1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

USB Password

Дискусија во форумот 'Приватност // Анонимност // SPAM' започната од angjeleski, 8 oктомври 2009.

1. angjeleski

angjeleski
    Intern

202
    11
    23 Април 2007
    Дали некој знае да ми каже некое добро програмче за комплетно заклучувае на усб стикче? Значи не само на фолдери него комплетно, штом се приклучи стикчето да бара пасворд? Барав нешто на нет ама се е заклучување на фолдери...

2. piroska

piroska
    Intern

30
    0
    16 Септември 2009
  3. maci

maci
    On your way to fame

2,900
    640
    2 Април 2008
  4. HijackHacker

HijackHacker
    Gaining Experience

5,108
    296
    21 Февруари 2008
    Машко
    Web Designer
    Ова работи само на Win платформа, во Linux или Mac, ништо :)

5. m3ntal

m3ntal
    Intern

112
    8
    5 Февруари 2009
  6. ivan_wolf

ivan_wolf
    Intern

43
    3
    7 oктомври 2009
  7. angjeleski

angjeleski
    Intern

202
    11
    23 Април 2007
    Фала на пмошта. Само ова од Kakasoft не ми е пробано ама ќе морам да го најдам фулл верзија :D

8. maci

maci
    On your way to fame

2,900
    640
    2 Април 2008
    што ке ти е фул верзија,и со ова ке бркаш работа.

9. kicedz007

kicedz007
    Баниран/a

215
    10
    7 Декември 2008
    jas si imam napraveno bat fajl so koj si gi zaklucivam rabotite.

10. zlaki

zlaki
    Гостин

последното напишано на оваа тема е 21-10-2009,има ли некој некоја подобра или понова програма за заштита на УСБ,всушност ми треба програмче за кога ке се вклучи усб-то да побара лозинка каде без лозинката да неможе да се отвори.Ајде ако има нешто поново пишете...

11. Cika

Cika
    V.I.P

2,358
    902
    8 Декември 2009
    Ова не е лошо, само што се плаќа.. но не е некоја голема цена ако во предвид ги земеш услугите кои ги нуди.

12. kimi makedonski

kimi makedonski
    Intern

440
    14
    19 Август 2009
    Па не е ни мала цената. 19 евра. Со тие пари може да се најадеш и напиеш како свинче. :D
    И само да напоменам не користете бат форми и слични глупости јас се изгорев еднаш со нешто такво и изгубив златни работи. Уште жалам за сликите и податоците што ги изгубив.

13. Cika

Cika
    V.I.P

2,358
    902
    8 Декември 2009
    Ја мислам дека вреди затоа што нуди огромен број на услуги,а не само да ставиш пасворд на USB-то. Има и други добри апликации но оваа ми се виде како најевтина и најфункционална.

14. Krkac

Krkac
    Gaining Experience

109
    79
    29 Февруари 2008
    Јас би ти препорачал да го пробаш TrueCrypt (open-source програмче) :)

Код:
    http://www.truecrypt.org/

15. zlaki

zlaki
    Гостин

значи овие програми се инсталираат на компјутерот и со самато вклучување на усб било мое или друго усб ке побара лозинка,така?а што ако моето усб се приклучи на друг компјутер каде не е инсталирана заштитна програма,тогаш слободно ќе се отвора.Или е подруго незнам?Сакам да знам дали доколку моето усб го вклучам на друг компјутер ќе се отвори без лозинка Или тоа ќе бара лозинка само на мојот компјутер бидејќи е инсталирана некоја програма за заштита од горе наведените.

16. Nokia

Nokia
    Gaining Experience

55
    51
    18 Декември 2009
    Се мислев да отворам нова тема или да пишам во веќе постоечкава која мислам дека соодветствува со она што сакам да го кажам.

Знаете ли што ми се случи пред некој ден?

