• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

USB Drive Loaded with British Military Troop Movements Found on Floor of a Nightclub

  • Ја почнал/а темата
  • #1

DaDo|BT

Intern
21 септември 2007
258
13
dad0bt.blogspot.com
2 е сатот дечки мака ми е да го преведвам !

It looks as though the UK's Ministry of Defense is about to come down hard on the person responsible for leaving a USB drive loaded with troop movements on the floor of "The Beach" nightclub in Newquay, Cornwall. The drive was picked up by a random clubgoer who promptly turned it over to the most responsible party he could think of—a national newspaper. The MoD is currently investigating the incident, but the fact is that more than 120 sensitive USB drives have been lost by the MoD since 2004—so it seems to me that the most appropriate course of action here is to stop putting classified data on USB drives and handing it to idiots. [BBC]

http://gizmodo.com/5047278/usb-drive-loaded-with-british-military-troop-movements-found-on-floor-of-a-nightclub

http://news.bbc.co.uk/2/hi/uk_news/england/cornwall/7605923.stm
:D
 

TheSpeedy

Intern
4 септември 2007
279
2
Толку памет имале овие , па такви работи се ставаат на USB драјв ли.. ама ЕНГЛЕЗИ од шо се разбираат..:ua:
 

BSOD

Intern
5 јуни 2008
709
46
Најслабатa точка во информатички системи се......луѓето/или корисници ако сакате
 

CyberSpic

Intern
14 април 2007
823
26
howtoformatacomputer.com

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,728
Мислења
856,161
Членови
29,737
Најнов член
M123xyz
На врв Дно