1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

upWork (поранешно oDesk) (работа и повлекување пари)

Дискусија во форумот 'Е-Бизнис' започната од petelko23, 3 Април 2012.

 1. wolverine

  wolverine
  On your way to fame

  788
  659
  27 Јуни 2012
  Нема дефинирано работно време кај фриленс. Кога сакаш и од кај сакаш работиш, целта е да е завршиш работата.
   
  На Miki stojanov му/ѝ се допаѓа ова.
 2. M.Pix

  M.Pix
  Модератор

  624
  2,060
  27 Јануари 2014
  Машко
  Мене тајмерот ми се ресетира во недела, не во петок. А, за парите можно е да си во право скроз изгубив осет од недела за недела.
   
 3. Futurelakimens

  Futurelakimens
  Gaining Experience

  832
  415
  12 Април 2017
  Машко
  #1: Најарно ти е да си отвориш тука, се ти пишува. $1 земаат за повлекување на Пејонир
  #2: Ако не завршиш работа може да си поминеш лесно, или може да добиеш лош рејтинг, се зависи до клиентот. Имаш опција да не му наплатиш или да направиш рефунд.

  Пример јас закаснав неколку дена и на клиентот му наплатив на половина од првичната цена. Сеуште ми е клиент.
   
 4. BadGirl007

  BadGirl007
  Intern

  50
  6
  3 oктомври 2018
  Женско
  И мене. Па 10 дена чекаш парите да ти се достапни - среда.
   
 5. Miki stojanov

  Miki stojanov
  Intern

  2
  1
  26 Јануари 2018
  Машко
  Здраво!
  Сакам да прашам дали да чекам да ми понуди некој работа, или може и јас да пишувам на работодавач?
   
 6. fuzzjaw

  fuzzjaw
  Practice makes perfect

  883
  1,307
  13 Јануари 2014
  Машко
  Дури ти е тазе профилот, никој нема да ти понуди работа. Ти аплицираш на огласи, така функционира. Ако работиш добро, после некое време ќе почнат talent specialists да ти праќаат предлози за работа кои се соодветни со твоето знаење, ама на почеток аплицираш ти на проекти.
   
  На artweb и Miki stojanov им се допаѓа ова.
 7. Futurelakimens

  Futurelakimens
  Gaining Experience

  832
  415
  12 Април 2017
  Машко
  Не ми е јасно, оти вакво прашање поставуваш тука? Сигурен сум дека ако побараш на Гугл, ќе најдеш дека ова прашање е одговорено 1000 пати.

  Прочитај си "how to guide" за Upwork..

  Не ме сваќај погрешно, среќен сум да ти помогнам, али мора да се снаогаш сам, иначе ќе си имаш проблеми со некои работи/клиенти. Прашањево ти е за ептен основно знаење.
   
  На The-spiki и artweb им се допаѓа ова.
 8. artweb

  artweb
  Gaining Experience

  1,105
  475
  5 Март 2012
  Машко
  невработен
  Здраво,

  Имам ново непријатно искуство со клиент од UpWork.

  Ми праќа линк од github од opensource кодо скриптаи бараше да ја претворам во плагин, го направив плагинот му го праќам се ОК, задоволен.
  Го затвара договорот, парите во пендинг, после 2 дена ми пишува сум го излажал сум ми продал готов плагин, проверив и навистина веќе имало таков готов плагин од истиот девелопер што ја ставил скриптата на github, јас поима немав дека имало таков готов плагин.
  Сега ме обвинува за фрауд и бара рефунд.

  Не знам што да правам, дали да го рефундирам.
  Криво за времето што го изгубив, испаѓа рмбање за ништо.

  Во недоумица сум што да правам.

  Порано ретко имаше вакви клиенти, задниве години како да се накотија неквалитетните клиенти.

  Мислење некое?
   
