1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

upWork (поранешно oDesk) (работа и повлекување пари)

Дискусија во форумот 'Е-Бизнис' започната од petelko23, 3 Април 2012.

1. TheMarshal

TheMarshal
    Practice makes perfect

752
    1,205
    3 Јануари 2019
    Машко
    То си у право, ама испуштаме многу нови клиенти кои после едно негативно искуство со некој таков цреп никад не се враќат на Upwork или Fiverr. Океј, може ова е повише мој проблем дека се фокусирам на повеќе мали проекти, наместо на трајни клиенти. :carefree:

2. Fatal1ty_

Fatal1ty_
    Großmeister

21,899
    26,229
    28 Февруари 2008
    Машко
    Experienced Web Developer
    Со оглед на тоа што имаме и Клиент профил на upwork, нам не ни било пресудно тоа. Му отварам профил, гледам фидбек, ако ми е сомнителен му давам тест таск ако го реши како треба, го вработувам.
    Од лошо искуство повеќе не вработуваме индијци, пакистанци и остали талибанци. Работи со европејци и немаш никаков проблем.
    Југо-источна европа имаат најдобри фриленсери во однос цена/квалитет.

artweb, Маша и на TheMarshal им се допаѓа ова.
  3. TheMarshal

TheMarshal
    Practice makes perfect

752
    1,205
    3 Јануари 2019
    Машко
    Иста констатација имам. Србите ми имаат оставено најдобар впечаток, со повеќето што сум соработувал имаат макслимална професионалност, одлично познавање и супер цена. Од талибанците има солидни, ама претешко е да ги најдеш.

На artweb и Fatal1ty_ им се допаѓа ова.
  4. Fatal1ty_

Fatal1ty_
    Großmeister

21,899
    26,229
    28 Февруари 2008
    Машко
    Срби,Руси,Украинци,Румунци се се тоа нинџи немаш промашај.

Speedy, artweb и на TheMarshal им се допаѓа ова.
  5. M.Pix

M.Pix
    Модератор

814
    2,785
    27 Јануари 2014
    Машко
    Нема ни да има заинтересираност. Upwork се запознаени со вакви шеми и лесно може да јадеш бан. А, за совети искрено више одбивам да дадам од причина што јас, а верувам и повеќето што тераат фриленс подолг период знаат дека порано беше многу полесно да се дојде до работа. Сега платформите се преплавени од еден куп фриленсери и луѓе што мислат дека е лесно и си аплицираат за + кеш. Со друштво тестиравме на 2 пати ситуација да аплицираме на ист оглас со различна сума еден поефтино, друг поскапо и 2 пати го одбра тој со побогато портфолио т.е. поскапиот.
    Така што ако немаш добро портфолио мислам дека ќе е многу тешко да започнеш на апворк. Често слушам дека луѓе пробуваат и се откажуваат после 1-2 месеца или ги банираат од многу аплицирања, а не фаќаат работа.

6. Candice

Candice
    Intern

55
    16
    23 Јули 2019
    Женско
    Работам и за дата ентри, не е само преведувањето секако. Знам дека е тешко да ја добиеш првата работа а и понатаму е тешко секако, не е воопшто лесно свесна сум за тоа. Треба сепак и да вложиш сега connects ако ги потрошиш треба и да си купиш, гледам да пратам proposal таму каде што сум сигурна дека ќе го сработам тој проект. Фала ви за советите ако имате уште да додадете тука сум да прочитам и применам. :)

Добив rising talent на upwork, ми даде и 30 connects, сега со ова можеш полесно да најдеш работа?

Изменето од модератор: 3 Август 2019
    На BEST му/ѝ се допаѓа ова.
  7. BEST

BEST
    Gaining Experience

311
    280
    10 Јуни 2011
    Машко
    и да, и не :)
    Да, затоа што можеш да аплицираш на работа што има услов за ризинг талент, таму искусните неможат да аплицираат...
    а Не, затоа што добрите работодавци бараат искусни работници (со што поголем рејтинг)...

8. Candice

Candice
    Intern

55
    16
    23 Јули 2019
    Женско
    А рејтингот се добива со работа. :)

На BEST му/ѝ се допаѓа ова.
  9. DonFrozex

DonFrozex
    Practice makes perfect

977
    1,187
    9 Јуни 2011
    Машко
  10. Candice

Candice
    Intern

55
    16
    23 Јули 2019
    Женско
    Ја добив првата работа, ја завршив и сега направив submit payment, после колку време легнуваат парите, и кога може да ми стави оценка?

11. Ragnar

Ragnar
    Practice makes perfect

994
    1,080
    9 Декември 2015
    Машко
    Оценка може веднаш да стави ако сака. Ако ти стави оценка(или само approve да стисне) парите се достапни за 5 дена. Ако нема оценка(approve), ќе ти бидат достапни за 15 дена.