Си ставив слики на USB стикот и го однесов во фото студио да ги извадам. На стикот имам и некои други слики, песни, ситни инсталациони програмчиња, лозинките од ROBOFORM и програми за возила кои се околу 400MB но се во ОГРОМЕН број. Се надевав дека веднаш ќе ги префрлат сликите а за принтовите да дојдам подоцна но ме замолија да го оставам стикчето и им го кажав фолдерот во кој се сликите па на поверење им го оставив. Дојдов по некое време и оваа девојката ми вика дека машината сеуште не била загреана (колку време се загрева машина? пола саат? ако не се лажам максимум 5 минути некаде.) и да дојдам за 15-тина минути ќе бидат готови. Доаѓам по 20 минути и повторно ми вика не се готови затоа што стикчето било полно со вируси (жими газов). Застанав на пултот кога гледам на мониторот се полни еден бар кој ми падна сомнителен бидејќи на стикот имам многу мали програмчиња кои споро се копираат а токму толку споро се полнеше и тој процес. Се посомневав дека ми ги копира програмите и пасвордите од робоформ и тамам да влезам позади пултот девојкава вика ај нема везе ќе идам демек на ризик, ваљда нема да закачам вирус и го исклучи процесот. За секој случај дома си ги сменив сите пасворди што ги користам, а со постов би ве предупредил кога одите во фото студио да не оставате НИШТО на стиковите или да бидете присутни при превземањето на податоците.

Користењето на USB пасворд нема да помогне затоа што во тој случај луѓето од фото студио нема да може да пристапат до сликите, што значи дека ќе мора да им го дадете пасвордот а така ќе имаат и пристап до останатите податоци.

17. maci

maci
    On your way to fame

2,900
    640
    2 Април 2008
    пиши кое фото студио да не одиме таму

18. Nokia

Nokia
    Gaining Experience

55
    51
    18 Декември 2009
    Профото Здравко. Она кај јосип броз гимназијата. :ua:

А кога ќе размислам, СИГУРЕН сум дека ги копираше моите фајлови затоа што тие ситни програмчиња споро се копираат исто како што и кај нив се копираа споро па чекав "да им се загреат машините" my ass

19. daci92

daci92
    Gaining Experience

2,120
    163
    4 Февруари 2009
    Машко
    Студент
    vidi masinite ako se postari tipovi sporo se zagrevaat osobeno ako ne rabotela cel den potrebni i se okolu 15min da se zagree ,no nema nikakov proces na prefrlanje osven prefrlanje na slikite na nivniot kompjuter pa potoa od nivniot kompjuter na serverot koj e povrzan so masinata ,ali cim vikas deka imalo proces na prefrlanje bidi 100% siguren deka neso ti prefrlala od kaj tebe

20. NIKE

NIKE
    Intern

202
    8
    18 Јули 2010
    Во каква држава живееме ние.Да одип во Фотосдудио и таму да ти ѓи копираат приватните работи.Мислам навистина срамота.Се прашувам дали ова ќе се случи во некоја друга многу поразвиена земја од Маќедонија како Америка или Русија.

21. CofD

CofD
    Intern

259
    24
    17 Август 2010
    А што демек таму нема да се случи? Сегде може да се случи секаде има крадци и лопови не само кај нас :ua:

22. Nokia

Nokia
    Gaining Experience

55
    51
    18 Декември 2009
    Мислам.. најмногу ме нервира што се прави на триипол и ме убедува дека антивирусот веќе 45 минути го скенира USB-то а јас гледам процес на копирање па кога и спомнав може ли да видам, го исклучува процесот и вика ај ќе идам на ризик. Ма немој... ц ц ц Све лопови, воајери и луѓе кои се интересираат за туѓите животи. Немам коментар.:ua:

Слични теми
  1. Todor91
    Одговори:
    6
    Прегледи:
    1,869
  2. Alien
    Одговори:
    8
    Прегледи:
    2,146
  3. Vlado.T