  Последна промена: 15 Јуни 2019
 9. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,223
  23,885
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Ако не се големи пари врати му ги. Ќе го наплатиш изгубеното време на следниот клиент и готово
   
  На BEST му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Ragnar

  Ragnar
  On your way to fame

  630
  671
  9 Декември 2015
  Машко
  И гледајте со кого си фаќате работа - верификуван клиент, со 1000+ потрошени долари, неколку позитивни reviews...
   
  На artweb му/ѝ се допаѓа ова.
 11. artweb

  artweb
  Gaining Experience

  1,105
  475
  5 Март 2012
  Машко
  невработен
  100% си у право.
  Ретко се случило да прифатам работа од нов клиент, а да немам проблеми покасно со истиот.
   
  На Ragnar му/ѝ се допаѓа ова.
 12. artweb

  artweb
  Gaining Experience

  1,105
  475
  5 Март 2012
  Машко
  невработен
  Му ги вратив, нека се носи.
  Не вреди нервирањето.
   
  На Ragnar му/ѝ се допаѓа ова.
 13. FreakyDroid

  FreakyDroid
  On your way to fame

  498
  513
  21 Август 2008
  Машко
  3D Visualizer
  Ако постои начин да се докаже дека не си му продал готов плагин, дали по кодот или по што ти ја знам што, ја да бев на твое место немаше да му ги вратам парите. Многу ми е гајле дали постоело друг таков плагин, ти си ги сработил своето и за тоа треба да си платен точка. Ова не значи дека си идиот или нефлексибилен, туку се работи за став и принципиелност. Но како што реков, се зависи од тоа колку си ти искрен во ова што го кажуваш и дали постои начин да се докаже дека си во право.
   
  На BEST и NecrotoX им се допаѓа ова.
 14. artweb

  artweb
  Gaining Experience

  1,105
  475
  5 Март 2012
  Машко
  невработен
  100% сум искрен, зар сум будала јас после 5 години на апворк и преку 200 завршени работи да правам измами?

  Не се така лесно докажува. Ап Ворк повеќе им веруваат на клиентите него на фриленсерите.
  Порано имав една случка, си ја завршив работата како што сакаше клиентот, му текна го прекина договорот и требаше да наравам рефунд на парите што беа во ескроу, се работеше за 20 долари, но ме фати инат пошто бев 100% у право и отворив диспјут.
  Се убив од докажување и на крај Апворк се одлучија јас да направам рефунд, а парите што требаше да ми ги плати клиентот ми ги плати Апворк.
  Јас бев платен од Апворк, а фактички копилете си доби бесплатно завршена работа.
  Секогаш клените се во право и кога не се.
   
  На FreakyDroid и NecrotoX им се допаѓа ова.
 15. FreakyDroid

  FreakyDroid
  On your way to fame

  498
  513
  21 Август 2008
  Машко
  3D Visualizer
  Ми се чини дека со последното мислење сам си одговори на прашањето за како да постапиш :)
   
  На The-spiki и artweb им се допаѓа ова.
 16. artweb

  artweb
  Gaining Experience

  1,105
  475
  5 Март 2012
  Машко
  невработен
  Да, но не вреди за мала сум да се објаснувам со Апворк.
   
 17. Melisandre

  Melisandre
  Intern

  9
  16
  6 Мај 2019
  Женско
  Здраво и од мене, да се придружам во темава :)

  Скоро отворив профил на Upwork, ми го одобрија, на мое лично изненадување, за неполни 2 часа. Насока - Data Analyst. Чисто поради тоа што и на работа секојдневно ми е обврска обработка и визуелизација на поголеми количини на податоци, исто што беше наведено како критериум за насоката. И плус, си велам да се пробам, не губам ништо, бидејќи сум на породилно отсуство со мало дете и доста слободно време за личен skills upgrade.

  Е сега, let the fun begin...

