1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

USB проблем

Дискусија во форумот 'Off-topic теми' започната од Ljupco94, 12 Мај 2012.

 1. Ljupco94

  Ljupco94
  Gaining Experience

  130
  75
  4 Февруари 2012
  Машко
  Проблемов е следен : Не сака да ми го пушти usbto па викам ај да не е до него , па пробав со друго и пак не сака , инаку пишуваше нешто како Windows does not reconized.... ај ако може некој да ми помогне околу ова...
   
 2. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,724
  27,397
  4 Септември 2008
  Друг USB порт пробај?
   
 3. Ljupco94

  Ljupco94
  Gaining Experience

  130
  75
  4 Февруари 2012
  Машко
  пробав на мојот лаптоп, пробав на другиот компјутер на ниту еден не сака а пред некој ден го препознаваше без проблем... стварно не знам што би можело да биде :/
   
 4. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,724
  27,397
  4 Септември 2008
  Дали и со другото USB проба и на лаптопот?
   
 5. Ljupco94

  Ljupco94
  Gaining Experience

  130
  75
  4 Февруари 2012
  Машко
  Да и двете не сака да ги препознае... а работеа до пред некој ден.
   
 6. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,724
  27,397
  4 Септември 2008
  А дали двете ги користеше на двата компјуетери и претходно? или второто го користеше само на лаптопот како тест одкако ти се јави проблемот?

  За секој случај:

  Симни овие 2 програма, и скенирај.

  1 & 2.
   
 7. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,826
  26,014
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Извади УСБ-то од порт,исклучи компјутер,извади кабел за струја,притисни и држи на power копчето 4-5секунди.Уклучи кабел уклучи компјутер и пробај.
   
 8. Ljupco94

  Ljupco94
  Gaining Experience

  130
  75
  4 Февруари 2012
  Машко
 9. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,826
  26,014
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Направи како што ти кажав?
   
 10. Ljupco94

  Ljupco94
  Gaining Experience

  130
  75
  4 Февруари 2012
  Машко
  да да и пак истово...
   
 11. Ljupco94

  Ljupco94
  Gaining Experience

  130
  75
  4 Февруари 2012
  Машко
  ги имам и двата, скенирав и ништо не најде
   
 12. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,724
  27,397
  4 Септември 2008
 13. Ljupco94

  Ljupco94
  Gaining Experience

  130
  75
  4 Февруари 2012
  Машко
  пак не сака.. постои можност да ми се расипани и двете ?
   
 14. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,724
  27,397
  4 Септември 2008
  Постои, ако претходно некоја порта ти направила спој, и притоа ги уништила и USB-та, или нешто слично, пробај на 3 компјутер.
   
 15. Ljupco94

  Ljupco94
  Gaining Experience

  130
  75
  4 Февруари 2012
  Машко
  Тестирани се на 4 компјутери до сеа.. 3 мои и еден на другар и на ниту еден од нив не покажува ништо освен Windows not reconized... psy а како е можно тоа спој што викаш ?
   
 16. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,724
  27,397
  4 Септември 2008
  Ако е така тогаш USB -та се мртви.

  За секој случај, дали проба нив директно да ги скенираш? со Malwarebytes? абдејтувај, десен клик на USB-то, и скен, истово можеше да го направиш и со Hitman Pro, одкако прво ќе селектираш во интерфејсот/settings show scan with Hitman Pro on files and folders, во Scan табот.

  Ако воопшто ги дава во computer кога ќе влезеш, ако не пробај во safe mode.

  За секој слуај, направи и clear cmos, ако нема џампер, извади ја батеријата од матичната и потоа врати ја после 2/3 минути.
   
 17. Ljupco94

  Ljupco94
  Gaining Experience

  130
  75
  4 Февруари 2012
  Машко
  Не ги дава воопшто инаку еве screenshot што ми дава на едното во Device Menager...
  [​IMG]
   
 18. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,724
  27,397
  4 Септември 2008
  го ичисти ли BIOS-от? сликата не се гледа....
   
