1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

upWork (поранешно oDesk) (работа и повлекување пари)

Дискусија во форумот 'Е-Бизнис' започната од petelko23, 3 Април 2012.

 1. ayahuasca

  ayahuasca
  Gaining Experience

  62
  62
  14 Април 2013
  Машко
  Мислам околу 48 часа треба, а имаш опција за инстант со додатен трошок од $2.50
   
  На 223-305 му/ѝ се допаѓа ова.
 2. 223-305

  223-305
  Intern

  24
  8
  2 Август 2017
  Машко
 3. DonFrozex

  DonFrozex
  Practice makes perfect

  981
  1,190
  9 Јуни 2011
  Машко
  Со мало задоцнување (ахем, 3 месеци) одговарам на темава, но боље икад него никад. Верувам ќе му се најде на некој информацијата.

  Пред некој ден бев во горе-наведената банка, на локација позади Сити Мол.
  Станува збор за седиште на Про-Кредит банка, и имаш 24ч. отворен дел за подигање пари (се влага внатре во самата зграда, осветлено со автоматски светла).

  Имаше 6 или 8 банкомати, од кои на 2 имаше назнака дека "пљукаат" и Евро банкноти.
  (Тоа се двата најдесно до влезната врата).

  Пробав со 3 картички, сите Европски и со различни валути ( УСД и ЕУР).
  Банкоматот во никој случај ни ми даде опција да ги повлечам парите во Евра, иако картичката ми беше ЕУР и ми е врзана со таков акаунт (имам вадено од други странски банкомати евра без проблем).
  Пробав и со други две картички, ни со една не ми даде опција за евра, туку даваше опција за исплата строго во МКД.
  И тоа со провизија фиксна од 300МКД (ова провизијава од банкоматот).

  На крај, изреволтиран, се јавив во call-центарот и разговаравме 10-на минути, каде што во кратки црти сфатив дека банкоматот веројатно дава евра само за нивни корисници, односно за картички издадени од ПроКредит банка.
  И тоа ти функцонира по принцип на обична менувачница. Доколку имаш денари а сакаш да извадеш евра - ќе ти ги конвертира по курсот на банката и ќе ти ги даде во евра.

  Другиот начин за нас со странски картички и вадење директно од иста валута пари - не може сеуште. Додуша и дечкото од кол-центарот звучеше малце збунет, но дојдовме до тој заклучок дека нема опција за вадење евра од тие банкомати иако пишува дека исплаќа во Евра, ако не си нивни корисник.
   
  На bxxxn, tupacan, draganamon и уште 6 други им се допаѓа ова.
 4. Uber-

  Uber-
  Gaining Experience

  158
  150
  23 Август 2017
  Машко
  Занаетчија
  Фала ти за информацијата
   
 5. 223-305

  223-305
  Intern

  24
  8
  2 Август 2017
  Машко
  Yup, корисник сум на Прокредит, за да повлекуваш евра треба да имаш девизна сметка која е поврзана со денарската, односно само за клиенти.
   
 6. BadGirl007

  BadGirl007
  Intern

  155
  40
  3 oктомври 2018
  Женско
  Вчера добив нов проект, денес уште не почната со работа ми стига известување дека го завршил контрактот, да оставам фидбек.

  Ќе има ова некое лошо влијание? И дали ќе ми стои на профилот?

  Заработка имав 0, не бев ни почната да работам...
  Од клиентов не добив никакво образлошување.

  upload_2019-4-23_16-33-53.png
  Вака пишува, а на други ова
  upload_2019-4-23_16-34-3.png
   
 7. Professor

  Professor
  Intern

  52
  31
  2 Јануари 2013
  Машко
  Контактирај го клиентот, види што е работата. Можеш да пишеш и на сапорт за да те поучат како да постапиш.
   