  Како што ги листам постираните работи, забележувам дека има доста комбинирани, во смисла да мораш да имаш познавања од извесни програмски јазици, плус и дизајнерски алатки, за да би се склопил тој продукт кој го замислил клиентот. Не сите, но има доста такви. Јас лично имам некакви познавања, знам за што служи HTML, за што CSS, да искористам Bootstrap да кренам некој едноставен сајт (онака за пример наведувам), знам да користам Photoshop, и такви некакви ситници, ама ни оддалеку не можам да се наречам професионалец во тие полиња. Да се снајдам да (long live Google Search), ама професионалец не сум. Ваму бараат да си професионалец ама баш на секое поле за еден проект.

  За 2 проекти имам досега аплицирано, од кои за еден ме контактираа, но сеуште е отворен, веќе недела дена, а другата апликација стои само submitted веќе неколку дена. Гледам Jobs кои се листани од поодамна, и сеуште активни. Нема ли некаков deadline за овие работи? Или, буквално како му одговара на клиентот?

  За non-US citizen, во W-8BEN формата ми бара да пополнам поле за Legal name of Business, as shown on tax return. (?!?) Немам фирма, и си го оставив полето празно, не знам дали би имала во иднина проблем?

  Би сакала доколку има некој од поле ко моето да сподели некое искуство, некаков совет, бидејќи во целиов thread не најдов, можеби сум промашила некоја страна, се извинувам доколку е таков случај.:carefree:
   
  На artweb му/ѝ се допаѓа ова.
 18. NecrotoX

  NecrotoX
  Unstoppable

  2,795
  2,630
  4 Март 2013
  Машко
  Илустратор
  Јас можам да ти одговорам само за ова, да, може така да си стои огласот отворен долго време. Јас така имам аплицирано на многу работи и не ми стигнало известување ни дека клиентот одбрал некој а ни дека е затворен огласот па по некое време јас сам си ја повлекувам апликацијата. Значи отвараат оглас, гледаат, не одбираат никого и го оставаат така огласот да си седи.
   
  На artweb и Futurelakimens им се допаѓа ова.
 19. artweb

  artweb
  Gaining Experience

  1,105
  475
  5 Март 2012
  Машко
  невработен
  Тоа е нормално на апворк, аплицираш работата стои отворена долго време (и со месеци), а клиентот никого нема интервјуирано.
  Тоа могу ме нервира на апворк.

  Јас би те советувал, како за почетник да аплицираш за работи кои сметаш дека можеш да ги завршиш. Како што кажа дека немаш напредни познавања од наведнеите работи, ќе аплицираш за помали и поевтини работи, но со тек на време ќе се усовришуваш и ќе можеш да аплицираш на поголеми проекти кои, нормално, носат поголеми пари.
  Јас на почетокот така правев, ако видам некоја работа што ми изгледа комплицирана не аплицирав, тоагш за работа која не сум смеел да аплицирам сега без проблем го правам тоа.

  Најважно е да бидеш искрена со клиентите, ако сметаш дека некоја задача не можеш да ја завршиш кажи му го тоа на клиентот, а не да го маткаш.

  Со тек на време се ќе си дојде на свое место.
   
 20. Melisandre

  Melisandre
  Intern

  9
  16
  6 Мај 2019
  Женско
  Се тоа во ред, но да разграничиме: за Data Analyst потребно е напредно познавање на Excel, кое не ми е проблем. Но имам забележано работи кои бараат да си и програмер, и дизајнер и аналитичар сето заедно. За еден човек сметам дека да биде експерт на сите тие три полиња одеднаш не е невозможно, но е премногу. Секако дека не би се нафатила да сработам нешто за што не сум стручна и да се "удавам" самата, едноставно барав мислење дали истите овие работи е во ред да се класифицираат под една категорија, и дали некој оттука се има соочени со такви.
   
 21. Melisandre

  Melisandre
  Intern

  9
  16
  6 Мај 2019
  Женско
  Е да, и дали постои опција, на пример, за ваков тип на задачи да се изработат од повеќемина, да речеме како групен проект? Немам видено таква опција на сајтот.
   
