1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

upWork (поранешно oDesk) (работа и повлекување пари)

Дискусија во форумот 'Е-Бизнис' започната од petelko23, 3 Април 2012.

 1. 223-305

  223-305
  Intern

  22
  4
  2 Август 2017
  Машко
  А дали е можно во меѓувреме додека ми стигне картичката, да ставам картичка што веќе е на апворк ама на друг профил? Има некој вака направено?
   
 2. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,508
  25,576
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  На 223-305 му/ѝ се допаѓа ова.
 3. 223-305

  223-305
  Intern

  22
  4
  2 Август 2017
  Машко
 4. Futurelakimens

  Futurelakimens
  On your way to fame

  1,115
  600
  12 Април 2017
  Машко
  @BadGirl007 Нагазав и јас сеа, "Please use the main site to login and unlock your account" - дечките од комјунити го фикснале со вадење бета верзија а кај мене не сака тоа :D

  Исти проблем имаш или?
   
 5. Futurelakimens

  Futurelakimens
  On your way to fame

  1,115
  600
  12 Април 2017
  Машко
  Работи после апдејт на виндоус...
   
 6. BadGirl007

  BadGirl007
  Intern

  109
  28
  3 oктомври 2018
  Женско
  Немав ваков проблем. Но сега е океј.
   
  На Futurelakimens му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Matorski

  Matorski
  Intern

  3
  0
  23 Декември 2018
  Машко
  Друштво, сакам да Ве прашам за совет. Сакам да почнам да работам на Upwork и паралелно со ова да отворам/нарачам Payoneer картичка. Но, на почетокот на полнување на апликацијата за Payoneer, во еден од чекорите потребно е да се стави трансакциска сметка.

  1. Дали ова автоматски значи дека ќе треба да го пријавам во УЈП евентуалниот иден приход работејќи на Upwork ?
  2. Како би располагал со парите кои во иднина евентуално би ми легнале на Payoneer ?
   
 8. M.Pix

  M.Pix
  Модератор

  718
  2,388
  27 Јануари 2014
  Машко
  Неколку пати е ова одговорено на темата.

  Нема потреба да пријавуваш во УЈП, а парите нема да ги влечеш на сметка ако не сакаш да пријавуваш, од картицата на пејонир ќе ги влечеш. Парите таму стигаат и имаш опција од картичка да ги извадиш или од пејонир да ги повлечеш на трансакциска.
   
  На Matorski му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Aleksandar Nikolov

  Aleksandar Nikolov
  Intern

  5
  0
  7 Април 2019
  Машко
  Да прашам, денеска ми стигна Payoneer картичката ја активирав арно ама имам 42 долари на неа а картичката ми е во евро баланс, и ако ги сменам во евра како ке ги вадам парите кога на овие банкомати се вадат само пари во денари колку што знам ?
   
 10. Uber-

  Uber-
  Gaining Experience

  149
  133
  23 Август 2017
  Машко
  Занаетчија
  А како би ги вадел во долари ако ти беше ?

  Испратено од тенекија
   
 11. Маша

  Маша
  Gaining Experience

  222
  475
  24 Април 2007
  Женско
  А зошто не си извадил картичка во долари ако приливите ти се во долари? Тука банкоматите ти прават конверзија и ти фрлаат денари.
   
 12. Aleksandar Nikolov

  Aleksandar Nikolov
  Intern

  5
  0
  7 Април 2019
  Машко
  Ако некој ги има податоците од вашата Payoneer картичка ме интересира дали може да ја користи за купување од интернет, а да не го знае пинот
   
 13. cppffs

  cppffs
  Intern

  8
  5
  7 Април 2019
  Машко
  Па технички гледано да, бројот на картичката + CVV (3 цифрениот број од задната страна на картичата) се доволно за да направи online payment.
   
 14. pipelin

  pipelin
  On your way to fame

  1,202
  781
  8 Мај 2010
  Машко
  Пин ти треба на банкомат и за плаќање на пос-терминали, така да ако некој ти знае бројките од напред и CVV бројчето тогаш може да си купува со картчиката.
   
  На artweb и Sherminator им се допаѓа ова.
 15. artweb

  artweb
  On your way to fame

  1,246
  574
  5 Март 2012
  Машко
  невработен
  Здраво,
  Во процес сум на регистрирање фирма, некој од лично искуство да препорача банка?
  Во смисла да имаат ниски провизии за девизни приливи од странство (UpWork).
   
