• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

USB 3.0 ja zgolemuva brzinata za 10 pati

  • Ја почнал/а темата
  • #1

vojkan

Intern
19 јуни 2007
404
4
USB 3.0 improves upon its successors by adding fiber-optic cable alongside the copper wiring, greatly increasing the speeds. The upgrade should allow for high-def devices, such as HD DVD or Blu-ray players, to use the standard to send data. As of now, today's USB cables aren't fast enough for such heavy transfers, sending data at 480 megabits per second. USB 3.0, on the other hand, will increase that tenfold to a whopping 4.8 gigabits per second. The fancy new cables should start hitting shelves and being used in devices around 2009 or 2010
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,734
Мислења
863,558
Членови
30,068
Најнов член
petrovskib
На врв Дно