1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

upWork (поранешно oDesk) (работа и повлекување пари)

Дискусија во форумот 'Е-Бизнис' започната од petelko23, 3 Април 2012.

 1. artweb

  artweb
  Gaining Experience

  1,095
  475
  5 Март 2012
  Машко
  невработен
  Тие што живеат со 5-10 долари 2 месеци немаат ни интернет, ниту работат фриленсинг, таков е стандардот во руралните области во Индија, тие што работат на АпВорк не ми е проблем да потрошата 30-40 долари и да спамира.
   
  На Tetlan му/ѝ се допаѓа ова.
 2. wolverine

  wolverine
  On your way to fame

  787
  659
  27 Јуни 2012
  Па незнам дали е баш така или ќе подразмислат малце чим работат за $1-$2 од саат.
   
  На Fatal1ty_ му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Mao

  Mao
  Gaining Experience

  695
  267
  5 Јуни 2007
  Машко
  Сега сфатив зашто уствари ме банираа, откако ја добив работата зборевме со клиентот и ме упати на скајп да продолжиме. После некој саат ме блокнаа и не ми го вратија профилот колку и да се жалев.
   
 4. FiC DoGG

  FiC DoGG
  On your way to fame

  800
  715
  17 Април 2007
  Машко
  3D Artist
  Не е било само до скајп. Јас имам клиенти со кои исклучиво на скајп комуницирам, па не ми правеле проблем, а поминав и видео верификација. Се додека плаќањето со тие клиенти е преку апворк, ни ги занима ништо друго.
   
  На artweb му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Mao

  Mao
  Gaining Experience

  695
  267
  5 Јуни 2007
  Машко
  Да најверојатно си во право, меѓутоа тоа ми беше втора работа што ја добив на Апворк и можеби затоа ме прочешлале.
   
 6. BadGirl007

  BadGirl007
  Intern

  38
  4
  3 oктомври 2018
  Женско
  Ако направиш пауза неколку месеци би те банирале?
   
 7. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,172
  23,786
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Ако е нешто најново, ја една година воопшто не работев па не бев баниран. Само профилот ми беше ставен на private и не ме листаше у сугестии и никој не можеше да ми го види профилот. Одма после првиот цент заработрен се се врати у нормала.
   
  P.Overdrive, artweb и на BadGirl007 им се допаѓа ова.
 8. BadGirl007

  BadGirl007
  Intern

  38
  4
  3 oктомври 2018
  Женско
  upload_2019-4-4_12-43-37.png

  Мене само ИД ми бараат, :oops: од двете страни треба да се слика?
   
 9. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,172
  23,786
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Лична карта само од предна (со сликата)
   
  На BadGirl007 му/ѝ се допаѓа ова.
 10. BadGirl007

  BadGirl007
  Intern

  38
  4
  3 oктомври 2018
  Женско
  Автоматски било ова, мислев треба да чекам физичко лице да потврди. Одма го добив баџетот, а уште не сум Top Rated. :D
   
 11. 223-305

  223-305
  Intern

  13
  0
  2 Август 2017
  Машко
  Дали може да поврзам Пејонир картичка со различно име од апворк акаунтот, да не направат проблем?
   
 12. Arabian

  Arabian
  Gaining Experience

  542
  250
  5 ноември 2013
  Машко
  Можеш. Нема да ти прават
   
  На 223-305 му/ѝ се допаѓа ова.
 13. 223-305

  223-305
  Intern

  13
  0
  2 Август 2017
  Машко
  Фала.
  А за колку време се префрлаат од апворк на пејонир?
   
 14. ayahuasca

  ayahuasca
  Gaining Experience

  57
  58
  14 Април 2013
  Машко
  Мислам околу 48 часа треба, а имаш опција за инстант со додатен трошок од $2.50
   
  На 223-305 му/ѝ се допаѓа ова.
 15. 223-305

  223-305
  Intern

  13
  0
  2 Август 2017
  Машко
 16. DonFrozex

  DonFrozex
  On your way to fame

  816
  933
  9 Јуни 2011
  Машко
  Со мало задоцнување (ахем, 3 месеци) одговарам на темава, но боље икад него никад. Верувам ќе му се најде на некој информацијата.

  Пред некој ден бев во горе-наведената банка, на локација позади Сити Мол.
  Станува збор за седиште на Про-Кредит банка, и имаш 24ч. отворен дел за подигање пари (се влага внатре во самата зграда, осветлено со автоматски светла).

  Имаше 6 или 8 банкомати, од кои на 2 имаше назнака дека "пљукаат" и Евро банкноти.
  (Тоа се двата најдесно до влезната врата).

