1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

upWork (поранешно oDesk) (работа и повлекување пари)

Дискусија во форумот 'Е-Бизнис' започната од petelko23, 3 Април 2012.

1. BadGirl007

BadGirl007
    Intern

53
    6
    3 oктомври 2018
    Женско
    Кај мене пишуваше на 9-ти Јули...:monster:

2. M.Pix

M.Pix
    Модератор

624
    2,060
    27 Јануари 2014
    Машко
    На 9ти беше првично па го одложија за 16ти.

3. BEST

BEST
    Gaining Experience

292
    269
    10 Јуни 2011
    Машко
    Јас ги забаталив апворк најмногу ради тие глупи тестови... Конечно слушаат што кажуваат фриленсерите

4. BadGirl007

BadGirl007
    Intern

53
    6
    3 oктомври 2018
    Женско
    Може помош околу В-8 БЕН.. Ја пополнав, симнав, и кога ја отворив празна беше.. Пробав повеќе пати. :eek:

5. Metuzalem

Metuzalem
    Epic

6,095
    11,033
    28 ноември 2010
    Машко
    Tootle puffer
    Јас мојата ја пополнував многу одамна, по старински: Симнав ПДФ (или ми пратија), го отпечатив, го пополнив на рака, па го скенирав. Не знам како е сега.

На BadGirl007 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. BEST

BEST
    Gaining Experience

292
    269
    10 Јуни 2011
    Машко
    Еве како изгледа мојот В-8БЕН лол...
    не знам што толку се замарате околу него.. и да, со ваков добивам исплати
    (од целиот, едитирано ми е само АДРЕСА поради приватност, се друго е буквално како што го гледате)

Маша, BadGirl007 и на artweb им се допаѓа ова.
  7. BadGirl007

BadGirl007
    Intern

53
    6
    3 oктомври 2018
    Женско
    Средив! :inlove:

На BEST му/ѝ се допаѓа ова.
  8. fuzzjaw

fuzzjaw
    Practice makes perfect

883
    1,309
    13 Јануари 2014
    Машко
    Ај едно прашање до поискусните, пошто досега сум немал ваков проблематичен клиент. Работам како content writer, и со клиентот сме договорени да ми плаќа колку што ќе напишам, со претходно договорена цена за секои 1,000 збора.

Пред некое време приметив дека ако пуштам milestone request за (пример) 2,000 збора, тој ми плаќа (пример) 1,900 и ми вели дека не му се допаднале тие 100 збора, ги избришал, и не ми ги плаќа. Ова ми беше прв red flag ама ми требаше работа, каква таква, и прифатив да работам и така, под услов да е разумен со содржината што е избришана и да имам објаснување зошто е избришана.

Последниов milestone ми плати пак помалку од договореното (околу 200 збора помалку), со објаснување дека, цитирам, "I've removed some words and lines and rewrite by myself.". Го проверив артиклот што го има објавено, и го проверив она што му го пратив, разликата се 16 збора, една реченица. Му побарав да видам што има избришано/сменето, ми вика "that can't be described, it's just way I want to express some things/words. small adjustments always happen". Сума сумарум, тој си го објавил цел артикл, без таа една реченица, а вели дека избришал 200 збора. 99% сум сигурен дека нема појма дека знам на која страна ги објавува, и мисли дека не можам да ги споредам/проверам.

Договорот ќе го завршам, и во review-то ќе напишам точно што е проблемот. Разликата во пари не е битна, битен е принципот, етиката и професионалноста.

Прашањето ми е дали освен лошо review/feedback можам некаде да го пријавам клиентот на Upwork?

9. M.Pix

M.Pix
    Модератор

624
    2,060
    27 Јануари 2014
    Машко
    Можеш да им пишеш на upwork и ако докажеш ќе добиеш исплата од нив за тоа што не сака он да ти го исплати. Секако ова само ако можеш да го докажеш. Да му дадеш лоша оценка и тоа е тоа. Ама рачунај он и да добие лоша оценка голема е веројатноста дека ќе продолжи да вработува, а ако ти добиеш лоша оценка ќе те бутне многу.

На fuzzjaw му/ѝ се допаѓа ова.
  10. TheMarshal

TheMarshal
    Gaining Experience

69
    60
    3 Јануари 2019
    Машко
    Бидејќи клиентот го користи твојот текст во целост (со само една реченица променета), тоа се подразбира под користењене на твојот труд без ти да бидеш компензиран. А користење на нечија интелектуална сопственост без компензација би требало да е против ToS на Upwork. Би ти препорачал да видиш дали стои таа ставка во ToS. Ако ја има, тогаш пријави го на customer support.

