1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

upWork (поранешно oDesk) (работа и повлекување пари)

Дискусија во форумот 'Е-Бизнис' започната од petelko23, 3 Април 2012.

 1. BadGirl007

  BadGirl007
  Intern

  109
  28
  3 oктомври 2018
  Женско
  Кај мене цело време е 100%, некое време стоеше на 90+. Пошто константно имам работа. Кога нема да имам, ќе почне да опаѓа, под 90.

  Од кога работам на платформава е вака.
  Исклучиво кога не сум работела ми опаѓал скорот... 89-

  Btw...
  Се' уште е 10% провизија на заработени $500+ од одреден клиент? Или има некои промени?
   
 2. causevd

  causevd
  Gaining Experience

  412
  340
  4 oктомври 2011
  Машко
  Да
   
  На BadGirl007 и Futurelakimens им се допаѓа ова.
 3. artweb

  artweb
  On your way to fame

  1,246
  574
  5 Март 2012
  Машко
  невработен
  Покрај фидбеците на скорот влијаат и работите кои сте ги завршиле, а не сте добиле фидбек од клиентот и ако сте добиле покана за интервју а не сте ја прифатиле или одбиле во рок од 24 часа.
  Внимавајте на тоа.
   
 4. mac_mk

  mac_mk
  Intern

  48
  28
  30 Јуни 2017
  Машко
  Ова второто мислам дека нема врска, многу покани за интервју сум ги одбил/прифатил по 1/2 недели и никогаш не паднал скорот заради тоа

  Sent from my SM-G950F using Tapatalk
   
 5. artweb

  artweb
  On your way to fame

  1,246
  574
  5 Март 2012
  Машко
  невработен
  Кај мене има врска, секогаш кога ќе задоцнам со прифаќање или одбивање ми паѓа рејтингот за некој процент.
  Не за џабе водат статистика за Responsiveness.
   

  Прикачени датотеки:

  • Untitled.jpg
   Untitled.jpg
   Големина:
   87.1 KB
   Прегледи:
   57
 6. Thomass

  Thomass
  Intern

  35
  2
  26 Јули 2017
  Машко
  А некое решение на оваа (друга добра платформа за фриленс)?
  Connections се плаќаат, proposals порано беа 2 сеа се 2-6...
  Порано се гледаше работа по тоа што ти бара клиентот, сеа плус и колку connections ќе те чини ... Оти за џабе веќе нема -.-
   
 7. BadGirl007

  BadGirl007
  Intern

  109
  28
  3 oктомври 2018
  Женско
  Сум пробала на freelancer.com :annoyed: и ништо. Врие од индијци :devil: Ми изгледа како огромен спам. :offended:

  Исто и на pph. :oh:

  Секако зависи во која бранша си.

  За fiverr па да не правиме муабет. :oh:
   
 8. D3N1EL

  D3N1EL
  Practice makes perfect

  2,884
  1,457
  10 Август 2010
  Машко
  ^ Fiverr е доста подценета платформа на форумов. Еве од лично искуство. Имам 2 години работено тука, паралелно со друга примарна дејност.

  Не би сакал целосно да го покажам графикот, но ако би ги отсекол ваквите аномалии како Март и Април, ~$600 ми беа просечни. Но овие аномалии не ми беа редки. Јануари е најбеден месец во годината, каде од 1 до 10 дали 2 нарачки имав.

  fiverr-revenue.png

  $600 месечно за живот во Македонија и работење преку сила 4 саати дневно, како мислиш, дали е лошо?
   
  farkizz, Futurelakimens, Thomass и на уште 1 им се допаѓа ова.
 9. Trtka

  Trtka
  Intern

  53
  42
  11 Април 2018
  Многу е лошо.... 600$ во 91 беа ок , сеа 600$ да поделиш на тв-телефон-струја-вода-кирија(кредит) ..... Сето ова сведено е бедно , не е лошо ...
   
 10. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,508
  25,575
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Читате само она што ви одговара за да можете да се правите паметни и да хејтате.
  Ај прочитај го уште еднаш текстот. Дечкото вика дека тие пари се од 4 часа работа и дека се како дополнителен приход. Шти значи дека за дополнителен приход се и те како доволно.
   
  На krashot, Justice for All, farkizz и уште 5 други им се допаѓа ова.
 11. D3N1EL

  D3N1EL
  Practice makes perfect

  2,884
  1,457
  10 Август 2010
  Машко
  Па што се срамиш, само кирија си додал, додај и уште 2-3 кредити. Па сакаш уште и да работиш по 4 саати дневно за да можеш сето тоа да го плаќаш, да имаш за храна, да возиш Порше и секој ден да го паркираш пред Броз додека пиеш кафе.

  Специјално за тебе ќе ти ја разџвакам поентата на мојот пост:
  Доколку сум успеал со минимална посветеност и 4 саати работа на Fiverr да стигнам до просечни $600 (без месеците кога сум правел повеќе $1000), тогаш да би се посветил и работел full-time - сигурно би заработувал многу повеќе од x2 од таа сума. За повеќето Fiverr тука e сајт каде што може да се заработува $100-200 месечно максимум и не можеш да заработиш таму доволно за да се исхраниш самиот.

  Доколку би се посветил, би заработувал минимум $1500 месечно, а тоа ти е повеќе од доволни за тоа што си го набројал, плус секој месец да оставаш на страна за одмор и други потреби, и пак ќе ти останат пари. Да не правиме муабет, што за Македонија $600 е над просечна плата.
   
