1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

upWork (поранешно oDesk) (работа и повлекување пари)

Дискусија во форумот 'Е-Бизнис' започната од petelko23, 3 Април 2012.

 1. BadGirl007

  BadGirl007
  Intern

  64
  14
  3 oктомври 2018
  Женско
  Имам такво ливче, само ИБАН и СВИФТ има. За Тутунска банка се работи...
   
 2. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,138
  11,131
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  За тоа мислев да прашаш, мене ми изгледа дека треба да го ставиш ИБАН-от без бројката напред (две цифри биле), кога практично е еднаков на бројот на трансакциската. Но не сум сигурен.

  Во Тутунска беа (се) врзани девизната и денарската трансакциона, знам затоа што се чудев кога отворав, но неа не сум ја користел за трансфер, па не знам точно кој број да го ставиш.
   
 3. BadGirl007

  BadGirl007
  Intern

  64
  14
  3 oктомври 2018
  Женско
  Ќе го ставам Ибанов без првиве две бројки. Нема смисла да го содржи Ибанот два пати. Во долари ми е девизната.
   
 4. wolverine

  wolverine
  On your way to fame

  797
  666
  27 Јуни 2012
  Јас го немам пополнето, не е битно ова се додека не го направат задолжително, али тоа малце потешко и не се замараат со ова, туку е само како placeholder. Пошто нив битно им е тоа другото за US филенсери
   
  На artweb му/ѝ се допаѓа ова.
 5. lumibi

  lumibi
  Intern

  90
  20
  5 Јуни 2008
  За да ви пратат средства од странтсво мора да го приложите ИБАН-от и СWИФТ кодот. Сметката односно банк аккоунт не е битен. И адресата го бараат.
   
  На BadGirl007 му/ѝ се допаѓа ова.
 6. BadGirl007

  BadGirl007
  Intern

  64
  14
  3 oктомври 2018
  Женско
  Мини офф топик.

  Бројов од трансакцскава сметка мора да е напишан со - или нема врска?
   
 7. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,138
  11,131
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  Јас го пишав без.
   
  На BadGirl007 му/ѝ се допаѓа ова.
 8. lynx

  lynx
  Unstoppable

  3,340
  2,940
  4 Септември 2008
  Јас го пишав со +.
   
 9. M.Pix

  M.Pix
  Модератор

  638
  2,130
  27 Јануари 2014
  Машко
  Ај една помош за повлекување на пари. До сега цело време повлекував на Пејонир, а имам поврзано и Пејпал акаунт. Пејпалот што го имам врзано е стар акаунт и пред 2-3 месеци го затворив скроз. Сега на брзање да повлечам пари, по грешка сум стиснал Пејпал место Пејонир. Кога направив close account, акаунтот беше избришан од страна на Пејпал при што добив и мејл потврда.
  Има ли начин да се вратат парите?
   
 10. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,256
  24,087
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Мисал дека одговорот ќе до добиеш од корисничка подршка на upwork одлично им работи ќе си објаснат најдобро што е можно и за најбрз временски рок.
   
  На artweb и M.Pix им се допаѓа ова.
 11. Candice

  Candice
  Intern

  18
  4
  23 Јули 2019
  Може ли некој да ми помогне како да ја добијам првата работа на апворк??
   
 12. BadGirl007

  BadGirl007
  Intern

  64
  14
  3 oктомври 2018
  Женско
  Со упорност! :crazy:
   
  На artweb му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Candice

  Candice
  Intern

  18
  4
  23 Јули 2019
  Благодарам на помошта :)
   
 14. Futurelakimens

  Futurelakimens
  Gaining Experience

  854
  431
  12 Април 2017
  Машко
  На BadGirl007 му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Candice

  Candice
  Intern

  18
  4
  23 Јули 2019
 16. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,256
  24,087
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Што работиш?
   
 17. Candice

  Candice
  Intern

  18
  4
  23 Јули 2019
  Преведување повеќе сум заинтересирана за тоа
   
 18. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,256
  24,087
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  en-mk ?
   
 19. Candice

  Candice
  Intern

  18
  4
  23 Јули 2019
  Ен-мк, шпански знам малку, турски и секако балканскиве не ги рачунам тие, ако се појави нешто за нив аплицирам исто така

  Колку време се чека за да изберат кандидат, како да знам дека баш мене ме одбрал?
   
