1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

upWork (поранешно oDesk) (работа и повлекување пари)

Дискусија во форумот 'Е-Бизнис' започната од petelko23, 3 Април 2012.

 1. Ragnar

  Ragnar
  On your way to fame

  699
  727
  9 Декември 2015
  Машко
 2. DonFrozex

  DonFrozex
  Practice makes perfect

  896
  1,055
  9 Јуни 2011
  Машко
  Сите се попалија дека ете, готово е со Пејпал, го донесоа законот и збогум сиромаштијо.

  Додека тука не покажува за Македонија исто ко за Бугарија (поконкретно Withdraw) - заборавете Пејпал.
  [​IMG]
   
  На Uber- му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Uber-

  Uber-
  Gaining Experience

  90
  91
  23 Август 2017
  Машко
  Занаетчија
  ^ Yep

  upload_2019-9-4_16-4-57.png
   
  На Tommy P, Seven7, Futurelakimens и уште 2 други им се допаѓа ова.
 4. Futurelakimens

  Futurelakimens
  Gaining Experience

  930
  497
  12 Април 2017
  Машко
  Па многу јасно дека неможе одма да подржаваат. Што очекуват? Тие да иммат креирано систем за нас и да чекаа МК да изгласи загон?
   
 5. Ragnar

  Ragnar
  On your way to fame

  699
  727
  9 Декември 2015
  Машко
  ^
  Да, ја да сум брокер одма би вложил во ПејПал сега пошто откако донесе НБРМ ваква одлука акциите ќе скокнат радикално.
   
  На loris и Futurelakimens им се допаѓа ова.
 6. Seven7

  Seven7
  Intern

  12
  12
  7 Август 2019
  Машко
  До крај на година ако овозможат, на коњ сме. Воедно се виде и новинариве колку се добри, законот уште не објавен во службен весник они пишале преку ПејПал веќе може да се примаат пари, затоа и народот се полета.
   
  На Uber- му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Tommy P

  Tommy P
  Intern

  30
  33
  4 Април 2011
  Тестирањето завршено.

  Повлечени 100$ кон девизна во Комерцијална. Легнаа 70$, зашто Upwork си зема 30$ фиксна провизија за Wire Transfer. Во Комерцијална легнаа 70$, а потоа Комерцијална си наплати $1.09 feе за прием на истите. Парите легнаа за 2-3 дена.

  Повлечени во Тутунска 100$, пак $30 провизија за Wire transfer од Upwork.
  Легнаа 70$, без никаква провизија. Финтата е да стојат парите 5 дена во Тутунска по процесуирање на уплатата. Парите легнаа по 3 недели, заради тоа што била прва уплата, за наредната ветија процесирање за 48 часа.

  Така да, Тутунска од сега па натака.
   
  Astraion, artweb, Маша и на уште 1 им се допаѓа ова.
 8. almostanangwl

  almostanangwl
  Intern

  10
  1
  13 Август 2012
  Машко
  Ќе замолам за помош/инфо.
  Freelancer пари од странство (не се работи за Upwork, туку за нешто поразлично) треба да ми уплатат на девизна сметка во банка. Ситни пари се, не е некоја сума...
  Прашањето ми е: Колку провизија ќе ми земе банката при повлекување на парите од девизна сметка? И дали има некоја банка која е, како да кажам, поисплатлива :))) или во било која би било исто, во поглед на давачките?
  Финтата е што овие кои што ќе ми ги праќаат парите, можат да ги уплатат или на PayPal или на банкарска сметка. Не постои трета опција...

  Тоа значи дека јас, уствари, работам за џабе, на крај... Плус и данокот во УЈП... 10 посто е или 15?

  Фала многу
   
 9. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,324
  24,890
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  На efto и almostanangwl им се допаѓа ова.
 10. almostanangwl

  almostanangwl
  Intern

  10
  1
  13 Август 2012
  Машко

  Е вака, сега ми светна друга идеја.
  Имам пријател кој има PayPal.
  Тие што ќе ми ги праќаат парите викаат дека (нормално) акаунтот мора да биде на мое име.

  Не ми е јасно нешто друго... Како тоа ќе ми пратат пари на PayPal сметка кога во Мк нема таква опција? Нели ние од тука можеме само да праќаме пари, да вршиме уплата?
  Или па парите како пари можат да ми ги пратат и да си стојат на сметката? Во тој случај, постои ли шанса да јас парите од мојот PayPal ги префрлам на PayPal account на другарот па тој од неговата сметка да ми ги извади и даде? Многу ми е ова некако комплицирано, I don't get it... Како тоа не можат да ни праќаат пари а сепак може? :)))))
   
 11. Benedicta

  Benedicta
  Intern

  47
  18
  7 Декември 2017
  Женско
  @almostanangwl Silk Road банка немаат никаква провизија ако ги оставиш парите 5 дена. Инаку данок е 10%.
   