  На TheMarshal, Professor, farkizz и уште 7 други им се допаѓа ова.
 12. Melisandre

  Melisandre
  Gaining Experience

  99
  160
  6 Мај 2019
  Женско
  Доколку не е тајна во која област работите?
  Инаку, браво!
   
  На Justice for All и farkizz им се допаѓа ова.
 13. artweb

  artweb
  On your way to fame

  1,246
  574
  5 Март 2012
  Машко
  невработен
  Moментално нема друга подобра, но се надавам ваквите негативни трендови со АпВорк ќе придонесат да се појави нова подобра платформа.
   
  На Fatal1ty_ и BadGirl007 им се допаѓа ова.
 14. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,508
  25,575
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Прашуваш за upWork?
  Ако да ,web development
   
 15. Melisandre

  Melisandre
  Gaining Experience

  99
  160
  6 Мај 2019
  Женско
  Мислев на @D3N1EL со деталниот опис околу Fiverr, сепак, Ви благодарам за одговорот. Требаше да бидам поконкретна во обраќањето. My bad. :)
   
 16. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,508
  25,575
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Ја пред неколку години кога работев на fivver имав 3 акаунти и ми служеа за хајпање еден помеѓу друг, и можам да ти кажам дека добро се заработуваше и покрај тоа што тогаш беше само 5 долари (сеа можеш да ставаш цена колку сакаш). Иначе без глупости некои банери и такво нешто слично, креативност 0.
   
 17. Melisandre

  Melisandre
  Gaining Experience

  99
  160
  6 Мај 2019
  Женско
  Не забележаа од платформата дека се повеќе сметки со исто име за наплата? И при пријавување данок, што знам, некако комплицирано ми доаѓа, од повеќе сметки поодделно...
   
 18. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,508
  25,575
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  VPN сите три акаунти со различни ИП од различни држави, башка гиг-овите беа такви каде што се нудеше услуга , а истата можжше да се повторува. На времето функционираше, сеа не сум сигурен.
   
  На Melisandre му/ѝ се допаѓа ова.
 19. D3N1EL

  D3N1EL
  Practice makes perfect

  2,884
  1,457
  10 Август 2010
  Машко
  @Melisandre работата се сведуваше кон се што е можно да се направи во Photoshop, Illustrator или Lightroom - постови, банери, ретуширање, принт дизајни и тн. Чат пат имав преведување руско-англиски и обратно, и ова одземаше малце повеќе време, но бев најскап.

  Имав многу пресети, па затоа работата доста си ја убрзував и олеснував.
   
  На farkizz и Melisandre им се допаѓа ова.
 20. Melisandre

  Melisandre
  Gaining Experience

  99
  160
  6 Мај 2019
  Женско
  Руско-англиски...тоа е прилично ретко.
   
 21. BadGirl007

  BadGirl007
  Intern

  109
  28
  3 oктомври 2018
  Женско
  Апворк ме изненадуваат, во негативна смисла, секако.

  Гледам за одреден проект колку имам заработено since start, пишува помала сума од реалната. Тврдам кога проверив пред некој ден пишуваше поголема сума.
  А и со проста математика според саатите, треба да е другава сума.

  Едвај чекав да надминам 500 долари, за 10% провизија. :mad: :angry: Баш ми е криво. :cry:
   
 22. FiC DoGG

  FiC DoGG
  On your way to fame

  834
  806
  17 Април 2007
  Машко
  3D Artist
  Since Start не ти ги кажува саатите од последната недела, те тие што сеуште не се целосно "прокнижени" низ нивиот review i security hold процес.
   
 23. BadGirl007

  BadGirl007
  Intern

  109
  28
  3 oктомври 2018
  Женско
  Да, но зошто претходнава недела пишуваше поголема сума? Или можеби сум грешка, времето ќе покаже. :oh:
   
 24. TheMarshal

  TheMarshal
  Gaining Experience

  339
  451
  3 Јануари 2019
  Машко
  Не знам колку од овде го пратат официјалниот форум на Fiverr. Но, генерално после нивниот IPO, Fiverr работат доста на чистење на платформата. И потполно се согласувам со @D3N1EL дека Фајвер е доста потценета платформа на форумов.

  Моментално на фајвер има доста олеснителни околности за тие што почнуваат сега. Да не го тупам на тема за Upwork. За тие што сакаат да се пробаат на фајвер и прочитаат повеќе за фајвер доста ќе им помогнат. Генерално "Upyour" серијата на совети од Eoin (поранешен модератор на фајвер форумот и top-rated-seller) се нешто што секој што работи на Фајвер или е фриленсер мора да ги прочита.

  Како да станете подобар и покомпетитивен
  Како да се промовирате
  Рангирање на вашите гигови
  Што да правите додека во сушни периоди

  Доколку се отвори нова тема за фајвер или има некоја постоечка слободно можам да споделам повеќе од моето лично искуство на платформата. Информации од типот како да ги структурирате вашите гигови, gig extras, како да користите gig packages подобро итн.
   
  На Alucard му/ѝ се допаѓа ова.
 25. M.Pix

  M.Pix
  Модератор

  718
  2,388
  27 Јануари 2014
  Машко
  Јас би те замолил доколку имаш време, да отвориш тема и да поттикнеш дискусија. Јас на фивер избегав уште пред 5 години и тоа после 1 месец работа. Од тогаш многу работи се сменети и би бил заинтересиран да се вратам на таа платформа.
   
  На Thomass, Vlecka, Маша и уште 2 други им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...