1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

upWork (поранешно oDesk) (работа и повлекување пари)

Дискусија во форумот 'Е-Бизнис' започната од petelko23, 3 Април 2012.

 1. artweb

  artweb
  On your way to fame

  1,358
  649
  5 Март 2012
  Машко
  невработен
  100% сум искрен, зар сум будала јас после 5 години на апворк и преку 200 завршени работи да правам измами?

  Не се така лесно докажува. Ап Ворк повеќе им веруваат на клиентите него на фриленсерите.
  Порано имав една случка, си ја завршив работата како што сакаше клиентот, му текна го прекина договорот и требаше да наравам рефунд на парите што беа во ескроу, се работеше за 20 долари, но ме фати инат пошто бев 100% у право и отворив диспјут.
  Се убив од докажување и на крај Апворк се одлучија јас да направам рефунд, а парите што требаше да ми ги плати клиентот ми ги плати Апворк.
  Јас бев платен од Апворк, а фактички копилете си доби бесплатно завршена работа.
  Секогаш клените се во право и кога не се.
   
  На FreakyDroid и NecrotoX им се допаѓа ова.
 2. FreakyDroid

  FreakyDroid
  On your way to fame

  507
  544
  21 Август 2008
  Машко
  3D Visualizer
  Ми се чини дека со последното мислење сам си одговори на прашањето за како да постапиш :)
   
  На The-spiki и artweb им се допаѓа ова.
 3. artweb

  artweb
  On your way to fame

  1,358
  649
  5 Март 2012
  Машко
  невработен
  Да, но не вреди за мала сум да се објаснувам со Апворк.
   
 4. Melisandre

  Melisandre
  Gaining Experience

  143
  264
  6 Мај 2019
  Женско
  Здраво и од мене, да се придружам во темава :)

  Скоро отворив профил на Upwork, ми го одобрија, на мое лично изненадување, за неполни 2 часа. Насока - Data Analyst. Чисто поради тоа што и на работа секојдневно ми е обврска обработка и визуелизација на поголеми количини на податоци, исто што беше наведено како критериум за насоката. И плус, си велам да се пробам, не губам ништо, бидејќи сум на породилно отсуство со мало дете и доста слободно време за личен skills upgrade.

  Е сега, let the fun begin...

  Како што ги листам постираните работи, забележувам дека има доста комбинирани, во смисла да мораш да имаш познавања од извесни програмски јазици, плус и дизајнерски алатки, за да би се склопил тој продукт кој го замислил клиентот. Не сите, но има доста такви. Јас лично имам некакви познавања, знам за што служи HTML, за што CSS, да искористам Bootstrap да кренам некој едноставен сајт (онака за пример наведувам), знам да користам Photoshop, и такви некакви ситници, ама ни оддалеку не можам да се наречам професионалец во тие полиња. Да се снајдам да (long live Google Search), ама професионалец не сум. Ваму бараат да си професионалец ама баш на секое поле за еден проект.

  За 2 проекти имам досега аплицирано, од кои за еден ме контактираа, но сеуште е отворен, веќе недела дена, а другата апликација стои само submitted веќе неколку дена. Гледам Jobs кои се листани од поодамна, и сеуште активни. Нема ли некаков deadline за овие работи? Или, буквално како му одговара на клиентот?

  За non-US citizen, во W-8BEN формата ми бара да пополнам поле за Legal name of Business, as shown on tax return. (?!?) Немам фирма, и си го оставив полето празно, не знам дали би имала во иднина проблем?

  Би сакала доколку има некој од поле ко моето да сподели некое искуство, некаков совет, бидејќи во целиов thread не најдов, можеби сум промашила некоја страна, се извинувам доколку е таков случај.:carefree:
   
  На artweb му/ѝ се допаѓа ова.
 5. NecrotoX

  NecrotoX
  Unstoppable

  2,931
  2,781
  4 Март 2013
  Машко
  Илустратор
  Јас можам да ти одговорам само за ова, да, може така да си стои огласот отворен долго време. Јас така имам аплицирано на многу работи и не ми стигнало известување ни дека клиентот одбрал некој а ни дека е затворен огласот па по некое време јас сам си ја повлекувам апликацијата. Значи отвараат оглас, гледаат, не одбираат никого и го оставаат така огласот да си седи.
   