 8. BadGirl007

  BadGirl007
  Intern

  155
  40
  3 oктомври 2018
  Женско
  Сум налетала на лош клиент. Причината најверојатно е што се уште не бев почната со работа.
  Најважно ми е да нема лош исход на Job Score.

  А редовно го читам фидбекот од клиентот пред да аплицирам. :cry:
  upload_2019-4-23_20-35-35.png

   
 9. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,910
  26,282
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  АКо немаш земено пари нема да ти се појави фидбек у никој сллучај.


  Не се замарај сум работел за еден со 2.0 фидбек, на сите ставал 2-3 ѕвезди мене 5... лабаво само...
   
  На BadGirl007 му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Miki stojanov

  Miki stojanov
  Intern

  2
  1
  26 Јануари 2018
  Машко
  Здраво!
  Сакам да прашам, планирам да започнам со freelancer на Upwork, некои искуства парите за колку време стигнуваат??
  За картичката ми е јасно како се порачува и за данокот што одбиваат знам околу 27 долари годишно, а дали провизијата при повлекување е повеќе од 3 долари?
  Дали ако не завршам некоја работа нешто ќе се случи, ако не продолжам со работа што ќе се случи???
  Ви благодарам однапред!
   
 11. M.Pix

  M.Pix
  Модератор

  817
  2,808
  27 Јануари 2014
  Машко
  Парите ако работиш на саатница ти стигнуваат на секои 7 дена мислам. Работиш од понеделник до недела, веќе во четврток ти се легнати. Ако работиш фиксно зависи како ти е договорот, дали на крај или според milestone. Имаш од upwork према payoneer 1 долар кога ги повлекуваш + 2 долари ако сакаш инстантно да ти легнат. При вадење од банкомат мислам дека е 3.5 долари + конверзијата од долар/евро во денар.
  Ако не завршиш работа, голема е веројатноста да добиеш негативен рејтинг од клиентот па за следно вработување ќе биде проблем. Затоа аплицирај на она што си сигурен дека го знаеш и можеш да го завршиш.
   
  На Miki stojanov му/ѝ се допаѓа ова.
 12. BadGirl007

  BadGirl007
  Intern

  155
  40
  3 oктомври 2018
  Женско
  Не е точно. Работиш од пон-пет, а парите може да ги повлечеш наредната среда, т.е. после 15-тина дена. А фиксен проект после 5 дена од одобрувањето.
   
 13. wolverine

  wolverine
  On your way to fame

  802
  699
  27 Јуни 2012
  Нема дефинирано работно време кај фриленс. Кога сакаш и од кај сакаш работиш, целта е да е завршиш работата.
   
  На Miki stojanov му/ѝ се допаѓа ова.
 14. M.Pix

  M.Pix
  Модератор

  817
  2,808
  27 Јануари 2014
  Машко
  Мене тајмерот ми се ресетира во недела, не во петок. А, за парите можно е да си во право скроз изгубив осет од недела за недела.
   
 15. Futurelakimens

  Futurelakimens
  On your way to fame

  1,424
  872
  12 Април 2017
  Машко
  #1: Најарно ти е да си отвориш тука, се ти пишува. $1 земаат за повлекување на Пејонир
  #2: Ако не завршиш работа може да си поминеш лесно, или може да добиеш лош рејтинг, се зависи до клиентот. Имаш опција да не му наплатиш или да направиш рефунд.

  Пример јас закаснав неколку дена и на клиентот му наплатив на половина од првичната цена. Сеуште ми е клиент.
   
 16. BadGirl007

  BadGirl007
  Intern

  155
  40
  3 oктомври 2018
  Женско
  И мене. Па 10 дена чекаш парите да ти се достапни - среда.
   
 17. Miki stojanov

  Miki stojanov
  Intern

  2
  1
  26 Јануари 2018
  Машко
  Здраво!
  Сакам да прашам дали да чекам да ми понуди некој работа, или може и јас да пишувам на работодавач?
   
