• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

US лаптоп во Македонија

Статус
Затворена за нови мислења.
  • Ја почнал/а темата
  • #1

Fiasco

Gaining Experience
2 март 2008
3,036
203
404
www.igorjanevski.com
Значи купив лап топ од УСА, но за да го користам во МК треба да купам некој додаток за да можам да го приклучам во струја. Некој вид на адаптер е изгледа. Волтажата не е иста, тука 110, во МК 220.
Доколку некој е информиран...Може ли да се најде во секоја продавница за компј? И која е цената?
 

bojan_an

Intern
5 јануари 2008
96
1
druze vidi po ova prodavnicive sto prodavaat elektronski uredi(tehnomarket....), kompjuteri
a za cena ne bi mozel da ti kazam ne bi trebalo da ne mnogu skapo najmnogu do kaj 10 eur
pozz
 

Laki Luciano

Intern
27 мај 2008
332
3
Еден другар си зема од таму (УСА) таква работа, што менува во УСА-Јапонија-ЕУ. А во Скопје има во Беверли во една продавница за електроника.
 

newpain01

Intern
24 јануари 2008
248
0
на адаптерот ти пишува се. ќе видиш на каква струја работи. и јас го купив во US и на адаптерот пишува дека работи од 110 до 240, што значи дека и тука и таму можам да го користам без проблем, само си купив мало адаптерче зашто пиновите од US се различни од нашите. тоа изгледа вака: http://z.about.com/d/goeurope/1/0/c/l/1/plug-adapter.jpg
a ako на адаптерот ти пишува дека работи само на 110 волти (што не верувам дека е така) ќе си купиш адаптер кој ја претвора струјата од 220 на 110 и ќе немаш проблем. такви кај нас се по отприлика 500 ден, јас имам еден, а тој изгледа нешто како ова:http://www.thereareplaces.com/_images/Travel props/pwrplg.jpg
http://file.smartarea.com/smartarea/Adapter/ADA-WOR-BLA/ADA-WOR-BLA.jpg
се надевам дека ти помогнав:)
позз
 
  • Ја почнал/а темата
  • #5

Fiasco

Gaining Experience
2 март 2008
3,036
203
404
www.igorjanevski.com
на адаптерот ти пишува се. ќе видиш на каква струја работи. и јас го купив во US и на адаптерот пишува дека работи од 110 до 240, што значи дека и тука и таму можам да го користам без проблем, само си купив мало адаптерче зашто пиновите од US се различни од нашите. тоа изгледа вака: http://z.about.com/d/goeurope/1/0/c/l/1/plug-adapter.jpg
a ako на адаптерот ти пишува дека работи само на 110 волти (што не верувам дека е така) ќе си купиш адаптер кој ја претвора струјата од 220 на 110 и ќе немаш проблем. такви кај нас се по отприлика 500 ден, јас имам еден, а тој изгледа нешто како ова:http://www.thereareplaces.com/_images/Travel props/pwrplg.jpg
http://file.smartarea.com/smartarea/Adapter/ADA-WOR-BLA/ADA-WOR-BLA.jpg
се надевам дека ти помогнав:)
позз
Да, работи од 110 до 240, што значи дека нема да биде проблем.
Од каде го купи ти? Продаваат во секоја продавница за компј?
Фала... тоа ми требаше. :bravo:
 

newpain01

Intern
24 јануари 2008
248
0
јас го купив во една продавница во California, кај нас видов пред неколку месеци во продавница за штекери и прекинувачи и такви ствари.
на амазон сигурно имаш, а имаш и овде, разгледај:
http://www.travelessentials.com/index.asp?PageAction=VIEWPROD&ProdID=6214
http://www.powerbrixx.com/us-to-europe-eu-travel-plug-outlet-adapter-converter-p-1037.html
btw јас го купив моето 3$ :D
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3,000
511
www.ibiz.mk
аДаптер од 220 на 110 кај нас е 400ден
барем толку го бев земал пред неколку години
сега може е и поевтино
 

newpain01

Intern
24 јануари 2008
248
0
на човекот не му треба адаптер, му треба само џекчето кое се вклучува во наш штекер, а во него оди американскиот кабел. полначот на лаптопот си има трафо и си работи од 110 до 240 волти
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3,000
511
www.ibiz.mk
да да прочитав

и јас имав сличен проблем
бидејќи имав повеќе работи кои ми работеа на 110 а еден адаптер неми вршеше работа
решив да ми направат трафо од 220 на 110
е сега човекот беше малку...
на трафото беше ставил нормални џекчиња од 220волти

мислам дека на автопазар ги бев земал таквите џекчиња
мислам дека беа 50-60 денари
 

Alexandar

Gaining Experience
21 мај 2007
2,514
90
Не мора да нарачуваш online, скоро во секоја продавница во USA го имаш да го купиш, пример Walmart. Го имаш и на аеродром и на автобуска (во USA). Работи без проблем.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #13

Fiasco

Gaining Experience
2 март 2008
3,036
203
404
www.igorjanevski.com
Не мора да нарачуваш online, скоро во секоја продавница во USA го имаш да го купиш, пример Walmart. Го имаш и на аеродром и на автобуска (во USA). Работи без проблем.
Барав во Wall Mart ама не најдов. А може и не сум побарал убаво...треба цел ден да го изгубиш за да најдеш нешто таму...колку Велес е :LOL:
Нема веза... ќе порачам од Амазон, имам бесплатен шипинг.
 

Alexandar

Gaining Experience
21 мај 2007
2,514
90
Јбг, јас го најдов во делот за куќна опрема додека тражев тенџере за варење макарони. :p

Важно проблемот е решен, купи си едно такво од каде било, гледај само да е помало да не ти биде тешко и големо за во торба и шибај.

Проблем решен -> Тема затворена :bye1:
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,057
Мислења
861,176
Членови
29,914
Најнов член
Jinzoo
На врв Дно