1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

upWork (поранешно oDesk) (работа и повлекување пари)

Дискусија во форумот 'Е-Бизнис' започната од petelko23, 3 Април 2012.

 1. TheMarshal

  TheMarshal
  Practice makes perfect

  752
  1,205
  3 Јануари 2019
  Машко
  То си у право, ама испуштаме многу нови клиенти кои после едно негативно искуство со некој таков цреп никад не се враќат на Upwork или Fiverr. Океј, може ова е повише мој проблем дека се фокусирам на повеќе мали проекти, наместо на трајни клиенти. :carefree:
   
 2. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,899
  26,229
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Со оглед на тоа што имаме и Клиент профил на upwork, нам не ни било пресудно тоа. Му отварам профил, гледам фидбек, ако ми е сомнителен му давам тест таск ако го реши како треба, го вработувам.
  Од лошо искуство повеќе не вработуваме индијци, пакистанци и остали талибанци. Работи со европејци и немаш никаков проблем.
  Југо-источна европа имаат најдобри фриленсери во однос цена/квалитет.
   
  artweb, Маша и на TheMarshal им се допаѓа ова.
 3. TheMarshal

  TheMarshal
  Practice makes perfect

  752
  1,205
  3 Јануари 2019
  Машко
  Иста констатација имам. Србите ми имаат оставено најдобар впечаток, со повеќето што сум соработувал имаат макслимална професионалност, одлично познавање и супер цена. Од талибанците има солидни, ама претешко е да ги најдеш.
   
  На artweb и Fatal1ty_ им се допаѓа ова.
 4. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,899
  26,229
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Срби,Руси,Украинци,Румунци се се тоа нинџи немаш промашај.
   
  Speedy, artweb и на TheMarshal им се допаѓа ова.
 5. M.Pix

  M.Pix
  Модератор

  814
  2,785
  27 Јануари 2014
  Машко
  Нема ни да има заинтересираност. Upwork се запознаени со вакви шеми и лесно може да јадеш бан. А, за совети искрено више одбивам да дадам од причина што јас, а верувам и повеќето што тераат фриленс подолг период знаат дека порано беше многу полесно да се дојде до работа. Сега платформите се преплавени од еден куп фриленсери и луѓе што мислат дека е лесно и си аплицираат за + кеш. Со друштво тестиравме на 2 пати ситуација да аплицираме на ист оглас со различна сума еден поефтино, друг поскапо и 2 пати го одбра тој со побогато портфолио т.е. поскапиот.
  Така што ако немаш добро портфолио мислам дека ќе е многу тешко да започнеш на апворк. Често слушам дека луѓе пробуваат и се откажуваат после 1-2 месеца или ги банираат од многу аплицирања, а не фаќаат работа.
   
 6. Candice

  Candice
  Intern

  55
  16
  23 Јули 2019
  Женско
  Работам и за дата ентри, не е само преведувањето секако. Знам дека е тешко да ја добиеш првата работа а и понатаму е тешко секако, не е воопшто лесно свесна сум за тоа. Треба сепак и да вложиш сега connects ако ги потрошиш треба и да си купиш, гледам да пратам proposal таму каде што сум сигурна дека ќе го сработам тој проект. Фала ви за советите ако имате уште да додадете тука сум да прочитам и применам. :)

  Добив rising talent на upwork, ми даде и 30 connects, сега со ова можеш полесно да најдеш работа?
   
  Изменето од модератор: 3 Август 2019
  На BEST му/ѝ се допаѓа ова.
 7. BEST

  BEST
  Gaining Experience

  311
  280
  10 Јуни 2011
  Машко
  и да, и не :)
  Да, затоа што можеш да аплицираш на работа што има услов за ризинг талент, таму искусните неможат да аплицираат...
  а Не, затоа што добрите работодавци бараат искусни работници (со што поголем рејтинг)...
   
 8. Candice

  Candice
  Intern

  55
  16
  23 Јули 2019
  Женско
  А рејтингот се добива со работа. :)
   
  На BEST му/ѝ се допаѓа ова.
 9. DonFrozex

  DonFrozex
  Practice makes perfect

  977
  1,187
  9 Јуни 2011
  Машко
 10. Candice

  Candice
  Intern

  55
  16
  23 Јули 2019
  Женско
  Ја добив првата работа, ја завршив и сега направив submit payment, после колку време легнуваат парите, и кога може да ми стави оценка?
   