  На artweb и Futurelakimens им се допаѓа ова.
 6. artweb

  artweb
  On your way to fame

  1,358
  649
  5 Март 2012
  Машко
  невработен
  Тоа е нормално на апворк, аплицираш работата стои отворена долго време (и со месеци), а клиентот никого нема интервјуирано.
  Тоа могу ме нервира на апворк.

  Јас би те советувал, како за почетник да аплицираш за работи кои сметаш дека можеш да ги завршиш. Како што кажа дека немаш напредни познавања од наведнеите работи, ќе аплицираш за помали и поевтини работи, но со тек на време ќе се усовришуваш и ќе можеш да аплицираш на поголеми проекти кои, нормално, носат поголеми пари.
  Јас на почетокот така правев, ако видам некоја работа што ми изгледа комплицирана не аплицирав, тоагш за работа која не сум смеел да аплицирам сега без проблем го правам тоа.

  Најважно е да бидеш искрена со клиентите, ако сметаш дека некоја задача не можеш да ја завршиш кажи му го тоа на клиентот, а не да го маткаш.

  Со тек на време се ќе си дојде на свое место.
   
 7. Melisandre

  Melisandre
  Gaining Experience

  143
  264
  6 Мај 2019
  Женско
  Се тоа во ред, но да разграничиме: за Data Analyst потребно е напредно познавање на Excel, кое не ми е проблем. Но имам забележано работи кои бараат да си и програмер, и дизајнер и аналитичар сето заедно. За еден човек сметам дека да биде експерт на сите тие три полиња одеднаш не е невозможно, но е премногу. Секако дека не би се нафатила да сработам нешто за што не сум стручна и да се "удавам" самата, едноставно барав мислење дали истите овие работи е во ред да се класифицираат под една категорија, и дали некој оттука се има соочени со такви.
   
 8. Melisandre

  Melisandre
  Gaining Experience

  143
  264
  6 Мај 2019
  Женско
  Е да, и дали постои опција, на пример, за ваков тип на задачи да се изработат од повеќемина, да речеме како групен проект? Немам видено таква опција на сајтот.
   
 9. FreakyDroid

  FreakyDroid
  On your way to fame

  507
  544
  21 Август 2008
  Машко
  3D Visualizer
  Дали знаеш зошто бараат да ги имаш сите тие познавања? Ако познавање во сите тие сфери што ги спомна се клучни за изработка на проектот, тогаш една опција ти е да исконтактираш луѓе што имаат познавање од тие работи и групно да си одредите цена. Не мораш преку апворк да бараш луѓе, можеш и тука на форумот ако се договорите, освен нели ако немаш веќе лични контакти од луѓе што ги знаат тие работи.

  Ти го поставив прашањето зошто го бараат тоа знаење од причини што и ја кога добивам понуди од апворк и бараат да знам еден куп работи кои не ги знам, а самиот проект не зависи од познавањето на тие работи, едноставно ги игнорирам нивните барања, зошто 95% од клиентите поима немаат што бараат и што совтвер/знаење треба да се заврши успешно проектот. Дали се работи за истиот случај кај тебе не знам да ти кажам, затоа што не знам ништо околу Data Analysys, затоа мислам дека треба да знаеш зошто бараат познавање од толку многу работи. А ако стварно ми треба пример архитект, ентериор дизајнер или било што, си имам луѓе на кои ќе им свртам телефон и ќе ги прашам дали се расположени за соработка, колку ќе ги чини нивниот дел од работата и ставам соодветна цена.
   
