• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

USB Flash treba da e 4gb, a pokazuva 3gb

Статус
Затворена за нови мислења.

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5.748
288
Стави го UFDто во компјутерот, и оди :

1. Десен клик на My Computer
2. Manage
3. Ќе ти се отворе прозорец и од левата страна имаш повеќе опции за бирање, избери Disk Managment.
4. Од десната страна ќе ти се отворат сите дискови кои го имаш во компјутерот, вклучувајќи го и УСБто твое, види дали има непартициониран простор, т.е. простов во сиво.
 

Alexandar

Gaining Experience
21 мај 2007
2.514
90
Стави го UFDто во компјутерот, и оди :

1. Десен клик на My Computer
2. Manage
3. Ќе ти се отворе прозорец и од левата страна имаш повеќе опции за бирање, избери Disk Managment.
4. Од десната страна ќе ти се отворат сите дискови кои го имаш во компјутерот, вклучувајќи го и УСБто твое, види дали има непартициониран простор, т.е. простов во сиво.

...или пак простор којшто е искористен за некоја друга (security) партиција.
 
M

Mr.Alien

Гостин
Да не имаш пропратен софтвер на стикот?
Како што има некои модели на Kingston....
И дали е само USB стик или ти е и плеерче?
 

bilokoj

Intern
1 октомври 2007
98
8
Pazete koa kupuvate vakvi raboti USB memorii, MP3, MP4 uredi, zatoa so ima edni kineski sranja stavat im nekoj softver i gi pokazuva kako 2, 4 pa i poveke GB a ustvari oni se pomalku.
Imam vakov slucaj so eden drugar kupi eftino MP4 koe bese kao bozem 4GB. Koka ke snimase poveke od 1GB pesni ili bilo sto ne gi citase. Go formatirav so programa, znaci low level format ne onoj format od windows i posle si go pokaza vistinskio kapacitet - 1GB. Ovie uredi najcesto se pojavuvaat na ebay u ogromni kolicini i imat strasno niska cena.
 

Sampion

Баниран/a
18 февруари 2008
181
1
www.diandjelo.tripod.com
Ne bile bas Eftini
EC.SDK.SDCZ64096A10.JPG
 

Freaker

Intern
9 април 2007
418
8
знам дека е постара темава ама некој работи не ми се баш јасни, еве на пример пред една година купив стик од 1 гигабајт но реалниот капацитет на стикот е 984 мегабајти, нели 1 гигабајт = 1024 мегабајти ? исто и со хард дискот што го купив од 160 гигабајти реално покажува 150 гигабајти. Ова не ми е баш јасно со мерниве единици дали се работи за маркетинг трик или нешто друго е во прашање. Еве пред некој ден купив стик од 4 гигабајти но капацитетот му е 3,7 гигабајти, јас лично мислам дека се работи за ефтин маркетинг трик и многу нефер е од страна на производителите зошто не го декларираат реалниот капацитет на нивните производи.
 

drown

Master
8 март 2007
1.454
202
Куманово
iwmnetwork.com
Најчесто е маркетинг трик (ако можеш да го наречеш така) од страна на производителите. Како што кажа ти, знаеме дека 1 гигабајт = 1024 мегабајти .) но производителите се водат по 1 гигабајт = 1000 мегабајти, така да секогаш ќе добиваш помалку од она што мислиш дека ќе добиеш кога купуваш. Секогаш било така, така и ќе остане.

Друг случај на "изгубени" бајти e System Restore, или... незнам што. Но во твојов случај тоа нема врска .)

:pljuka:

Едит: маркетинг трик or оптичка варка! :eek:mfg:
 

Fiasco

Gaining Experience
2 март 2008
3.036
203
404
www.igorjanevski.com
toa za HDD sto ti pokazuva 150 mislam deka ne e nikakov marketing... no ne sum siguren kade odea tie nekolku giga, nesto odese za biosot i slicno, ne se sekavam kako bese
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
44.298
Мислења
892.131
Членови
31.476
Огласи
18
Најнов член
catsap123
На врв Дно