• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

USB Floppy неопходно сеуште, ма дај !

  • Ја почнал/а темата
  • #1

Miksa2007

Intern
15 октомври 2007
112
1
Имам ваква ситуација:

1. Купувам нов лаптоп hp6720s Free DOS.
2. Сакам да инсталирам WinXP меѓутоа не може пошто нема драјвер за диск контролерот за WinXp и инсталационото ЦД не го гледа дискот
3. Наоѓам драјвер на www.hp.com меѓутоа меѓутоа за да се инсталира било кој SCSI или RAID драјвер на XP мора СО ФЛОППИ !!!
4. Ниеден од новите лаптопи нема флопи драјв, нормално
5. А инсталационо WinXP цд на F6 постапка знае да гледа само од флопи
6. Решение е само со USB Floppy drive

Е сега, знае ли некој како да го изведам ова кога со Ф6 постапка ќе побара фајлови за додатни дискови и кога ќе ги побара од дискета , да го средам ова без USB Floppy drive, nego so USB Flash disk или било како на друг начин.

Thanks !
 

Taz

Intern
18 февруари 2008
31
1
и јас истиот проблем го имав со истиот HP лаптоп али јас сакав да снимам виста и кај мене не го наоѓаше хардот! најдов драјвери и истиот проблем! После на нет најдов дека во биосот треба да ги изгасиш SATA native drivers и после сакаше! Незнам колку ке ти помогнам со постов:ermm:
 

StarBuck

Intern
16 февруари 2008
1,295
48
Берлин
StarBuck's setup  
Processor & Cooler
Quad-Core Intel Xeon E5 3,7
Storage
256 GB SSD
RAM
12 GB DDR3-RAM
Video card
Dual AMD FirePro D300 GDDR5 4GB
Monitor
IPS
OS
Yosemite
a da ti dadam jas usb floppy drive? :))
 

CyberSpic

Intern
14 април 2007
823
26
howtoformatacomputer.com
Vo bios na nekoi laptopi ima opcija disable sata ili nesto slicno bese, sata hdd go raboti kako ide...izvini ne se sejkavam tocno kako se vikase opcijata
pobaraj vo biosot, i smeni ja opcijata
xp-to ke se instalira bez problem

p.s. floppy ne e neophoden vo momentov no operativniot sistem - XP e star 6 godini ( taka nesto )
 
Баш оти сум пробал. Или па на СП2 да може тоа само, СП1 или ванила можда се премногу стари за од усб стикче. Ама и да неможе, slipstream му е мајката.

И обавезно прочитајте го погорниов пост на CyberSpic, за AHCI/RAID требаат F6 драјвери, ако го наместиш у БИОС контролерот на IDE, нема да ти требаат F6 драјвери.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #9

Miksa2007

Intern
15 октомври 2007
112
1
Го средивме со УСБ Флоппи иначе можело и ако во БИОС се направи нешто САТА дисаблед па работи само како АТА.

Иначе стварно проблем, цел ден изгубив за едно УСБ Флоппи, па и тоа УСБ :)

Поздрав до сите и на првата организирана журка имате пијачка од мене :)
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,758
Мислења
849,947
Членови
29,460
Најнов член
Jkana
На врв Дно