  На Melisandre и NecrotoX им се допаѓа ова.
 10. fuzzjaw

  fuzzjaw
  Unstoppable

  1,397
  2,252
  13 Јануари 2014
  Машко
  Освен ако не ти потенцирал работодавецот, обично не бараат да си професионалец на секое поле. Пример, како content writer, во неколку наврати се барало HTML/CSS или WordPress. Иако имам вистина скромни познавања, испадна дека и во едниот и во другиот случај работодавецот само барал да знаеш да си ја објавиш содржината на сајтот, што не е воопшто тешко ни со WordPress ни со статичка страна.

  Ако за основата на проектот имаш солидно познавање, не е лошо да го исконтактираш работодавецот и да прашаш за што поточно би ти биле корисни останатите познавања.
   
  На artweb и Melisandre им се допаѓа ова.
 11. Futurelakimens

  Futurelakimens
  On your way to fame

  1,424
  872
  12 Април 2017
  Машко
  Јас работам content-writing моментално и ми бараат познавање од Web Devlopment/ WordPress и hosting, затоа што за тие работи пишувам.

  Најчесто кога ти бараат повеќе сфери, не бараат да си експерт во сите. Во ваков случај Google е доволно за да те спаси, али ако ти бараат да си експерт тоа е најчесто знак за лош клиент.
   
  Последна промена: 16 Јуни 2019
  На artweb му/ѝ се допаѓа ова.
 12. M.Pix

  M.Pix
  Модератор

  817
  2,808
  27 Јануари 2014
  Машко
  Па добро, ако се планира да работи долгорочно на апворк ќе и биде потребно да се надградува во полиња што често и се бараат. И јас почнав со фотографија, па фото едитирање, па видео едитинг, па анимација.
  У принцип точно е дека клиентите бараат да си експерт во се, ама тоа е само затоа што не знаат што точно им треба. А, има и такви што знаат па затоа си оформуваш тим и ќе работите групно.
  Јас имам и илустратор ставено, а имам само основни познавања да не речам 2-3 саати туторијали изгледани. Ама за анимација ако ми бараат нешто илустратор имам другар кој работи дизајн, се јавувам договараме цена и си работам јас, па на крај го исплаќам во кеш најчесто.
  Поентата е што на платформа како апворк не смееш да стагнираш као јас ова знам и толку, секогаш треба да се трудиш да се издвоиш од останатите, а воедно да не се трудиш да станеш експерт за се.
   
  BEST, artweb и на Arabian им се допаѓа ова.
 13. Makedonec^

  Makedonec^
  Gaining Experience

  167
  124
  21 ноември 2012
  Машко
  Ве читам и на човек да му е мака како мене после 200 аплицирања не ми е одобрен профилот и неможам да влезам на UpWork. Познавања ми се wordpress,html, css, bootstrap, hosting, angular, javascript, typescript, webdesign, photoshop,corel ... ама џабе ...
   
  На Tomislav96 му/ѝ се допаѓа ова.
 14. xristijanGTI

  xristijanGTI
  Gaining Experience

  290
  303
  7 Март 2011
  Машко
  Студенат
  И да ти го одобрат профилот без добар рејтинг ништо од апворк, со среќа во одобрувањето и во фаќањето на проект. Го имам креирано профилот пред 4 месеци, аплицирам на џоб офери ама џабе никој не сака некој што е со 0 рејтинг на проект....мн тешко ќе биде качувањето, иначе работам asp.net mvc, web forms, databases, html, css, bootstrap, scss.
   
  На Makedonec^ му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Ragnar

  Ragnar
  Practice makes perfect

  1,003
  1,084
  9 Декември 2015
  Машко
  Па спреми убава порака кога аплицираш.
   
