• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Usb and root...pls help

  • Ја почнал/а темата
  • #1

sajd

Intern
6 октомври 2008
154
1
помош дечки... како можам да се логирам како рут за да можам да ги едитирам некои работи во etc boot.. и слични фолдери.. и уште нешто.. клавам усб не ми го чита..:С чаре? нигде не го вади... помош!!
 
  • Ја почнал/а темата
  • #6

sajd

Intern
6 октомври 2008
154
1
се снајдов со рутот.. ама не ми ги препознава стикчињата:С го клавам ама не го вади на десктоп а и го нема во Медиа... иначе користам убунту 8,04,1...
 

super_hacker

Баниран/a
2 април 2008
1,333
68
Тоа види во gparted провери дали го имаш, доколку го имаш обиди се со опцијата Мount... Значи десен клик ===> Моunt .
 
  • Ја почнал/а темата
  • #9

sajd

Intern
6 октомври 2008
154
1
вака... ојдов во windows...го форматирав усбто со ФАТ 16 и го работи.. ама некогаш заебава..:с ниту едно усб не го чита.. воопшто сега си работи ок.. ама некогаш се губи :С
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
Хм.... кога ќе го ставиш ... пробај во терминал пиши sudo lsusb и партирај тука што враќа.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #13

sajd

Intern
6 октомври 2008
154
1
како да го вметнам излезот :..:С дај пример..:С не те сфатив
 

markomk

Intern
28 мај 2008
52
0
za da se logiras kako root ke napisis
su Korisnickoime
iako ne e preporaclivo da se logirvis kako root
ako imas potreba da instaliras nesto podobro koristija komandata
sudo
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,802
Мислења
850,704
Членови
29,488
Најнов член
nikojov
На врв Дно