• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

USB Boot Disk by DigiSoft

  • Ја почнал/а темата
  • #1

DigiSoft

Баниран/a
7 февруари 2008
63
7
Овој програм го направив специјално за новите Asus EEE Lap topa кој немаат CD-ROM па за да снимите windows морате да бутирате од друг медиум.

Овој програм работи на тој начин што ја менува почетната адреса на USB флеш меморијата и компјутерот потоа ја распознава како floppy disk со 1 или повеќе GB меморија во зависност од големината на вашиот USB стик.

Така при бутирање од USB, ќе ви се бутира компјутерот исто како да сте ставиле Start Up 98 дискета но предноста е во тоа што имате поголем простор и заедно со старт ап фајловите може да ставите и цел Windows XP, се разбира доколку ви го овозможува тоа вашето USB меморииче :D.

Со овој програм имам направено 6 USB boot мемории и исправно работеле на 6 Asus EEE Lap topa. Така да не гледам причина да не би работело на нормален PC.


http://rapidshare.com/files/126505694/USB_Boot.rar.html
 

hmmm

Gaining Experience
30 ноември 2007
1,242
80
hmmm's setup  
Processor & Cooler
i5 3570k @4.2GHz & CM Hyper 212+
Motherboard
AsRock Z77 Pro3
Storage
Samsung 840 EVO 120GB + WD Black 1TB
PSU
Corsair CX600
RAM
2x4GB G.Skill Sniper 1600MHz
Video card
HD4000
Case
Custom
Mouse
Gigabyte GM-M7000
Keyboard
Generic
Audio
Asus Xonar DG
Monitor
Compaq Q2159
OS
Windows 8 64bit
:bravo:
 

super_hacker

Баниран/a
2 април 2008
1,333
68
DigiSoft навистина добри програмчиња изработуваш но треба да внимаваш на некои мали грешки бидејќи се би можеле да ти расипат.
Инаку продолжи така, засега си одличен!
 
  • Ја почнал/а темата
  • #7

DigiSoft

Баниран/a
7 февруари 2008
63
7
Па да имаат некој грешки но не обрнувам на сите многу внимание.

На пример EasySMS го правев по професионално и подетално зошто требаше да им го дадам на T-Mobile но фраерите не го прифатија и според некој извори и они направиле нешто слично на ова.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,802
Мислења
850,645
Членови
29,485
Најнов член
ooooti
На врв Дно