Мислам дека и во овој случај тие можат да избришат и феедбек од клиентот бидејќи он постапил спортивно од terms of service. Но, ако си top rater, искористи го правото да ти го тргнат фидбекот од него (ако ти остави негативен).

Јас прво би постапил со контактирање на customer support, би почекал на нивниот одговор. Можеби они ќе бидат во можност и да го прекинат договорот. Само како што е напишано на постот над мене, обавезно стави ги сите принтскирни, споредбата на твојот текст и текстот што го искористил твојот клиент итн.

На artweb и fuzzjaw им се допаѓа ова.
  11. fuzzjaw

fuzzjaw
    Practice makes perfect

883
    1,309
    13 Јануари 2014
    Машко
    @M.Pix @TheMarshal фала ви на двајцата.

Ги контактирав од customer support, ми рекоа дека не може да се доплати остатокот. Нивниот предлог беше да продолжам да комуницирам со клиентот и да го натерам да го плати остатокот, што од моево искуство со него е невозможно. Не се замараа многу со исплатата. На крај ми рекоа дека можам да го пријавам ако одам на job posting-от, и да му направам flag as inappropriate, што не е возможно зошто е одамна.

Како и да е, го завршив договорот, му оставив лош feedback и review, и му пишав дека е крајно неетички и непрофесионално ова. Ја зачував во целост страната кај што е објавен артиклот, а го имам и мојот. Ќе направам screenshots и од разговориве, за секој случај.

Инаку сум top rated, така да можам да го избришам неговиот feedback, ама ако е негативен, прво ќе ги контактирам пак од customer support. По некоја логика би требало да има тежина (во моја полза) ова што веќе им пишав и го објаснив проблемот.

Уште еднаш фала ви на двајцата за советите.

На NecrotoX, BEST, artweb и уште 4 други им се допаѓа ова.
  12. BadGirl007

BadGirl007
    Intern

53
    6
    3 oктомври 2018
    Женско
    upload_2019-7-19_18-38-26.png

Каде да го барам Bank Acc. Number? IBAN и SWIFT имам...Морален е?

13. Metuzalem

Metuzalem
    Epic

6,095
    11,033
    28 ноември 2010
    Машко
    Tootle puffer
    Не е морален туку е задолжителен. :) Во банка ќе ти го кажат, тоа е бројот на кој ќе праќаат.

Сега гледам кај мене, во Тутунска е ист како бројот на трансаксционата (со додадена цифра напред, односно тоа ми го кажале дека е IBAN-от), во Комерцијална не е, таму знам дека отворав посебна девизна сметка. Одамна беше, можеби е сменто, но сепак е најдобро да прашаш.

И на двете места сум им досаѓал и ми дале отпечатено ливче со INSTRUCTIONS OF PERSONAL WIRE TRANSFER, односно Foreign Export Earning Instructions.

14. BadGirl007

BadGirl007
    Intern

53
    6
    3 oктомври 2018
    Женско
    Имам такво ливче, само ИБАН и СВИФТ има. За Тутунска банка се работи...

15. Metuzalem

Metuzalem
    Epic

6,095
    11,033
    28 ноември 2010
    Машко
    Tootle puffer
    За тоа мислев да прашаш, мене ми изгледа дека треба да го ставиш ИБАН-от без бројката напред (две цифри биле), кога практично е еднаков на бројот на трансакциската. Но не сум сигурен.

Во Тутунска беа (се) врзани девизната и денарската трансакциона, знам затоа што се чудев кога отворав, но неа не сум ја користел за трансфер, па не знам точно кој број да го ставиш.

16. BadGirl007

BadGirl007
    Intern

53
    6
    3 oктомври 2018
    Женско
    Ќе го ставам Ибанов без првиве две бројки. Нема смисла да го содржи Ибанот два пати. Во долари ми е девизната.

17. wolverine

wolverine
    On your way to fame

789
    660
    27 Јуни 2012
    Јас го немам пополнето, не е битно ова се додека не го направат задолжително, али тоа малце потешко и не се замараат со ова, туку е само како placeholder. Пошто нив битно им е тоа другото за US филенсери

На artweb му/ѝ се допаѓа ова.
  18. lumibi

lumibi
    Intern

82
    18
    5 Јуни 2008
    За да ви пратат средства од странтсво мора да го приложите ИБАН-от и СWИФТ кодот. Сметката односно банк аккоунт не е битен. И адресата го бараат.

На BadGirl007 му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...