 12. Aowek

  Aowek
  Gaining Experience

  420
  175
  14 Април 2012
  Машко
  Пуштив првите proposal's за работа се надевам ќе прифатат нешто барем да почнам :D
   
 13. Futurelakimens

  Futurelakimens
  Gaining Experience

  930
  497
  12 Април 2017
  Машко
  Копирај го пропосалот тука ако сакаш, чисто да добиеш некој совет каде може да се подобриш
   
 14. Aowek

  Aowek
  Gaining Experience

  420
  175
  14 Април 2012
  Машко
  I can assure you that if you work with me once, you will always work with me for these kind of projects. I will do whatever it takes to completely 100% deliver on this project and earn a 5 star rating from you a swell.

  Kinds Regards,

  Еве го :D
   
 15. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,324
  24,890
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Не го бива. Ќе ти дадам подоцна типс (се надевам и некојј друг ќе ти даде)
   
 16. Aowek

  Aowek
  Gaining Experience

  420
  175
  14 Април 2012
  Машко
  Фала :D мн
   
 17. fuzzjaw

  fuzzjaw
  Practice makes perfect

  992
  1,521
  13 Јануари 2014
  Машко
  Она што јас го гледам како голема грешка е пуштање на еден proposal на различни проекти. Различните проекти имаат различни побарувања, и мислам дека добар proposal е оној во кој на клиентот ќе му дадеш до знаење како ти придонесуваш за конкретно неговиот проект да се заврши успешно.

  Убаво читај ги спецификациите и барањата од проектите, и пробај да "одговориш" на она што го бара клиентот. Вклучи и збор-два за тоа дека си секогаш на време, дека си комуникативен и дека си достапен за измени доколку се потребни. И гледај да не испадне лажење после, ќе ти се одрази на feedback-от :)
   
  Маша, Sherminator и на mkextremer им се допаѓа ова.
 18. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,324
  24,890
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Се што ќе напишам е мој став изграден врз досегашна работа како фриленсер и како клиент, и не мора сите да се сложувате со истите.

  1. Она што не е во ред во твојот proposal е I will do whatever it takes Да те ангажира ќе ти ја вади душата и секогаш ќе има „уште нешто“ да додаде, за исти пари, пошто ти си му пишал дека ќе направиш се, само да биде он задоволен и никогаш нема да биде. Со ова покажуваш очајност да добиеш работа (така излгеда во очите на клиентот).

  2. Не спомнува рејтинг ѕвезди и такви ствари, тоа следи одкако ќе завршиш со работата. Мене како клиент гаје ми е што ти сакаш, дај да видам што ти стваро ќе направиш.

  Бидете крати и децизни, не се фалете премногу во вашите proposal. Proposal-от служи за клиентот да види дека ти стварно си го причитај неговиот опис и дека имаш квалфикации, одкако ќе прејдете на интервју, е тоа е друга работа тогаш договараш рокови, поставуваш прашања и се што е поврзано со проектот (и по малку се фалиш и си самоуверен за до биде впечаток дека прави моабвет со професионалец) али сето тоа умерено.

  Еве два примери за добри proposal (иако не препорачува да се користи ист за сите работи, али ако веќе користиш ист, тогаш нека ти биде така оформен за да можеш да го прилагодиш за сите работи/апликации)

  Пример #1
  Код:
  Dear Client
  I am interested in your project and can deliver quality work to you.
  I am a _____________ (звање)
  I have around 5 years of experience in _________ (облааста во која си обучен). I have passion to work on creative and interesting projects with ambition of getting work done. I am an innovative and process-oriented ____________ (пример: software engineer) with strong academic background.
  Some highlights of my professional skills:
  Набројуваш скилс
  
  I want to discuss about your project and I am looking forward to your reply.
  Thanks.
  
  ^ Кратко се опфаќа, со еден збор си му дал до знаење дека си го прочитал неговите барања, а од друга страна и дека си обучен за релаизирање на истите. Шансите да бидеш викнат на интервју се големи.

  Пример #2
  Код:
  Hello,
  My name is __________ (Твое име, а може и презиме). I would love the opportunity to work with you! I am a recent __________ (Со што се занимаваш моментално) and am currently working as a freelance _________(Област во која аплицираш) full-time through Upwork and other websites (ако ги има). I feel I am suitable for this role as I am a ____________ (Звање) and can provide a __________(што можеш да му понудиш). I have experience _________________(набројуваш скилс). I thoroughly research each __________(за најнови технологии) to ensure the _________(она што ќе го предадеш) is accurate. (Ова е повеќе наменето за writers)
  
  Thank you for taking the time to consider my application. Please let me know if you have any questions or would like to see another sample of my work. I look forward to hearing from you.
  
  All the best,
  Ова се само два добри примери за апликација. Немојте апликациите да ви почнуваат со SIR никако, америте се алергични на тоа (одма мислат дека прават моабет со некој полуписмен пакистанец), и така ќе ве третираат.

