• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

УСБ мемориски уреди / картички

 • Ја почнал/а темата
 • #1

stefan_mkd

Gaining Experience
18 март 2015
449
258
Земав УСБ SanDisk Ultra 32gb.

Пробав да префрам филм 2-3 гб и 1/3 од податоците ги префрла со скоро 40мб/с и нагло паќа на 12 мб/с и тера до крај така. Префрлам од ссд, така да не е до него.

Нормално е да се дешава, да го враќам или?
 

olikomerc

Unstoppable
11 декември 2008
4,690
3,582
Толку им е брзината на запис на сандиск усб стиковите. Ќе почнат со 50 мб/с ама просек им е 15 мб/с.
 

Metuzalem

Epic
28 ноември 2010
6,708
12,120
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
Се пуни кешот, а потоа е стварното запишување. На Windows 7+ нема начин да се зголеми/контролира системскиот кеш.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #4

stefan_mkd

Gaining Experience
18 март 2015
449
258
Тоа и јас си мислев. Има некој начин да зголемам брзина или пример препорака за усб?
 

mihovkris

Practice makes perfect
1 јуни 2016
1,631
1,218
Неготино
mihovkris's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 3600 @ 4GHz 1.25V
Motherboard
B450M-DS3H
Storage
1TB Hitachi HDD 5400 RPM, Samsung EVO 850 250GB, Kingston A2000 NVMe 250GB
PSU
Chieftec 600W
RAM
Kingston HyperX Fury 16GB DDR4 3200MHz
Video card
Sapphire RX580 4GB GDDR5
Case
ATX Midi Tower Case SAMA Inpower Black Gold 5 v2
Mouse
A4Tech Bloody P93
Keyboard
Fury Hellfire 2
Audio
Realtek HD Audio
Monitor
24" Philips 243V7QDSB/00 IPS
OS
Windows 10 v2004
Да не трубам во нова тема. Земав УСБ SanDisk Ultra 32gb.

Пробав да префрам филм 2-3 гб и 1/3 од податоците ги префрла со скоро 40мб/с и нагло паќа на 12 мб/с и тера до крај така. Префрлам од ссд, така да не е до него.

Нормално е да се дешава, да го враќам или?
Симни teracopy и види стварно со колку копира.
 

Oktar

Epic
23 октомври 2012
4,058
12,471
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8700k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Video card
Asus Strix GTX1080
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS
SanDisk Ultra 16GB ако добро паметам, по спецификација беа околу 16 МБ/с, така да таа си е брзината, усб-то си е во ред. Ако сакаш брзина, земаш Екстрим и тоа од поголемите, малите секогаш имаат помали брзини. Почетната брзина што ја гледаш е кешот како што горе напоменаа. Затоа и можеш да приметиш дека ако копираш помал фајл, усб-то ке продолжи да трепка уште некое време иако прогрес прозорчето веќе ќе биде затворено како да е завршено копирањето.
Нема ништо спорно, само не си се информирал доволно пред да го купиш и со тоа да имаш соодветни очекувања. Инаку, според моето досегашно искустов, Сандиск се секогаш точни со своите спецификации и убедливо најблиску резултати сум имал со нив. Самсунг се исто така предузеќе на кое може да се верува.

Edit: Write speed на 16GB USB-то е 20MB/s по спецификација.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #7

stefan_mkd

Gaining Experience
18 март 2015
449
258
Симни teracopy и види стварно со колку копира.
Сега пробав. Исти фајл, филм од 3 гб, да го копирам на два драјва. (ново е 32гб, старото 64гб и по тоа што најдов на нет се исти хардвер, разчично пакување).

На новото, до 1гб копира со 40 мб/с, на старото иде до крај со 30/40 со врвови до 50
 

Oktar

Epic
23 октомври 2012
4,058
12,471
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8700k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Video card
Asus Strix GTX1080
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS
Сега пробав. Исти фајл, филм од 3 гб, да го копирам на два драјва. (ново е 32гб, старото 64гб и по тоа што најдов на нет се исти хардвер, разчично пакување).

На новото, до 1гб копира со 40 мб/с, на старото иде до крај со 30/40 со врвови до 50
Пробај со H2testw.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #9

stefan_mkd

Gaining Experience
18 март 2015
449
258
3000 мб на старото ги копира со просечна од 40 мб/с и ги чита со просечна од 115 мб/с

Исти тест, на ново усб ги запишува со просечна брзина од 13 мб/с и ги чита со просечна од 132 мб/с.

Драјвовите се овие СТАРО и НОВО.