  Пробав со 3 картички, сите Европски и со различни валути ( УСД и ЕУР).
  Банкоматот во никој случај ни ми даде опција да ги повлечам парите во Евра, иако картичката ми беше ЕУР и ми е врзана со таков акаунт (имам вадено од други странски банкомати евра без проблем).
  Пробав и со други две картички, ни со една не ми даде опција за евра, туку даваше опција за исплата строго во МКД.
  И тоа со провизија фиксна од 300МКД (ова провизијава од банкоматот).

  На крај, изреволтиран, се јавив во call-центарот и разговаравме 10-на минути, каде што во кратки црти сфатив дека банкоматот веројатно дава евра само за нивни корисници, односно за картички издадени од ПроКредит банка.
  И тоа ти функцонира по принцип на обична менувачница. Доколку имаш денари а сакаш да извадеш евра - ќе ти ги конвертира по курсот на банката и ќе ти ги даде во евра.

  Другиот начин за нас со странски картички и вадење директно од иста валута пари - не може сеуште. Додуша и дечкото од кол-центарот звучеше малце збунет, но дојдовме до тој заклучок дека нема опција за вадење евра од тие банкомати иако пишува дека исплаќа во Евра, ако не си нивни корисник.
   
  На bxxxn, tupacan, draganamon и уште 6 други им се допаѓа ова.
 17. Uber-

  Uber-
  Intern

  25
  26
  23 Август 2017
  Машко
  Фала ти за информацијата
   
 18. 223-305

  223-305
  Intern

  13
  0
  2 Август 2017
  Машко
  Yup, корисник сум на Прокредит, за да повлекуваш евра треба да имаш девизна сметка која е поврзана со денарската, односно само за клиенти.
   
 19. BadGirl007

  BadGirl007
  Intern

  38
  4
  3 oктомври 2018
  Женско
  Вчера добив нов проект, денес уште не почната со работа ми стига известување дека го завршил контрактот, да оставам фидбек.

  Ќе има ова некое лошо влијание? И дали ќе ми стои на профилот?

  Заработка имав 0, не бев ни почната да работам...
  Од клиентов не добив никакво образлошување.

  upload_2019-4-23_16-33-53.png
  Вака пишува, а на други ова
  upload_2019-4-23_16-34-3.png
   
 20. Professor

  Professor
  Intern

  46
  26
  2 Јануари 2013
  Машко
  Контактирај го клиентот, види што е работата. Можеш да пишеш и на сапорт за да те поучат како да постапиш.
   
 21. BadGirl007

  BadGirl007
  Intern

  38
  4
  3 oктомври 2018
  Женско
  Сум налетала на лош клиент. Причината најверојатно е што се уште не бев почната со работа.
  Најважно ми е да нема лош исход на Job Score.

  А редовно го читам фидбекот од клиентот пред да аплицирам. :cry:
  upload_2019-4-23_20-35-35.png

   
 22. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,172
  23,786
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  АКо немаш земено пари нема да ти се појави фидбек у никој сллучај.


  Не се замарај сум работел за еден со 2.0 фидбек, на сите ставал 2-3 ѕвезди мене 5... лабаво само...
   
  На BadGirl007 му/ѝ се допаѓа ова.
 23. Miki stojanov

  Miki stojanov
  Intern

  2
  1
  26 Јануари 2018
  Машко
  Здраво!
  Сакам да прашам, планирам да започнам со freelancer на Upwork, некои искуства парите за колку време стигнуваат??
  За картичката ми е јасно како се порачува и за данокот што одбиваат знам околу 27 долари годишно, а дали провизијата при повлекување е повеќе од 3 долари?
  Дали ако не завршам некоја работа нешто ќе се случи, ако не продолжам со работа што ќе се случи???
  Ви благодарам однапред!
   
 24. M.Pix

  M.Pix
  Модератор

  599
  1,983
  27 Јануари 2014
  Машко
  Парите ако работиш на саатница ти стигнуваат на секои 7 дена мислам. Работиш од понеделник до недела, веќе во четврток ти се легнати. Ако работиш фиксно зависи како ти е договорот, дали на крај или според milestone. Имаш од upwork према payoneer 1 долар кога ги повлекуваш + 2 долари ако сакаш инстантно да ти легнат. При вадење од банкомат мислам дека е 3.5 долари + конверзијата од долар/евро во денар.
  Ако не завршиш работа, голема е веројатноста да добиеш негативен рејтинг од клиентот па за следно вработување ќе биде проблем. Затоа аплицирај на она што си сигурен дека го знаеш и можеш да го завршиш.
   
  На Miki stojanov му/ѝ се допаѓа ова.
 25. BadGirl007

  BadGirl007
  Intern

  38
  4
  3 oктомври 2018
  Женско
  Не е точно. Работиш од пон-пет, а парите може да ги повлечеш наредната среда, т.е. после 15-тина дена. А фиксен проект после 5 дена од одобрувањето.
   

Сподели

Вчитување...