  Одкако ќе добиете работа она што е најбитно е Самодисциплина, и работна навика (на страна искуството и вештините кои ги поседувате).

  Поздрав.

  PMS Еве едно видео од маестрален говор на @ivsss на mobilemonday 2013

  View: https://www.youtube.com/watch?v=ULER4Z7U7II
   
  Последна промена: 15 Септември 2019
  На krashot, artweb, Blagojce и уште 2 други им се допаѓа ова.
 19. Futurelakimens

  Futurelakimens
  Gaining Experience

  930
  497
  12 Април 2017
  Машко
  Ептен кратко ти е, а не спомнува ништо поврзано со твоите вештини.

  Мислам дека @Fatal1ty_ ти даде добри совети, али искрено мислам дека првиот негов пример не треба никогаш да го искористиш, ептен досаден ми изгледа.

  Еве нешто и од мене:

  1. Пробај со првата реченица да привлечеш внимание
  Пример:
  Код:
  Hello, I'm <name> and I'm the perfect man for your job. Here's why.
  2. Приспособи си го proposal-от за секој клиент
  - Клиент кој напишал краток оглас нема да чита огрмоне proposal, додека клиент кој напишал долг оглас во повеќето случаи ќе преферира опширен proposal
  - Ако клиентот има впишано име во огласот, убаво е да му се обратиш по име:
  Код:
  Hello <client name>, I'm <name> and I'm the perfect man for your job. Here's why.
  3. Наброи неколку работи во кои си добар (поврзани со работата)
  4. Користи(понекогаш) агресивни реченици, пример јас имам напишани вакво нешто (и ја добив работата):
  Код:
  Currently, I'm writing web hosting and development articles for another client as well. He still hasn't fired me, so I guess I'm pretty good
  - Ова може да има или ептен добар ефект или ептен лош ефект :D
  5. Покажи пример од претходна работа, немора да биде на upwork, може и нешто твое - само да имаш некој пример да покажеш.

  Еве како изгледа еден успешен proposal(мој):

  Код:
  Hello, I've been rewriting articles since I started content writing on Upwork.
  
  What I can do:
  
  - Provide engaging articles that don't get boring half-way
  - Organize and format posts in a way that's good for SEO and easy to read
  - Stealthily implement targeted keywords
  - Optimize article for voice search and featured snippets
  
  I've got posts published under my name on <redacted>.com/blog and <redacted>.com/blog
  
  If you want more examples, I can send you some other articles that aren't published under my name.
  
  Currently, I've got another client with 30+ articles already, seems like he likes me.
  
  I'm good for 5 articles per week.
  
  Hope to hear from you,
  Laze.
   
  krashot, Blagojce и на M.Pix им се допаѓа ова.
 20. Aowek

  Aowek
  Gaining Experience

  420
  175
  14 Април 2012
  Машко
  Ви благодарам и на двајцата,ќе пуштам нови proposal's вечерва нормално подобрени.
   
 21. Aowek

  Aowek
  Gaining Experience

  420
  175
  14 Април 2012
  Машко
  Имам пратено 10 proposals за работа но на ниедно нема уште одбиено дали значи дека сеуште имам шанса да работам,дали ако ме одбијат ќе ми се вратат тие Proposals или не.
   
 22. M.Pix

  M.Pix
  Модератор

  660
  2,216
  27 Јануари 2014
  Машко
  Чим не си одбиен значи сеуште клиентот не одлучил кој фриленсер ќе биде вработен, ама ако има веќе интервјуа, а не си поканет веројатно нема да ја добиеш работата. Proposals не се враќаат, без разлика дали ќе ја добиеш работата или не.
   
 23. Маша

  Маша
  Gaining Experience

  89
  151
  24 Април 2007
  Женско
  Извини вака, ама да не те читав на. мк форум, ќе мислев пакистанец си :/
  Доби добри предлози, мислам ја разбра поентата. Good Luck!
   
  На Ragnar му/ѝ се допаѓа ова.
 24. Ragnar

  Ragnar
  On your way to fame

  699
  727
  9 Декември 2015
  Машко
  ^
  Сакав да пишам предлог со индиски призвук ама не сакав да бидам груб.
  Иначе дечко само напред, и запамти првите неколку работи се најбитни, после ко ќе ти тргне е лесно.
   
 25. Aowek

  Aowek
  Gaining Experience

  420
  175
  14 Април 2012
  Машко
  Dear Client, I am interested in your project and can deliver quality work to you. I am a web developer and have over a year of experience in web development. My skill set consist of the following: HTML/CSS Jasvascript PHP/Laravel SQL Wordpress Magento 1,2 I want to discuss about your project and I am looking forward to your reply. Kindest Regards,
  Дали е во ред овој proposal го сменив да не биде индиски хахаха :D сеуште ништо
   
  На Blagojce и Fatal1ty_ им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...