Реално, не ми менува многу брзината. Ќе го користам побрзото и така ново купив за да ми дреме во рПИ цело време, но ме нервира зашто е така
 

flashgordon007

On your way to fame
15 септември 2012
700
709

Avid

Guru
21 јануари 2009
5,459
8,582
Скопје
земи истестирај со уште некој програм, провери, спореди, анализирај
мислам дека има нешто што не е во ред со усбто и треба да го откриеш за да можеш да го вратиш
 

shifty

Модератор
5 септември 2009
1,033
1,345
shifty's setup  
Processor & Cooler
XEON X5670 & Noctua NH-D15
Motherboard
ASUS P6T Deluxe V2
Storage
Samsung 950 Pro M.2(PCIE), Samsung 970 EVO Plus 512GB M.2(PCIE), ...
PSU
Cooler Master Vanguard 850W
RAM
24GB (3x8GB) DDR3
Video card
EVGA GTX 1070 8GB ACX 3.0
Case
SAMA Black Widow
Mouse
Microsoft Classic Intellimouse
Keyboard
Microsoft Reclusa/CM QuickFire Rapid CHERRY MX Red
Audio
Creative X-Fi Titanium HD, Adam A7x, JVC RX-900
Monitor
HP Z38c & ACER XZ272U P
OS
Windows 10 Professional x64
Информативно:
- Kористам SanDisk Ultra 32GB, SanDisk Ultra 64GB, SanDisk Extreme 3.0 128GB.

- Зависно од податоците и нивната големина запишувањето во просек оди ~35-60Mb/s кај Ultra верзиите и до 190 Mb/s, кај Extreme-от.

- Читање на податоците е ~190-240Mb/s и кај Ultra и кај Extreme.

Забелешка:
- Брзините опаѓаат многу кај мали податоци/документи, гореспоменатите брзини се однесуваат при копирање на поголеми фајлови.

- Гореспоменатите брзини се при користење на малку постари платформи, можеби има подобрување на платформи со понови usb контролери.
 

gokica

Модератор
13 јуни 2009
8,708
11,117
gokica's setup  
Processor & Cooler
i7 2600K & Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V Pro GEN 3
Storage
Samsung 850 Pro 256GB
PSU
Cooler Master V850
RAM
16GB 1333Mhz Kingston Value
Video card
ASUS Strix RX570 OC
Case
HAF 932
Mouse
Logitech G502 Proteus Core
Keyboard
Logitech K800
Audio
ASUS Xonar ST
Monitor
Dell UP3216Q
OS
Windows 7, 8 & 10
Една општа тема за мемориски картички / уреди. Често се мешаат мислењата во други теми па вака можеби е полесно.

Погоре се преместени постови од друга тема.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #14

stefan_mkd

Gaining Experience
18 март 2015
449
258
земи истестирај со уште некој програм, провери, спореди, анализирај
мислам дека има нешто што не е во ред со усбто и треба да го откриеш за да можеш да го вратиш
Тестирав со h2test i teracopy. Немам поима со што друго би можел и како би можел да го тестирам.

Чудно ми е бидејќи на исти порт (мислам исто усб со 64гб меморија) вади многу поголеми брзини
 

zole1987

Intern
11 април 2015
10
0
Здраво дечки,
имам едно прашање во врска со мемориска картичка. Дали некој има менувано cid на SD картичка и ако има нека сподели искуство. Се работи за самсунг ево картичка 32 гб, јас пробав да му сменам со evoplus_cid но ми дава порака дека не е Genuine картичка. Конкретно сакам да ставам мапи на неа за навигација па ми бара промена на cid.

Поздрав.
 

architect

Unstoppable
27 ноември 2008
2,083
2,618
Скопје
architect's setup  
Processor & Cooler
i7 9700k Coffe Lake / NZXT Kraken x62
Motherboard
ASRock Z390 Pro4
Storage
SSD Samsung M.2 970 EVO 250 GB / 850 EVO 250 GB / WD EZEX 1TB
PSU
Corsair HX750i 80 Plus Platinum
RAM
G.SKILL TRIDENT Z RGB 2x 8GB ddr4 3000 mhz
Video card
Asus Rog Strix Gaming RТX 3070 O8G 8GB DDR6
Case
NZXT H500i black/red
Mouse
Logitech G502 RGB
Keyboard
Cooler Master
Audio
Logitech x 530 / asus echelon navy
Monitor
LG 27GL850-B
OS
Windows 10 x64
Отварам стара тема зашто нема соодветна за наведеното.
Станува збор за 128 GB Kingston Data Traveler Kyson USB 3.2 gen 1 со брзина R 200mb/s - W 60mb/s кој се продава во анхоч:
Тест спроведен со CDM на USB 3.1, па ако некој го интересира конкретен податок за наведениот стик :
CrystalDiskMark_20210116130950.png
 

Nikola100

Gaining Experience
30 септември 2019
121
71
Skopje
Отварам стара тема зашто нема соодветна за наведеното.
Станува збор за 128 GB Kingston Data Traveler Kyson USB 3.2 gen 1 со брзина R 200mb/s - W 60mb/s кој се продава во анхоч:
Тест спроведен со CDM на USB 3.1, па ако некој го интересира конкретен податок за наведениот стик :
Погледнете го атачментот 96195
Многу добар скор.Штета што е скап ко SSD Kingston А400. Сепак ако ти треба баш таков (small-form format) уред -одличен е.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,119
Мислења
838,758
Членови
29,029
Најнов член
ivanaivaivana
На врв Дно