1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

USB Password

Дискусија во форумот 'Приватност // Анонимност // SPAM' започната од angjeleski, 8 oктомври 2009.

 1. angjeleski

  angjeleski
  Intern

  202
  11
  23 Април 2007
  Дали некој знае да ми каже некое добро програмче за комплетно заклучувае на усб стикче? Значи не само на фолдери него комплетно, штом се приклучи стикчето да бара пасворд? Барав нешто на нет ама се е заклучување на фолдери...
   
 2. piroska

  piroska
  Intern

  30
  0
  16 Септември 2009
 3. maci

  maci
  On your way to fame

  2,900
  640
  2 Април 2008
 4. HijackHacker

  HijackHacker
  Gaining Experience

  5,108
  296
  21 Февруари 2008
  Машко
  Web Designer
  Ова работи само на Win платформа, во Linux или Mac, ништо :)
   
 5. m3ntal

  m3ntal
  Intern

  112
  8
  5 Февруари 2009
 6. ivan_wolf

  ivan_wolf
  Intern

  43
  3
  7 oктомври 2009
 7. angjeleski

  angjeleski
  Intern

  202
  11
  23 Април 2007
  Фала на пмошта. Само ова од Kakasoft не ми е пробано ама ќе морам да го најдам фулл верзија :D
   
 8. maci

  maci
  On your way to fame

  2,900
  640
  2 Април 2008
  што ке ти е фул верзија,и со ова ке бркаш работа.
   
 9. kicedz007

  kicedz007
  Баниран/a

  215
  10
  7 Декември 2008
  jas si imam napraveno bat fajl so koj si gi zaklucivam rabotite.
   
 10. zlaki

  zlaki
  Гостин

  последното напишано на оваа тема е 21-10-2009,има ли некој некоја подобра или понова програма за заштита на УСБ,всушност ми треба програмче за кога ке се вклучи усб-то да побара лозинка каде без лозинката да неможе да се отвори.Ајде ако има нешто поново пишете...
   
 11. Cika

  Cika
  V.I.P

  2,358
  902
  8 Декември 2009
  Ова не е лошо, само што се плаќа.. но не е некоја голема цена ако во предвид ги земеш услугите кои ги нуди.
   
 12. kimi makedonski

  kimi makedonski
  Intern

  440
  14
  19 Август 2009
  Па не е ни мала цената. 19 евра. Со тие пари може да се најадеш и напиеш како свинче. :D
  И само да напоменам не користете бат форми и слични глупости јас се изгорев еднаш со нешто такво и изгубив златни работи. Уште жалам за сликите и податоците што ги изгубив.
   
 13. Cika

  Cika
  V.I.P

  2,358
  902
  8 Декември 2009
  Ја мислам дека вреди затоа што нуди огромен број на услуги,а не само да ставиш пасворд на USB-то. Има и други добри апликации но оваа ми се виде како најевтина и најфункционална.
   
 14. Krkac

  Krkac
  Gaining Experience

  109
  79
  29 Февруари 2008
  Јас би ти препорачал да го пробаш TrueCrypt (open-source програмче) :)

  [​IMG]

  Код:
  http://www.truecrypt.org/
   
 15. zlaki

  zlaki
  Гостин

  значи овие програми се инсталираат на компјутерот и со самато вклучување на усб било мое или друго усб ке побара лозинка,така?а што ако моето усб се приклучи на друг компјутер каде не е инсталирана заштитна програма,тогаш слободно ќе се отвора.Или е подруго незнам?Сакам да знам дали доколку моето усб го вклучам на друг компјутер ќе се отвори без лозинка Или тоа ќе бара лозинка само на мојот компјутер бидејќи е инсталирана некоја програма за заштита од горе наведените.
   
 16. Nokia

  Nokia
  Gaining Experience

  55
  51
  18 Декември 2009
  Се мислев да отворам нова тема или да пишам во веќе постоечкава која мислам дека соодветствува со она што сакам да го кажам.

  Знаете ли што ми се случи пред некој ден?

