1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

upWork (поранешно oDesk) (работа и повлекување пари)

Дискусија во форумот 'Е-Бизнис' започната од petelko23, 3 Април 2012.

1. 223-305

223-305
    Intern

18
    0
    2 Август 2017
    Машко
    А дали е можно во меѓувреме додека ми стигне картичката, да ставам картичка што веќе е на апворк ама на друг профил? Има некој вака направено?

2. Fatal1ty_

Fatal1ty_
    Großmeister

21,411
    25,086
    28 Февруари 2008
    Машко
    Experienced Web Developer
    На 223-305 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. 223-305

223-305
    Intern

18
    0
    2 Август 2017
    Машко
  4. Futurelakimens

Futurelakimens
    On your way to fame

1,008
    536
    12 Април 2017
    Машко
    @BadGirl007 Нагазав и јас сеа, "Please use the main site to login and unlock your account" - дечките од комјунити го фикснале со вадење бета верзија а кај мене не сака тоа :D

Исти проблем имаш или?

5. Futurelakimens

Futurelakimens
    On your way to fame

1,008
    536
    12 Април 2017
    Машко
    Работи после апдејт на виндоус...

6. BadGirl007

BadGirl007
    Intern

97
    25
    3 oктомври 2018
    Женско
    Немав ваков проблем. Но сега е океј.

На Futurelakimens му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Matorski

Matorski
    Intern

3
    0
    23 Декември 2018
    Машко
    Друштво, сакам да Ве прашам за совет. Сакам да почнам да работам на Upwork и паралелно со ова да отворам/нарачам Payoneer картичка. Но, на почетокот на полнување на апликацијата за Payoneer, во еден од чекорите потребно е да се стави трансакциска сметка.

1. Дали ова автоматски значи дека ќе треба да го пријавам во УЈП евентуалниот иден приход работејќи на Upwork ?
    2. Како би располагал со парите кои во иднина евентуално би ми легнале на Payoneer ?

8. M.Pix

M.Pix
    Модератор

691
    2,293
    27 Јануари 2014
    Машко
    Неколку пати е ова одговорено на темата.

Нема потреба да пријавуваш во УЈП, а парите нема да ги влечеш на сметка ако не сакаш да пријавуваш, од картицата на пејонир ќе ги влечеш. Парите таму стигаат и имаш опција од картичка да ги извадиш или од пејонир да ги повлечеш на трансакциска.

На Matorski му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Aleksandar Nikolov

Aleksandar Nikolov
    Intern

5
    0
    7 Април 2019
    Машко
    Да прашам, денеска ми стигна Payoneer картичката ја активирав арно ама имам 42 долари на неа а картичката ми е во евро баланс, и ако ги сменам во евра како ке ги вадам парите кога на овие банкомати се вадат само пари во денари колку што знам ?

10. Uber-

Uber-
    Gaining Experience

119
    108
    23 Август 2017
    Машко
    Занаетчија
    А како би ги вадел во долари ако ти беше ?

Испратено од тенекија

11. Маша

Маша
    Gaining Experience

162
    293
    24 Април 2007
    Женско
    А зошто не си извадил картичка во долари ако приливите ти се во долари? Тука банкоматите ти прават конверзија и ти фрлаат денари.

12. Aleksandar Nikolov

Aleksandar Nikolov
    Intern

5
    0
    7 Април 2019
    Машко
    Ако некој ги има податоците од вашата Payoneer картичка ме интересира дали може да ја користи за купување од интернет, а да не го знае пинот

13. cppffs

cppffs
    Intern

5
    4
    7 Април 2019
    Машко
    Па технички гледано да, бројот на картичката + CVV (3 цифрениот број од задната страна на картичата) се доволно за да направи online payment.

14. pipelin

pipelin
    On your way to fame

1,187
    757
    8 Мај 2010
    Машко
    Пин ти треба на банкомат и за плаќање на пос-терминали, така да ако некој ти знае бројките од напред и CVV бројчето тогаш може да си купува со картчиката.

