1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Уредник за текс - апликација за Андроид?

Дискусија во форумот 'Софтвер за мобилни уреди' започната од JensenInterceptor, 1 Февруари 2017.

 1. JensenInterceptor

  JensenInterceptor
  Gaining Experience

  576
  220
  28 ноември 2015
  Машко
  Здраво.

  Ако може да ми препорачате уредувачи за текст за Андроид, притоа битно ми е:

  1. да не се оптоварен со реклами(би платил и 5 долари ако е добра),
  2. да се едноставни за користење и
  3. да можам сам да си подесам боење на текст.
  Пред се ми е за програмирање па затоа ми е битно да може да се подеси обојување.

  4. Не мора да се како МС Ворд со алатки за калиграфија, за фонтови, чуда, врагови. Доволно е Аријал :) ;)

  5. Исто така не е лошо да се наведе во кои формати апликацијата може да го сними текстот како фајл.

  6. И да не е лошо да работат на Нексус 7 таблет. Помали димензии ми се небитни.

  Значи, можам да користам Гугл и да најдам примери за уредувачи текст.

  Побитно ми е вашето искуство дали се добри и дали ги исполнуваат особините погоре?
   
 2. Isak Keyten

  Isak Keyten
  Practice makes perfect

  1,122
  1,267
  25 ноември 2014
  Не може да бараш боење на текст, зачувување на кастом екстензија и да го користиш за програмски јазик.

  Не може да напишеш нешто со црвен текст и после да го зачуваш ко .cpp за да го компајлираш од писи. Ваљда сфаќаш зашто не може ова.

  E сеа, автоматско боење на код (synthax higlighting) е сосема ДРУГА функција од рачно додавање на боја на текст.

  А за таква апп ја имаш оваа
  DroidEdit (free code editor) - Android Apps on Google Play

  Ако ти се сфиѓа моеш да си платиш 2 долара и да си ја купиш про верзијата за да синхронизираш фајловите на гугл драјв.
   
  На JensenInterceptor му/ѝ се допаѓа ова.
 3. JensenInterceptor

  JensenInterceptor
  Gaining Experience

  576
  220
  28 ноември 2015
  Машко
  Да на syntax highlighting мислев, као демек сам да си поставиш да препознава што да го бои со каква боја.

  На пример во Notepad++ тоа е можно.

  Да мислев дали може со моја екстензија да го снимам. Иначе внатре обичен ASCII текс или UTF-8 :)
   
 4. Isak Keyten

  Isak Keyten
  Practice makes perfect

  1,122
  1,267
  25 ноември 2014
  Syntax Highlighting for several languages (C, C++, C#, Java, HTML, CSS, Javascript, Python, Ruby, Lua, LaTeX, SQL, ...)
  ★ Several color themes
  ★ Infinite undo & redo
  ★ Search & replace
  ★ Auto & block indentation
  ★ Keep opened files and changes between sessions
  ★ Open files directly from dropbox or a file manager
  ★ Character encoding support
  ★ Keyboard shortcuts (List below)
  ★ Share documents with other services (dropbox, email, ...)
  ★ Preview HTML files in browser
  ★ Bracket matching
  ★ Go to line
  ★ Run Scripts in SL4A directly
  ★ Configurable Shortcuts

  Pro version only features:

  ★ SFTP/FTP support
  ★ Dropbox, Drive, Box support
  ★ Custom themes
  ★ Run external commands through SSH
  ★ Root mode

  Using different character encodings:

  ★ To open a document with a different character encoding than the default: long press the open file button
  ★ To create a new document with a different character encoding than the default: long press the new file button
  ★ You can make this behavior the default in the preference screen

  Long pressing the save document button allows you to save a document with a different filename

  --------

  DroidEdit is specially useful for new generation android tablets with external keyboards like the Asus Transformer.

  Try Hacker's Keyboard for a developer friendly virtual keyboard.
   
  На JensenInterceptor и omegaRED им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...