 11. Ragnar

  Ragnar
  Practice makes perfect

  994
  1,080
  9 Декември 2015
  Машко
  Оценка може веднаш да стави ако сака. Ако ти стави оценка(или само approve да стисне) парите се достапни за 5 дена. Ако нема оценка(approve), ќе ти бидат достапни за 15 дена.
   
  На artweb му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Candice

  Candice
  Intern

  55
  16
  23 Јули 2019
  Женско
  Јас и го пратив проектот пред два дена и и пишав дека ако има некаква грешка дека ќе ја поправам не ми врати ништо на пораката, има ли рок за раздгледување?
   
 13. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,899
  26,229
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  На фикс или на саат?
  Ако си фикс побарај milestone. Ако не го одобри за 14 дена парите ќе ги ти бидат префрлени автоматски.
   
 14. artweb

  artweb
  On your way to fame

  1,355
  651
  5 Март 2012
  Машко
  невработен
  Идејата е добра и тоа може да се прави, но да не се претерува, еден фидбек колку да тргне работата.
  Заинтересирани нема пошто треба доверба еден кон друг, а ја немаме.
   
  На Ragnar му/ѝ се допаѓа ова.
 15. BadGirl007

  BadGirl007
  Intern

  155
  40
  3 oктомври 2018
  Женско
  Ќе има некој негативен исход што паузирам некое време? (освен на Job Score).
   
 16. FiC DoGG

  FiC DoGG
  On your way to fame

  893
  873
  17 Април 2007
  Машко
  3D Artist
  Стави се на unavailable и немаш гајле со ништо ни со jss.
   
  На BadGirl007 му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Candice

  Candice
  Intern

  55
  16
  23 Јули 2019
  Женско
  На фиксна цена сум, рокот беше до 2 август јас и го пратив на 1ви и и пишав ако има некаков проблем или грешка слободно да ми пише ќе ја поправам. Сега во awaiting payment пишува 0.00$ дека нема платено. Ако не ми стави оценка автоматски ќе ми се префрлат парите. А јас како да и ставам оценка?
   
 18. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,899
  26,229
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Значи предаваш проект и правиш request milestone на договорената сума, и чекаш, ако за две недели не ти даде никаков одговор, автоматски ќе ти бидат парите префрлени тебе, а тогаш можеш да го затвориш контрктот и да даваш фидбек. Имај на ум, ако правиш resubmit, времето ќе ти се продолжи за уште 14 дена.
  Ако си ги направил тоа, остај го и чекај две недели, парите ќе ди добиеш.
   
 19. Candice

  Candice
  Intern

  55
  16
  23 Јули 2019
  Женско
  Не не направив resubmit, само сега чекам 14 дена автоматски да се префрлат ако не ми ги префрли клиентот и ми стави оценка. Оценката ми е побитна од парите сега на почеток, бидејќи ќе можам да добивам повеќе работа со добра оцена. Најдов една група на фб апворк србија, 3 дена чекам да ме прифатат. Ако знаете некоја група слична од балканов предложете.
   
 20. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,899
  26,229
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Пари ќе добиеш другар, а фидбек... само ако сака клиентот, во спротивно ништо....
   
 21. Candice

  Candice
  Intern

  55
  16
  23 Јули 2019
  Женско
  Не сум машко*
  Тогаш ако не ми остави фидбек и јас нема да оставам, ама кога ќе аплицирам за следна работа кај мене ќе стои на профилот дека имам една работа завршено така?
   
  На Fatal1ty_ му/ѝ се допаѓа ова.
 22. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,899
  26,229
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Извини, навикнати сме само со машки да комуницираме овде.
  Иначе да ќе туи се појави завршен јоб и ќе стои No feedback given
   
 23. Candice

  Candice
  Intern

  55
  16
  23 Јули 2019
  Женско
  Океј фала ти многу, а за група некоја на фб дане имаш сретнато да се зачленам можеби даваат некои совети.
   
 24. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,899
  26,229
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Не знам такви работи, никогаш не сум ги ни користел, а од социјални мрежи имам само инстаграм...
   
 25. TheMarshal

  TheMarshal
  Practice makes perfect

  752
  1,205
  3 Јануари 2019
  Машко
  Имаш една Македонска група.

  Upwork Huddle Skopje - порано беше доста активна но веќе не е.

  Додека за дизајнери има неколку групи што се доста активни:

  Creative Exchange
  Сојузен Комитет на Дизајнери на Македонија

  Во Upwork Serbia може ќе најдеш нешто интересно. Како и да е, овдека на форумов имаш многу повеќе луѓе што може да ти помогнат.
   

Сподели

Вчитување...