1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

upWork (поранешно oDesk) (работа и повлекување пари)

Дискусија во форумот 'Е-Бизнис' започната од petelko23, 3 Април 2012.

 1. Melisandre

  Melisandre
  Gaining Experience

  99
  156
  6 Мај 2019
  Женско
  Бидена си. :)
   
  На BadGirl007 му/ѝ се допаѓа ова.
 2. l1d0v1c

  l1d0v1c
  Practice makes perfect

  624
  1,278
  10 Март 2011
  Машко
  Divi Expert
  Toptal е еден од најдобрите freelance сајтови и начинот на кој работат е на ниво над било која друга платформа. Да бидеш стандарден на toptal ти е како да ти паднала секирата во медот муабетот. Премногу се грижат за своите клиенти, процесот на аплицирање е на многу високо ниво, одбираат само високо квалитетен кадар... На upwork поминуваш со добро портфолио, профил уредно направен и верификација, додека кај toptal ова се сведува на интервјуа со live agents, тестови, итн, се само за да те примат во нивата платформа. Така да малце ми е чуден муабетот дека е мртва платформа, кога напротив е премногу платена за сите членови на истата
   
  DonFrozex, lazarovski и на Маша им се допаѓа ова.
 3. lazarovski

  lazarovski
  Intern

  3
  2
  18 Јуни 2019
  Машко
  Да, како и на сите страни, предната и задната страна, а понекогаш за некои членови гледав и video call има со нив за верификација, али поретко мислам.
   
  На BadGirl007 му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,504
  25,567
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Јас имав и видео кол и пасош скен.
   
 5. DonFrozex

  DonFrozex
  Practice makes perfect

  918
  1,107
  9 Јуни 2011
  Машко
  А тестовите/задачите им беа Kill me please :)
  Не мислам дека се мртви Топтал, баш пред некој ден почнаа пак да ме спамират со реклами на ФБ и слични сервиси..
   
 6. BadGirl007

  BadGirl007
  Intern

  109
  28
  3 oктомври 2018
  Женско
  И ти си баниран? :angry:
   
 7. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,504
  25,567
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Не не само кажав дека за верификација ми бараа и скен на пасош и видео кол
  Какво банирање далеку било...
   
  artweb, Маша и на BadGirl007 им се допаѓа ова.
 8. BadGirl007

  BadGirl007
  Intern

  109
  28
  3 oктомври 2018
  Женско
  Јас имам проблем со Апворк time trackerot.

  Ми се појавуваше некој ерор, па ја деинсталирав, и повторно инсталирав програмата.
  Па сега на секое гасење на пц-то мора одново да ја инсталирам...
  :angry:
  Чаре некое? :cry: Или вака доживотно ќе си терам...
   
 9. Futurelakimens

  Futurelakimens
  On your way to fame

  1,113
  598
  12 Април 2017
  Машко
  Инсталирај постара верзија ако можеш
   
 10. BadGirl007

  BadGirl007
  Intern

  109
  28
  3 oктомври 2018
  Женско
  Зошто?
   
 11. artweb

  artweb
  On your way to fame

  1,245
  573
  5 Март 2012
  Машко
  невработен
  Идентитетот ми е верифициран со видео кол и пасош скен, а гледам денес ми стигнала нотифиација да направам видео кол за верифицирање на идентитетот.
  Кој знае што прават.

  Немам искуство со Toptal, не можам да кажам од свое икуство, но на Quora име еден куп многу негативни критики за Toptal, читајќи ги добив впечаток дека е едена од најлошите фриленс платформи.
   
  Изменето од модератор: 2 oктомври 2019
 12. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,504
  25,567
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Не може, ако излезе нова везија автоматски не дозволува да влезеш во апликацијата стои само еден button со UPDATE ни ништо друго, додека не напраиш апдејт не можеш да уклучиш апликација.
   
 13. coNNectMKD

  coNNectMKD
  Gaining Experience

  325
  256
  13 Март 2017
  Машко
  После скоро година дена, пред 2 дена пак пробав со апликација и ме прифатиле. Вчера добив инвајт: You have been invited to submit a proposal.

  Од овие работи, бидејќе веќе комуницираме 10 часа со пораки, се добиваат некои ревјуа или нешто? Зошто глеам профили без добиени работи или добри оценки, тешко да добијат некоја работа.
   
 14. BadGirl007

  BadGirl007
  Intern

  109
  28
  3 oктомври 2018
  Женско
  Off Topic!

  Добив девизен прилив на трансакциска. И сега што да правам, да го пополнам ова (појма немам што е) или во банка да одам?

  upload_2019-10-2_15-18-5.png
   
 15. Futurelakimens

  Futurelakimens
  On your way to fame

  1,113
  598
  12 Април 2017
  Машко
  Кај мене на Manjaro стискам апдејт, неможе да се апдејтира и ми дава да ја уклучам :D Мислев има некој хак и за виндоус.
   
 16. Futurelakimens

  Futurelakimens
  On your way to fame

  1,113
  598
  12 Април 2017
  Машко
  Од секоја работа што ќе ја завршиш може да добиеш ревју.
   
  На coNNectMKD му/ѝ се допаѓа ова.
 17. mac_mk

  mac_mk
  Intern

  48
  28
  30 Јуни 2017
  Машко
  Нормално е ова за секој девизен прилив, или вака или ќе одиш у банка да го пополниш, ако стално примаш пари од исто место кажи да ти направат траен налог или како о да се вика за да не се замараш на секоја трансакција со ова

  Sent from my SM-G950F using Tapatalk
   
  На BadGirl007 му/ѝ се допаѓа ова.
 18. BadGirl007

  BadGirl007
  Intern

  109
  28
  3 oктомври 2018
  Женско
  Ми бара Токен... :eek:
   
 19. spytronicmk

  spytronicmk
  Intern

  24
  7
  4 Август 2017
  Па нормално е да ти бара ако го средуваш електронски. Оди до најблиска филијала за 5 минути ќе завршиш работа.
   
  На BadGirl007 му/ѝ се допаѓа ова.
 20. BadGirl007

  BadGirl007
  Intern

  109
  28
  3 oктомври 2018
  Женско
  Истиот ден ќе може да ги подигнам парите?
   
 21. spytronicmk

  spytronicmk
  Intern

  24
  7
  4 Август 2017
  Би требало, со Комерцијална банка сум немал проблем за девизен прилив.
   
  На BadGirl007 му/ѝ се допаѓа ова.
 22. 223-305

  223-305
  Intern

  22
  4
  2 Август 2017
  Машко
  Пејонир за регистрација бара девизна сметка, дали има шанси без неа да се регистрирам и да не случајно праќаат некои информации до банката па да си добиеме пријава на домашна адреса (иако малку веројатно). Има некој искуство со ова?
   
 23. artweb

  artweb
  On your way to fame

  1,245
  573
  5 Март 2012
  Машко
  невработен
  Нема начин, не праќаат информации до банката.
   
  На 223-305 му/ѝ се допаѓа ова.
 24. madeinitalia

  madeinitalia
  Intern

  3
  1
  2 oктомври 2019
  Не се секирај никаков контакт немаат они со банката. Девизна бараат за да ги истребат несериозните кандидати а и таму да ти ги праќаат парите додека не нарачаш Payoneer картичка.
   
  На 223-305 му/ѝ се допаѓа ова.
 25. 223-305

  223-305
  Intern

  22
  4
  2 Август 2017
  Машко
  Фала ви, сепак сакам да ја нарачам картичката не сакам кеш на девизна.

  Ајде сега ќе морам да отварам девизна, тоа е.
   

Сподели

Вчитување...