На artweb и Sherminator им се допаѓа ова.
  15. artweb

artweb
    On your way to fame

1,183
    519
    5 Март 2012
    Машко
    невработен
    Здраво,
    Во процес сум на регистрирање фирма, некој од лично искуство да препорача банка?
    Во смисла да имаат ниски провизии за девизни приливи од странство (UpWork).

16. NecrotoX

NecrotoX
    Unstoppable

2,832
    2,675
    4 Март 2013
    Машко
    Илустратор
    Дечки како оди процесот за верификација со Video Call? Мене сеуште не ми побарале ама на мајка ми и стигнало дека треба да го верифицира профилот и сега се загрижила, дека не зборела многу добро англиски :D.

17. Ragnar

Ragnar
    On your way to fame

751
    803
    9 Декември 2015
    Машко
    ^
    Го спелуваш имејлот, името, се местиш убаво пред камера да те видат и мислам дека толку беше.

Zippo, NecrotoX и на Маша им се допаѓа ова.
  18. artweb

artweb
    On your way to fame

1,183
    519
    5 Март 2012
    Машко
    невработен
    Кратко трае, мене само ме праша од кога работам на UpWork и кој е мојот емејл.

На NecrotoX му/ѝ се допаѓа ова.
  19. NecrotoX

NecrotoX
    Unstoppable

2,832
    2,675
    4 Март 2013
    Машко
    Илустратор
    Супер, фала, ај ќе пишам што ќе направи, не знае баш да спелува ама ваљда нема да има проблем, има Basic ставено за познавање на инглиш :).

20. Маша

Маша
    Gaining Experience

162
    293
    24 Април 2007
    Женско
    Напиши и го на кирилица на лист, па нека го прочита само ;)

На NecrotoX му/ѝ се допаѓа ова.
  21. NecrotoX

NecrotoX
    Unstoppable

2,832
    2,675
    4 Март 2013
    Машко
    Илустратор
    Епа еве како што кажав, да напишам како помина верификацијата на профилот на мајка ми :).
    Не требаше да спелува ништо, само ја прашаа Name and Address, и она дека претходно се спремаше, како од пушка ја кажува имејл адресата, јас ја буцкам од страна дека треба адреса на живеење да каже, нема везе се разбраа, му кажа адреса на живеење и толку, Have a nice day, 20 секунди дали траеше.

22. Benedicta

Benedicta
    Intern

57
    21
    7 Декември 2017
    Женско
    Како сте задоволни со промената за плаќање на конекции?
    Дали само јас мислам дека е полошо? Ми стигаат помалку interview proposals, и ми се чини дека и повеќе луѓе аплицираат.

На artweb му/ѝ се допаѓа ова.
  23. artweb

artweb
    On your way to fame

1,183
    519
    5 Март 2012
    Машко
    невработен
    Секако дека е полошо.
    Како што очекував предходно, тоа не го намали бројот спам апликации, целта беше UpWork да си го зголемат профитот на грбот на фриленсерите.
    Порано беше 2 конекции по апликација, сега многу ретко 2 конекции, најчесто од 4 до 6 конекции за една апликација, а од октомври наваму престанаа да прават рефунд (бар кај мене) на конекциите.
    Имам еден куп апликации каде што со сатус job is closed или declined by client, рефунд на конекциите ташаклари.

Ај да има квалитетни клиенти ова со конекцииве не е некој проблем, ама се понеквалитетни клиенти има на апврок, од пред 5 години до сега многу работи одат на полошо.

На Blagojcebt и Benedicta им се допаѓа ова.
  24. Benedicta

Benedicta
    Intern

57
    21
    7 Декември 2017
    Женско
    Не ми се рефундираат ни мене.. Катастрофа е. Цените се драстично намалени во споредба со пред две години, исто и незнам што се дешава со job scorе-от. Ништо не е променето, а намален ми е најверојатно ќе почнам да барам некоја друга платформа..

На Blagojcebt му/ѝ се допаѓа ова.
  25. Futurelakimens

Futurelakimens
    On your way to fame

1,008
    536
    12 Април 2017
    Машко
    Незнам ни јас, во псоледните 2 месеци 2 пати станав топ ратед. 2 пати паднав пд 90% и се качив над 90%. Чудното е што сето воа се случува додека јас ги имам истите клиенти.

Сподели

Вчитување...