  Си ставив слики на USB стикот и го однесов во фото студио да ги извадам. На стикот имам и некои други слики, песни, ситни инсталациони програмчиња, лозинките од ROBOFORM и програми за возила кои се околу 400MB но се во ОГРОМЕН број. Се надевав дека веднаш ќе ги префрлат сликите а за принтовите да дојдам подоцна но ме замолија да го оставам стикчето и им го кажав фолдерот во кој се сликите па на поверење им го оставив. Дојдов по некое време и оваа девојката ми вика дека машината сеуште не била загреана (колку време се загрева машина? пола саат? ако не се лажам максимум 5 минути некаде.) и да дојдам за 15-тина минути ќе бидат готови. Доаѓам по 20 минути и повторно ми вика не се готови затоа што стикчето било полно со вируси (жими газов). Застанав на пултот кога гледам на мониторот се полни еден бар кој ми падна сомнителен бидејќи на стикот имам многу мали програмчиња кои споро се копираат а токму толку споро се полнеше и тој процес. Се посомневав дека ми ги копира програмите и пасвордите од робоформ и тамам да влезам позади пултот девојкава вика ај нема везе ќе идам демек на ризик, ваљда нема да закачам вирус и го исклучи процесот. За секој случај дома си ги сменив сите пасворди што ги користам, а со постов би ве предупредил кога одите во фото студио да не оставате НИШТО на стиковите или да бидете присутни при превземањето на податоците.

  Користењето на USB пасворд нема да помогне затоа што во тој случај луѓето од фото студио нема да може да пристапат до сликите, што значи дека ќе мора да им го дадете пасвордот а така ќе имаат и пристап до останатите податоци.
   
 17. maci

  maci
  On your way to fame

  2,900
  640
  2 Април 2008
  пиши кое фото студио да не одиме таму
   
 18. Nokia

  Nokia
  Gaining Experience

  55
  51
  18 Декември 2009
  Профото Здравко. Она кај јосип броз гимназијата. :ua:

  А кога ќе размислам, СИГУРЕН сум дека ги копираше моите фајлови затоа што тие ситни програмчиња споро се копираат исто како што и кај нив се копираа споро па чекав "да им се загреат машините" my ass
   
 19. daci92

  daci92
  Gaining Experience

  2,120
  163
  4 Февруари 2009
  Машко
  Студент
  vidi masinite ako se postari tipovi sporo se zagrevaat osobeno ako ne rabotela cel den potrebni i se okolu 15min da se zagree ,no nema nikakov proces na prefrlanje osven prefrlanje na slikite na nivniot kompjuter pa potoa od nivniot kompjuter na serverot koj e povrzan so masinata ,ali cim vikas deka imalo proces na prefrlanje bidi 100% siguren deka neso ti prefrlala od kaj tebe
   
 20. NIKE

  NIKE
  Intern

  202
  8
  18 Јули 2010
  Во каква држава живееме ние.Да одип во Фотосдудио и таму да ти ѓи копираат приватните работи.Мислам навистина срамота.Се прашувам дали ова ќе се случи во некоја друга многу поразвиена земја од Маќедонија како Америка или Русија.
   
 21. CofD

  CofD
  Intern

  259
  24
  17 Август 2010
  А што демек таму нема да се случи? Сегде може да се случи секаде има крадци и лопови не само кај нас :ua:
   
 22. Nokia

  Nokia
  Gaining Experience

  55
  51
  18 Декември 2009
  Мислам.. најмногу ме нервира што се прави на триипол и ме убедува дека антивирусот веќе 45 минути го скенира USB-то а јас гледам процес на копирање па кога и спомнав може ли да видам, го исклучува процесот и вика ај ќе идам на ризик. Ма немој... ц ц ц Све лопови, воајери и луѓе кои се интересираат за туѓите животи. Немам коментар.:ua:
   
Слични теми
 1. Todor91
  Одговори:
  6
  Прегледи:
  1,869
 2. Alien
  Одговори:
  8
  Прегледи:
  2,146
 3. Vlado.T
  Одговори:
  4
  Прегледи:
  1,213
 4. goodboy
  Одговори:
  10
  Прегледи:
  895
 5. StalkeR
  Одговори:
  13
  Прегледи:
  1,540
Вчитување...

Сподели

Вчитување...