 18. fuzzjaw

  fuzzjaw
  Unstoppable

  1,397
  2,252
  13 Јануари 2014
  Машко
  Дури ти е тазе профилот, никој нема да ти понуди работа. Ти аплицираш на огласи, така функционира. Ако работиш добро, после некое време ќе почнат talent specialists да ти праќаат предлози за работа кои се соодветни со твоето знаење, ама на почеток аплицираш ти на проекти.
   
  На artweb и Miki stojanov им се допаѓа ова.
 19. Futurelakimens

  Futurelakimens
  On your way to fame

  1,424
  872
  12 Април 2017
  Машко
  Не ми е јасно, оти вакво прашање поставуваш тука? Сигурен сум дека ако побараш на Гугл, ќе најдеш дека ова прашање е одговорено 1000 пати.

  Прочитај си "how to guide" за Upwork..

  Не ме сваќај погрешно, среќен сум да ти помогнам, али мора да се снаогаш сам, иначе ќе си имаш проблеми со некои работи/клиенти. Прашањево ти е за ептен основно знаење.
   
  На The-spiki и artweb им се допаѓа ова.
 20. artweb

  artweb
  On your way to fame

  1,358
  649
  5 Март 2012
  Машко
  невработен
  Здраво,

  Имам ново непријатно искуство со клиент од UpWork.

  Ми праќа линк од github од opensource кодо скриптаи бараше да ја претворам во плагин, го направив плагинот му го праќам се ОК, задоволен.
  Го затвара договорот, парите во пендинг, после 2 дена ми пишува сум го излажал сум ми продал готов плагин, проверив и навистина веќе имало таков готов плагин од истиот девелопер што ја ставил скриптата на github, јас поима немав дека имало таков готов плагин.
  Сега ме обвинува за фрауд и бара рефунд.

  Не знам што да правам, дали да го рефундирам.
  Криво за времето што го изгубив, испаѓа рмбање за ништо.

  Во недоумица сум што да правам.

  Порано ретко имаше вакви клиенти, задниве години како да се накотија неквалитетните клиенти.

  Мислење некое?
   
  Последна промена: 15 Јуни 2019
 21. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,910
  26,282
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Ако не се големи пари врати му ги. Ќе го наплатиш изгубеното време на следниот клиент и готово
   
  На BEST му/ѝ се допаѓа ова.
 22. Ragnar

  Ragnar
  Practice makes perfect

  1,003
  1,084
  9 Декември 2015
  Машко
  И гледајте со кого си фаќате работа - верификуван клиент, со 1000+ потрошени долари, неколку позитивни reviews...
   
  На artweb му/ѝ се допаѓа ова.
 23. artweb

  artweb
  On your way to fame

  1,358
  649
  5 Март 2012
  Машко
  невработен
  100% си у право.
  Ретко се случило да прифатам работа од нов клиент, а да немам проблеми покасно со истиот.
   
  На Ragnar му/ѝ се допаѓа ова.
 24. artweb

  artweb
  On your way to fame

  1,358
  649
  5 Март 2012
  Машко
  невработен
  Му ги вратив, нека се носи.
  Не вреди нервирањето.
   
  На Ragnar му/ѝ се допаѓа ова.
 25. FreakyDroid

  FreakyDroid
  On your way to fame

  507
  544
  21 Август 2008
  Машко
  3D Visualizer
  Ако постои начин да се докаже дека не си му продал готов плагин, дали по кодот или по што ти ја знам што, ја да бев на твое место немаше да му ги вратам парите. Многу ми е гајле дали постоело друг таков плагин, ти си ги сработил своето и за тоа треба да си платен точка. Ова не значи дека си идиот или нефлексибилен, туку се работи за став и принципиелност. Но како што реков, се зависи од тоа колку си ти искрен во ова што го кажуваш и дали постои начин да се докаже дека си во право.
   
  На BEST и NecrotoX им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...