 19. Ljupco94

  Ljupco94
  Gaining Experience

  130
  75
  4 Февруари 2012
  Машко
  хмм... како да го исчистам на те сваќам, инаку ми го дава едното усб како (Unknown Device) и како да знам дали ми се расипани усб портите, за да не ми се случи и со друго усб истото... ?
   
 20. Kajsibebraat

  Kajsibebraat
  On your way to fame

  1,450
  917
  1 Април 2012
  Машко
  go imav istiot problem so 2 usb. Javuva usb device not Recognized. Gi probav na mnogu pc i istoto sekade. Pa uste mi stojat vo fioka so nadez deka bi gi napravil nekogas
   
 21. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,724
  27,397
  4 Септември 2008
  Стисни clear CMOS/копче едно црно....од позади на матичнатакуќиштето, каква матична имаш?

  ЕДИТ, Прави го ова на исклучен компјутер, а одкако ќе го стиснеш копчето...држи го едно 10 секунди, потоа извади го кабелот од напајањето, почекај едно 30 секунди, стисни го power копчето на куќиштето неколку пати, врати го кабелот и упали го компјутерот.

   
 22. Ljupco94

  Ljupco94
  Gaining Experience

  130
  75
  4 Февруари 2012
  Машко
  Матична : Asus P5GC-MX/1333...
   
 23. SaleSk

  SaleSk
  Arzt

  4,601
  5,175
  20 Април 2007
  Машко
  Луѓе чекајте малку...Какви ресети на биоси, какви чуда и врагови...
  Прво усб-ата се пробани на неколку компјутери колку што разбрав...На секој компјутер ги јавува како непознат екстерен уред...
  1. Мислам дека имаш некој вирус или слично па усб-то е корумпирано...Веројатно има некој ауто егзе фајл кој по автоматизам се префрла на секое пц каде што ке го брцнеш стикот...
  2. Ако е вирус лесно ке се отарасиш од него преку Линукс оперативен систем,
  3. Можно е да ти се расипани двата стика од лошо напојување!
  4. Дали освен со тие две стикчиња, проба и со некој друг? Па да видиш што ке се случи? Евентуално да не е проблем на крај на краиштата со твојот компјутер? И едноставно во секое време може да се измери напонот од 5 волти дали е ОК или е покачен на 6 или повече...

  Овакви проблеми се решаваат со систем на елиминација, почнувајќи од наједноставното, односно скенирање со антивирусни програми, па потоа со Линукс...
  Можеби ти е заразен и некој ДЛЛ фајл од драјверите за УСБ кој ги чита надворешните мемории...
  Се додека не ги направиш сите чекори по редослед кој ти го опишав,само можеш да луташ од едно до друго место без цел...

  Поздрав
   
  RagingDemon, olikomerc и на boro1 им се допаѓа ова.
 24. Ljupco94

  Ljupco94
  Gaining Experience

  130
  75
  4 Февруари 2012
  Машко
  Хмм па вирус не верувам дека е, бидејќи беа празни усб-њата
  3. Како да проверам дали било до напојувањето...?
  Јас мислам дека е нешто до предните порти, бидејќи задните работат... ,а на предните ништо не ми пушта...
   
 25. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,826
  26,014
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Чекај чекај чекај!
  Истот УСБ ако го брцнеш позади работи,а од напред нејќе?
   
Слични теми
 1. Freaker
  Одговори:
  3
  Прегледи:
  1,461
 2. MIDNIGHT WALKER
  Одговори:
  28
  Прегледи:
  3,708
 3. cyber_junkie
  Одговори:
  3
  Прегледи:
  1,273
 4. Marko
  Одговори:
  12
  Прегледи:
  2,108
 5. petar.bt
  Одговори:
  5
  Прегледи:
  2,041
Вчитување...

Сподели

Вчитување...