• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

USB Drive not recognized

StenmarC

Intern
16 април 2007
716
13
stenmarc.blog.com.mk
Си работеше најнормално и никогаш немав проблем. Вчера не сакаше да ми го препознае на мојот компјутер. Бев на гости и таму требаше да инсталирам нешто. Таму го препозна без проблем. Еве денес пробувам на 3 компјутери и на трите не ми го препознава :( Кога ќе го ставам сијаличката не свети :( Некогаш не го јавува воопшто, а понекогаш јавува дека има USB уред, па ќе јави ерор и порака - Тhis device can perform faster.... После ова го јавува во My computer како Removable Device, али го јавува со големина од 0 бајти и не ми дава да го форматирам :(
Чаре некое, или Бог да го прости? :)
 

Alexandar

Gaining Experience
21 мај 2007
2.514
90
Со А-дата гумирано истото и мене ми се случи. На врвот, каде што е приклучокот еден дел беше одлемен и почна да се мрда. Некогаш, ако го држиш убаво работи, но најчесто не работи.
 

vojkan

Intern
19 јуни 2007
404
4
Си работеше најнормално и никогаш немав проблем. Вчера не сакаше да ми го препознае на мојот компјутер. Бев на гости и таму требаше да инсталирам нешто. Таму го препозна без проблем. Еве денес пробувам на 3 компјутери и на трите не ми го препознава :( Кога ќе го ставам сијаличката не свети :( Некогаш не го јавува воопшто, а понекогаш јавува дека има USB уред, па ќе јави ерор и порака - Тhis device can perform faster.... После ова го јавува во My computer како Removable Device, али го јавува со големина од 0 бајти и не ми дава да го форматирам :(
Чаре некое, или Бог да го прости? :)

Istoto mene mi se sluchi koga pravev nekoj backup na fajlovi od Windows Vista na USB-to. Posle toa na Windows XP ne sakashe da go chita, pa morav da go formatiram pod Vista.
Da ne e slichen i tvojot sluchaj?
 

MARTIN_MKD

Intern
27 ноември 2007
419
2
Јас имам CENTON USB stick и секогаш морам да го пикам по неколку пати за да го препознае. Се живо му правев и пак нечини.
 

StenmarC

Intern
16 април 2007
716
13
stenmarc.blog.com.mk
Istoto mene mi se sluchi koga pravev nekoj backup na fajlovi od Windows Vista na USB-to. Posle toa na Windows XP ne sakashe da go chita, pa morav da go formatiram pod Vista.
Da ne e slichen i tvojot sluchaj?

Не :(
Имам и Ubuntu. И под ubuntu не го препознава :(
Под ХP стално ми го јавува тоа Device can perform faster...
Ќе да е време за ново


едит: еве го на слика стикчето
2047947__s2_9.jpg
 

mitash

Intern
8 мај 2007
120
6
Гевгелија
mitash's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 1600 six-core
Motherboard
MSI Tomahawk B350
Storage
SanDisk 240GB SSD Plus
PSU
Cooler Master Real Power 550W
RAM
16GB DDR4 2400MHz
Video card
Sapphire RX580 4GB
OS
Windows 10 x64
Jas mislam deka ne mu e nisto na USB stikot(imav takov slucaj). Ako mozes da go otvoris, sigurno ima odlemeno(prekinato) nekoj od 4-te konektori sto vleguvaat vo kompjuter.
 

alexo

Intern
23 април 2007
169
12
Ако е одлемено на контактите тогаш ништо страшно. Ќе земеш леткум (ајва) и ке ги залемиш.
PS Само немој да земеш некој леткум за лонци лемење оти дури тогаш ќе биде време за блага пченица
 

StenmarC

Intern
16 април 2007
716
13
stenmarc.blog.com.mk
Го отворив и не беше одлемено, ама за секој случај ги прелемив контактите. Проработе т.е. го прочита 2-3 пати Windows-от, но сега пак се врати на истото. Не го препознава :( Ќе да е време за ново :(
 

alexo

Intern
23 април 2007
169
12
Може не си залемил добро или си залемил па се одлемило. Лемовите фабрички имаат многу малку калај па стави и ти малце ама од некој поквалитетен. И немој така да се откажуваш толку лесно.
PS Од колку MB е ?
 

StenmarC

Intern
16 април 2007
716
13
stenmarc.blog.com.mk
Може не си залемил добро или си залемил па се одлемило. Лемовите фабрички имаат многу малку калај па стави и ти малце ама од некој поквалитетен. И немој така да се откажуваш толку лесно.
PS Од колку MB е ?

Ќе пробам пак. Инаку калајот е доста добар колку што знам. Мислам дека е со паста на него...
USB-то е од 2 гига. Вреди да се проба пак :)
 

alexo

Intern
23 април 2007
169
12
Ако е од 2 GB сигурно вреди да се проба пак. Јас мислев дека се откажуваш оти е некој од 512 MB :LOL:
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.408
Мислења
900.220
Членови
32.119
Огласи
503
Најнов член
CilCil
На врв Дно