicen stik i probav i kamerata da ja uklucam totalno nisto nesaka nz zs a prethodno se sakase a napojuvanjeto mi e 400W CODEGEN.a uredite na drug pc se uklucuvaat bez problem!
 
M

Mr.Alien

Гостин
Ова ти го прави на сите USB портови?
Дај пиши што се содржи твојата конфигурација.......
 

Todor91

On your way to fame
8 јануари 2008
810
692
Todor91's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8750H CPU @ 2.20GHz
Motherboard
Asus P8B75-M LX
Storage
ssd m2 KINGSTON SA1000M8240G| Hard Drive: Western Digital WDC WD10SPZX-17Z10T1
RAM
Kingston 24 GB (DDR4-2662)
Video card
NVIDIA GeForce GTX 1050 4096 MB GDDR5
Mouse
Bloody V7
Monitor
MSI
OS
Microsoft Windows 10 (10.0) Professional 64-bit
imam samo 2 porta nejke ni na nieden a konf. mi e

Intel Celeron 2.4
1 gb ddr ram
80gb hard disk
GeForce 5200 128 mb

ali ne e do konfiguracijata siguren sum!se dvoumam dali da mu zemam nov usb port na PCI
 

Ago

Intern
10 септември 2008
257
2
znaci vaka ako imas drugo usb probaj so toa jas imav ist problem i se ispostavi deka e do samoto usb najverojatno pregorelo dodeka si go vadel ako ne koristis bezbedno vadene:bravo:
 
M

Mr.Alien

Гостин
@ Ago
Човекот веќе кажа дека ги пробал на друг компјутер и дека работат добро. Значи, проблем е со USB портите.

@Todor91
Да не пробуваш преку некој HUB да ги вклучиш? Ако е така, пробај директно во USB портите на плочата, не преку HUB-от...
 

Todor91

On your way to fame
8 јануари 2008
810
692
Todor91's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8750H CPU @ 2.20GHz
Motherboard
Asus P8B75-M LX
Storage
ssd m2 KINGSTON SA1000M8240G| Hard Drive: Western Digital WDC WD10SPZX-17Z10T1
RAM
Kingston 24 GB (DDR4-2662)
Video card
NVIDIA GeForce GTX 1050 4096 MB GDDR5
Mouse
Bloody V7
Monitor
MSI
OS
Microsoft Windows 10 (10.0) Professional 64-bit
ne ne bes usb hub direkno i nikako nesaka ima opcija reset i pak nejke nz sto mu e problemot.sto sve ne sum stail i nejke ni na 2-te sto gi imam da ukluci sekogas istoto mi go pojavuva :plachko2:
 

Todor91

On your way to fame
8 јануари 2008
810
692
Todor91's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8750H CPU @ 2.20GHz
Motherboard
Asus P8B75-M LX
Storage
ssd m2 KINGSTON SA1000M8240G| Hard Drive: Western Digital WDC WD10SPZX-17Z10T1
RAM
Kingston 24 GB (DDR4-2662)
Video card
NVIDIA GeForce GTX 1050 4096 MB GDDR5
Mouse
Bloody V7
Monitor
MSI
OS
Microsoft Windows 10 (10.0) Professional 64-bit
eve sto maticna imam octek skoro veke 6 godini ja imam i nema gajle
 

Атачменти

 • 845G-A4P(s).jpg
  845G-A4P(s).jpg
  32,8 KB · Прегледи: 12

Vlatzki

Gaining Experience
1 мај 2008
1.276
335
Ај пробај со друг хард диск, и друга инсталација на ХР. Види што ќе бидни тогаш... Ако работи, тогаш оперативниот систем ти е....... :D
 

DaDo|BT

Intern
21 септември 2007
258
13
dad0bt.blogspot.com
vaka probaj so bootiranje na sistemot preku nekoe zivo CD na linux
ubuntu ili bilo koe , i vidi dali ke go prepoznae stik4eto .....
pa da vidime dali e do operativniot sistem
ili hardverska mana :)
 

super_hacker

Баниран/a
2 април 2008
1.333
68
Сто посто е некој хардверски проблем со напојувањето. Братучед ми го имаше истиот проблем, па ми кажа дека му го сменале напојувањето и така. Кажи што имаш на компјутерот приклучено некој додатни работи. И тие можи да се причини бидејќи и тие тргаат многу напојување.
 
M

Mr.Alien

Гостин
Е ама информација ми даде. Ти барам да наведеш модел на матичната, а ти ми даваш минијатурна слика од која не може да се утврди кој ти е моделот на истата. Аман.....
Добро бре луѓе, кога веќе некој се труди да ви помогне дајте информации какви ви се бараат.
 

Todor91

On your way to fame
8 јануари 2008
810
692
Todor91's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8750H CPU @ 2.20GHz
Motherboard
Asus P8B75-M LX
Storage
ssd m2 KINGSTON SA1000M8240G| Hard Drive: Western Digital WDC WD10SPZX-17Z10T1
RAM
Kingston 24 GB (DDR4-2662)
Video card
NVIDIA GeForce GTX 1050 4096 MB GDDR5
Mouse
Bloody V7
Monitor
MSI
OS
Microsoft Windows 10 (10.0) Professional 64-bit
Ај пробај со друг хард диск, и друга инсталација на ХР. Види што ќе бидни тогаш... Ако работи, тогаш оперативниот систем ти е....... :D
ne e do xp i ja mislev deka e i staviv drugo xp i pak nesakase
 

super_hacker

Баниран/a
2 април 2008
1.333
68
Ама јас повеќе пати ти кажав дека проблемот е до напојувањето. Нема врска ОС-от.
 

Todor91

On your way to fame
8 јануари 2008
810
692
Todor91's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8750H CPU @ 2.20GHz
Motherboard
Asus P8B75-M LX
Storage
ssd m2 KINGSTON SA1000M8240G| Hard Drive: Western Digital WDC WD10SPZX-17Z10T1
RAM
Kingston 24 GB (DDR4-2662)
Video card
NVIDIA GeForce GTX 1050 4096 MB GDDR5
Mouse
Bloody V7
Monitor
MSI
OS
Microsoft Windows 10 (10.0) Professional 64-bit
Е ама информација ми даде. Ти барам да наведеш модел на матичната, а ти ми даваш минијатурна слика од која не може да се утврди кој ти е моделот на истата. Аман.....
Добро бре луѓе, кога веќе некој се труди да ви помогне дајте информации какви ви се бараат.

dobro de ne me karaj :) ja mislev ke vidis od slikata sto ti pisuva ali nvm eve sto model e Octek Rhino i845GE-A4P
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.663
Мислења
889.178
Членови
31.503
Огласи
34
Најнов член
IsabellaArchie
На врв Дно