• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

уредување на кодови автоматски

  • Ја почнал/а темата
  • #1

MetalGear

Gaining Experience
14 април 2007
2,998
496
www.ibiz.mk
Има ли некоја скрипта, програма која автоматски ке ги брише новите редови во html, php, css,...

или не постои такво нешто сепак би требало да одвојам многу време за да ги средам :isplashen::isplashen::isplashen:
 

StarBuck

Intern
16 февруари 2008
1,295
48
Берлин
StarBuck's setup  
Processor & Cooler
Quad-Core Intel Xeon E5 3,7
Storage
256 GB SSD
RAM
12 GB DDR3-RAM
Video card
Dual AMD FirePro D300 GDDR5 4GB
Monitor
IPS
OS
Yosemite
Ne te svativ bas, novite redovi da gi brise??
 
  • Ја почнал/а темата
  • #3

MetalGear

Gaining Experience
14 април 2007
2,998
496
www.ibiz.mk
Еве еден пример

сл код
Код:
body {

	background: white;

	line-height: 1;

	color: black;

}

ol, ul {

	list-style: none;

}

/* tables still need cellspacing="0" in the markup */

table {

	border-collapse: separate;

	border-spacing: 0;

}
да го направи вака автоматски :isplashen:
Код:
body {
	background: white;
	line-height: 1;
	color: black;
}
ol, ul {
	list-style: none;
}
/* tables still need cellspacing="0" in the markup */
table {
	border-collapse: separate;
	border-spacing: 0;
}
 

sojic

Intern
29 април 2007
435
23
Пробај dreamweaver (Find and replace), барај два нови реда, риплејсирај со еден (или нешто слично).
 

StarBuck

Intern
16 февруари 2008
1,295
48
Берлин
StarBuck's setup  
Processor & Cooler
Quad-Core Intel Xeon E5 3,7
Storage
256 GB SSD
RAM
12 GB DDR3-RAM
Video card
Dual AMD FirePro D300 GDDR5 4GB
Monitor
IPS
OS
Yosemite
Vo NetBeans ima reformat code ama ne znam dali brise novi redovi... Mozda moze da se podesi...
 

dime

Intern
13 мај 2008
163
3
Ako si na Linux onda e mnogu ednostavno, vo terminal:

tr -s '\012' < file

A ako si na Windows, onda so negovite mnogu jaki text processing moznosti ke se usrekis :D Togas edna varijanta ti e instaliraj NetBeans, i na sekoj fajl udiraj Alt-Shift-F da ti prai format (i mozes da si podesis kako da bide toj format).
 
  • Ја почнал/а темата
  • #7

MetalGear

Gaining Experience
14 април 2007
2,998
496
www.ibiz.mk
во dreamweaver почнав

netbeans го имав порачано цдто но не ми е инсталирано :))

јас мислев дали има нешто автоматски но ова е на еден начин полуавтоматски но ке заврши работа многу побргу ке биде

фала

позз
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,631
Мислења
822,074
Членови
28,276
Најнов член
GirlFromMars22
На врв Дно