 16. BEST

  BEST
  Gaining Experience

  311
  277
  10 Јуни 2011
  Машко
  со апворк до пред овие 0.15 долара што треба да ги плаќаме ние како фриленсери, беше исклучиво тешко да се дојде до асален проект воопшто (бар така кажува статистиката, јас не сум многу активен таму така што неморате да го сваќате ова мое МИСЛЕЊЕ многу здраво за готово).
  Вкупно еден проект имам извршено преку тој сервис, од аплицирања преку 60 (генерално на мали проектчиња) е сеа тој еден фактички се решив да пристапам поинаку, јас буквално „му го решив проблемот на човекот“ во мојот „proposal“ :)
  после тоа се што требаше беше да се уклучам преку teamviewer и да го направам потполно истото што го напишав во пораката :)

  Во тие 60+ аплицирања имам пробано многу варијанти како да се дојде до проект, и со лажењем и со увеличување работи, и со искреност и краток опис, и со помош на гугл...
  факт е дека повеќето нема ни да ве погледнат кога ке видат 0 проекти од минатото! сега се надеваме дека работите ке се сменат одкако го воведоа тоа 0.15$ да плакаме за апликација, ке се намалат оние од најевтината работна сила (кинези/индијци воглавно) и така ке дојде ред и на нас „средната класа“ веројатно :) во секој случај, ако сте нови на апворк, мора да сте многу упорни за да успеете... тоа е све што би рекол јас
   
  На xristijanGTI и artweb им се допаѓа ова.
 17. artweb

  artweb
  On your way to fame

  1,358
  649
  5 Март 2012
  Машко
  невработен
  Ќе видиме, јас мислам нема да има разлика.
   
 18. spytronicmk

  spytronicmk
  Intern

  44
  16
  4 Август 2017
  Јас не видов разлика 30+ аплицирања. Обично таргетирам работи кои се 30+ раб.часови неделно и 6+ месеци (долгорочни). Можеби потешко се добиваат. Инаку профилот ми е со одлична историја и 100% Top Rated.
   
  На BEST и artweb им се допаѓа ова.
 19. artweb

  artweb
  On your way to fame

  1,358
  649
  5 Март 2012
  Машко
  невработен
  Само екстра профит за апворк, се друго е тресење празна слама.
   
 20. spytronicmk

  spytronicmk
  Intern

  44
  16
  4 Август 2017
  20% провизија, 5% провизија за долар/денар и др трошоци е мн 1/4 од заработката. Само со висока сатница, долгорочен клиент за брзо дс направиш заработка и да падне до 5%.... Инаку е ШИТ
   
 21. Futurelakimens

  Futurelakimens
  On your way to fame

  1,424
  872
  12 Април 2017
  Машко
  + 12% персонален + 18% ДДВ ако правиш на 1 милион :D

  Цитирано од Reddit:
   
  Последна промена: 21 Јуни 2019
  На Arabian му/ѝ се допаѓа ова.
 22. BadGirl007

  BadGirl007
  Intern

  155
  40
  3 oктомври 2018
  Женско
  Прашањево не е поврзано со Апворк, но ке пишам тука.

  Треба да примам пари преку Wire Transfer (на трансакциска). Дали би ми имала некаков проблем пошто парите се во USD?
   
 23. mkextremer

  mkextremer
  On your way to fame

  1,116
  989
  4 Февруари 2014
  Машко
  Ќе си отвориш во банка на твоја сметка USD девизна, и ќе ти стигнат во USD директно на сметка
   
 24. BadGirl007

  BadGirl007
  Intern

  155
  40
  3 oктомври 2018
  Женско
  Морам? Или може автоматски да се конвертираат во МКД?
   
 25. NecrotoX

  NecrotoX
  Unstoppable

  2,931
  2,781
  4 Март 2013
  Машко
  Илустратор
  Од Пејпал имам праќано и евра и долари на обична трансакциска во НЛБ, стигале во денари.. Е сега за Wire Transfer не знам дали е исто. Сврти бројче, прашај си, за најсигурно.
   
  На DonFrozex и BadGirl007 им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...