На artweb му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Candice

Candice
    Intern

55
    16
    23 Јули 2019
    Женско
    Јас и го пратив проектот пред два дена и и пишав дека ако има некаква грешка дека ќе ја поправам не ми врати ништо на пораката, има ли рок за раздгледување?

13. Fatal1ty_

Fatal1ty_
    Großmeister

21,899
    26,229
    28 Февруари 2008
    Машко
    На фикс или на саат?
    Ако си фикс побарај milestone. Ако не го одобри за 14 дена парите ќе ги ти бидат префрлени автоматски.

14. artweb

artweb
    On your way to fame

1,355
    651
    5 Март 2012
    Машко
    невработен
    Идејата е добра и тоа може да се прави, но да не се претерува, еден фидбек колку да тргне работата.
    Заинтересирани нема пошто треба доверба еден кон друг, а ја немаме.

На Ragnar му/ѝ се допаѓа ова.
  15. BadGirl007

BadGirl007
    Intern

155
    40
    3 oктомври 2018
    Женско
    Ќе има некој негативен исход што паузирам некое време? (освен на Job Score).

16. FiC DoGG

FiC DoGG
    On your way to fame

893
    873
    17 Април 2007
    Машко
    3D Artist
    Стави се на unavailable и немаш гајле со ништо ни со jss.

На BadGirl007 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Candice

Candice
    Intern

55
    16
    23 Јули 2019
    Женско
    На фиксна цена сум, рокот беше до 2 август јас и го пратив на 1ви и и пишав ако има некаков проблем или грешка слободно да ми пише ќе ја поправам. Сега во awaiting payment пишува 0.00$ дека нема платено. Ако не ми стави оценка автоматски ќе ми се префрлат парите. А јас како да и ставам оценка?

18. Fatal1ty_

Fatal1ty_
    Großmeister

21,899
    26,229
    28 Февруари 2008
    Машко
    Значи предаваш проект и правиш request milestone на договорената сума, и чекаш, ако за две недели не ти даде никаков одговор, автоматски ќе ти бидат парите префрлени тебе, а тогаш можеш да го затвориш контрктот и да даваш фидбек. Имај на ум, ако правиш resubmit, времето ќе ти се продолжи за уште 14 дена.
    Ако си ги направил тоа, остај го и чекај две недели, парите ќе ди добиеш.

19. Candice

Candice
    Intern

55
    16
    23 Јули 2019
    Женско
    Не не направив resubmit, само сега чекам 14 дена автоматски да се префрлат ако не ми ги префрли клиентот и ми стави оценка. Оценката ми е побитна од парите сега на почеток, бидејќи ќе можам да добивам повеќе работа со добра оцена. Најдов една група на фб апворк србија, 3 дена чекам да ме прифатат. Ако знаете некоја група слична од балканов предложете.

20. Fatal1ty_

Fatal1ty_
    Großmeister

21,899
    26,229
    28 Февруари 2008
    Машко
    Пари ќе добиеш другар, а фидбек... само ако сака клиентот, во спротивно ништо....

21. Candice

Candice
    Intern

55
    16
    23 Јули 2019
    Женско
    Не сум машко*
    Тогаш ако не ми остави фидбек и јас нема да оставам, ама кога ќе аплицирам за следна работа кај мене ќе стои на профилот дека имам една работа завршено така?

На Fatal1ty_ му/ѝ се допаѓа ова.
  22. Fatal1ty_

Fatal1ty_
    Großmeister

21,899
    26,229
    28 Февруари 2008
    Машко
    Извини, навикнати сме само со машки да комуницираме овде.
    Иначе да ќе туи се појави завршен јоб и ќе стои No feedback given

23. Candice

Candice
    Intern

55
    16
    23 Јули 2019
    Женско
    Океј фала ти многу, а за група некоја на фб дане имаш сретнато да се зачленам можеби даваат некои совети.

24. Fatal1ty_

Fatal1ty_
    Großmeister

21,899
    26,229
    28 Февруари 2008
    Машко
    Не знам такви работи, никогаш не сум ги ни користел, а од социјални мрежи имам само инстаграм...

25. TheMarshal

TheMarshal
    Practice makes perfect

752
    1,205
    3 Јануари 2019
    Машко
    Имаш една Македонска група.

Upwork Huddle Skopje - порано беше доста активна но веќе не е.

Додека за дизајнери има неколку групи што се доста активни:

Creative Exchange
    Сојузен Комитет на Дизајнери на Македонија

Во Upwork Serbia може ќе најдеш нешто интересно. Како и да е, овдека на форумов имаш многу повеќе луѓе што може да ти помогнат.

Сподели

Вчитување...