  Изменето од модератор: 25 Јули 2019
 20. TheMarshal

  TheMarshal
  Gaining Experience

  114
  111
  3 Јануари 2019
  Машко
  Ги знаеш перфектно падежите во Српскиот и Хрватскиот? :carefree:

  Последен пат кога проверив имаше 7 падежи во тие два јазика. Што и не е баш лесно ако ти побара некој да преведеш од Англиски на Српски или Хрватски. А да не зборам различните зборови и граматички варијации што ги има помеѓу стандардниот Српски, Хрватски, Босански, Црногорски... Ок, ова е ИТ Форум, а не лингвистички.

  Шала на страна, нафати се замо за нешто што си сигурна дека можеш да го завршиш квалитетно. Сите се фаќате за превод, ама не знаете дека преводот не е едноставна работа. Посебно ако се работи за квалитетен превод, што има смисла.
   
  Последна промена: 25 Јули 2019
 21. alkibijad01

  alkibijad01
  Gaining Experience

  140
  121
  8 oктомври 2016
  Off topic: Српско-Хрватскиот или Хрватско-Српскиот јазик ги двојат само оние кои сакаат да прикажат знаење на повеќе јазици во своето CV или пак закоравени националисти.

  On topic: Се сложувам дека ова треба да се префрли во постоечката тема за Upwork.

  Sent from my Redmi
   
  На NecrotoX му/ѝ се допаѓа ова.
 22. DonFrozex

  DonFrozex
  Practice makes perfect

  882
  1,041
  9 Јуни 2011
  Машко
  @Candice

  Ако ти е за првичен фидбек/рејтинг - јас би можел да ти помогнам.
  Можам да "купам" услуги од тебе, чисто за првичен фидбек.
  Парите што ќе ги дадам за твоите услуги можеме да ги конпензираме со кеш.

  одамна го зборам ова, тука на форумов да си имаме секција/тема баш за овакви работи каде што ќе си помагаме со иницијален буст на фриленс сајтовите.. ама некако нема заинтересирани..

  Sent from my GM1910 using Tapatalk
   
  JasSum, lumibi и на mrkela2009 им се допаѓа ова.
 23. Futurelakimens

  Futurelakimens
  Gaining Experience

  854
  431
  12 Април 2017
  Машко
  Ако преведуваш на јазик кој го знаеш „малку“ како што ти е шпанскиот, нема далеку да стигнеш.

  За да бидеш преведувач треба убаво да го знаеш јазикот...
   
  BEST, NecrotoX, BadGirl007 и на уште 1 им се допаѓа ова.
 24. TheMarshal

  TheMarshal
  Gaining Experience

  114
  111
  3 Јануари 2019
  Машко
  Јасно, но како изминува времето, расте бројот на различности помеѓу Српско-Хравтскиот или било каква варијанта на тој јазик. Идејата не ми беше да потенцирам на тоа, туку да објаснам на @Candice дека не е лесно да превадуваш од Англиски на балкансите јазици. Бидејќи во тие јазици има 7 падежа, во стандардните јазици има ситни разлики. Моментално Бошњачкиот правопис е доста изменет за разлика од Хрватскиот и Српскиот.  Ова е тоа што сакав да го доловам.


  Нема заинтересирани, бидејќи и клиентите више не пијат нафта. Бидејќи ќе видат дека сте фриленсери од иста држава, двајцата меѓусебно си имате оставено добар фидбек и така натаму. Плус, залудно ќе го правите тоа. Што ако ти продадеш ревју за некоја дејност, а тој везе да си нема за тоа. Набрзо ќе си добие негативни критики и клиентите ќе почнат да го избегнуваат.

  Да не зборам, ама баш ради ова страните за фриленсинг ги бие лош глас. Што негативно се одразува на сите фриленсери што имаат цел да нудат квалитетни услуги.
   
  На Fatal1ty_ му/ѝ се допаѓа ова.
 25. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,256
  24,087
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  @TheMarshal Негативно може да се одразува само на новите за да фатат прва работа, а у никој случај на старите фриленсери. Можат да ни се фатат :)
   
  На artweb и TheMarshal им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...