 16. NecrotoX

  NecrotoX
  Unstoppable

  2,818
  2,670
  4 Март 2013
  Машко
  Илустратор
  Дечки како оди процесот за верификација со Video Call? Мене сеуште не ми побарале ама на мајка ми и стигнало дека треба да го верифицира профилот и сега се загрижила, дека не зборела многу добро англиски :D.
   
 17. Ragnar

  Ragnar
  On your way to fame

  835
  893
  9 Декември 2015
  Машко
  ^
  Го спелуваш имејлот, името, се местиш убаво пред камера да те видат и мислам дека толку беше.
   
  Zippo, NecrotoX и на Маша им се допаѓа ова.
 18. artweb

  artweb
  On your way to fame

  1,246
  574
  5 Март 2012
  Машко
  невработен
  Кратко трае, мене само ме праша од кога работам на UpWork и кој е мојот емејл.
   
  На NecrotoX му/ѝ се допаѓа ова.
 19. NecrotoX

  NecrotoX
  Unstoppable

  2,818
  2,670
  4 Март 2013
  Машко
  Илустратор
  Супер, фала, ај ќе пишам што ќе направи, не знае баш да спелува ама ваљда нема да има проблем, има Basic ставено за познавање на инглиш :).
   
 20. Маша

  Маша
  Gaining Experience

  222
  475
  24 Април 2007
  Женско
  Напиши и го на кирилица на лист, па нека го прочита само ;)
   
  На NecrotoX му/ѝ се допаѓа ова.
 21. NecrotoX

  NecrotoX
  Unstoppable

  2,818
  2,670
  4 Март 2013
  Машко
  Илустратор
  Епа еве како што кажав, да напишам како помина верификацијата на профилот на мајка ми :).
  Не требаше да спелува ништо, само ја прашаа Name and Address, и она дека претходно се спремаше, како од пушка ја кажува имејл адресата, јас ја буцкам од страна дека треба адреса на живеење да каже, нема везе се разбраа, му кажа адреса на живеење и толку, Have a nice day, 20 секунди дали траеше.
   
 22. Benedicta

  Benedicta
  Intern

  63
  25
  7 Декември 2017
  Женско
  Како сте задоволни со промената за плаќање на конекции?
  Дали само јас мислам дека е полошо? Ми стигаат помалку interview proposals, и ми се чини дека и повеќе луѓе аплицираат.
   
  На artweb му/ѝ се допаѓа ова.
 23. artweb

  artweb
  On your way to fame

  1,246
  574
  5 Март 2012
  Машко
  невработен
  Секако дека е полошо.
  Како што очекував предходно, тоа не го намали бројот спам апликации, целта беше UpWork да си го зголемат профитот на грбот на фриленсерите.
  Порано беше 2 конекции по апликација, сега многу ретко 2 конекции, најчесто од 4 до 6 конекции за една апликација, а од октомври наваму престанаа да прават рефунд (бар кај мене) на конекциите.
  Имам еден куп апликации каде што со сатус job is closed или declined by client, рефунд на конекциите ташаклари.

  Ај да има квалитетни клиенти ова со конекцииве не е некој проблем, ама се понеквалитетни клиенти има на апврок, од пред 5 години до сега многу работи одат на полошо.
   
  На Blagojcebt и Benedicta им се допаѓа ова.
 24. Benedicta

  Benedicta
  Intern

  63
  25
  7 Декември 2017
  Женско
  Не ми се рефундираат ни мене.. Катастрофа е. Цените се драстично намалени во споредба со пред две години, исто и незнам што се дешава со job scorе-от. Ништо не е променето, а намален ми е најверојатно ќе почнам да барам некоја друга платформа..
   
  На Blagojcebt му/ѝ се допаѓа ова.
 25. Futurelakimens

  Futurelakimens
  On your way to fame

  1,115
  600
  12 Април 2017
  Машко
  Незнам ни јас, во псоледните 2 месеци 2 пати станав топ ратед. 2 пати паднав пд 90% и се качив над 90%. Чудното е што сето воа се случува додека јас ги имам истите клиенти.
   

Сподели

Вчитување...