 22. FreakyDroid

  FreakyDroid
  On your way to fame

  498
  513
  21 Август 2008
  Машко
  3D Visualizer
  Дали знаеш зошто бараат да ги имаш сите тие познавања? Ако познавање во сите тие сфери што ги спомна се клучни за изработка на проектот, тогаш една опција ти е да исконтактираш луѓе што имаат познавање од тие работи и групно да си одредите цена. Не мораш преку апворк да бараш луѓе, можеш и тука на форумот ако се договорите, освен нели ако немаш веќе лични контакти од луѓе што ги знаат тие работи.

  Ти го поставив прашањето зошто го бараат тоа знаење од причини што и ја кога добивам понуди од апворк и бараат да знам еден куп работи кои не ги знам, а самиот проект не зависи од познавањето на тие работи, едноставно ги игнорирам нивните барања, зошто 95% од клиентите поима немаат што бараат и што совтвер/знаење треба да се заврши успешно проектот. Дали се работи за истиот случај кај тебе не знам да ти кажам, затоа што не знам ништо околу Data Analysys, затоа мислам дека треба да знаеш зошто бараат познавање од толку многу работи. А ако стварно ми треба пример архитект, ентериор дизајнер или било што, си имам луѓе на кои ќе им свртам телефон и ќе ги прашам дали се расположени за соработка, колку ќе ги чини нивниот дел од работата и ставам соодветна цена.
   
  На Melisandre и NecrotoX им се допаѓа ова.
 23. fuzzjaw

  fuzzjaw
  Practice makes perfect

  883
  1,307
  13 Јануари 2014
  Машко
  Освен ако не ти потенцирал работодавецот, обично не бараат да си професионалец на секое поле. Пример, како content writer, во неколку наврати се барало HTML/CSS или WordPress. Иако имам вистина скромни познавања, испадна дека и во едниот и во другиот случај работодавецот само барал да знаеш да си ја објавиш содржината на сајтот, што не е воопшто тешко ни со WordPress ни со статичка страна.

  Ако за основата на проектот имаш солидно познавање, не е лошо да го исконтактираш работодавецот и да прашаш за што поточно би ти биле корисни останатите познавања.
   
  На artweb и Melisandre им се допаѓа ова.
 24. Futurelakimens

  Futurelakimens
  Gaining Experience

  832
  415
  12 Април 2017
  Машко
  Јас работам content-writing моментално и ми бараат познавање од Web Devlopment/ WordPress и hosting, затоа што за тие работи пишувам.

  Најчесто кога ти бараат повеќе сфери, не бараат да си експерт во сите. Во ваков случај Google е доволно за да те спаси, али ако ти бараат да си експерт тоа е најчесто знак за лош клиент.
   
  Последна промена: 16 Јуни 2019
  На artweb му/ѝ се допаѓа ова.
 25. M.Pix

  M.Pix
  Модератор

  624
  2,060
  27 Јануари 2014
  Машко
  Па добро, ако се планира да работи долгорочно на апворк ќе и биде потребно да се надградува во полиња што често и се бараат. И јас почнав со фотографија, па фото едитирање, па видео едитинг, па анимација.
  У принцип точно е дека клиентите бараат да си експерт во се, ама тоа е само затоа што не знаат што точно им треба. А, има и такви што знаат па затоа си оформуваш тим и ќе работите групно.
  Јас имам и илустратор ставено, а имам само основни познавања да не речам 2-3 саати туторијали изгледани. Ама за анимација ако ми бараат нешто илустратор имам другар кој работи дизајн, се јавувам договараме цена и си работам јас, па на крај го исплаќам во кеш најчесто.
  Поентата е што на платформа како апворк не смееш да стагнираш као јас ова знам и толку, секогаш треба да се трудиш да се издвоиш од останатите, а воедно да не се трудиш да станеш експерт за се.
   
  BEST, artweb и на Arabian им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...