1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

upWork (поранешно oDesk) (работа и повлекување пари)

Дискусија во форумот 'Е-Бизнис' започната од petelko23, 3 Април 2012.

1. artweb

artweb
    Gaining Experience

1,095
    475
    5 Март 2012
    Машко
    невработен
    Тие што живеат со 5-10 долари 2 месеци немаат ни интернет, ниту работат фриленсинг, таков е стандардот во руралните области во Индија, тие што работат на АпВорк не ми е проблем да потрошата 30-40 долари и да спамира.

На Tetlan му/ѝ се допаѓа ова.
  2. wolverine

wolverine
    On your way to fame

787
    659
    27 Јуни 2012
    Па незнам дали е баш така или ќе подразмислат малце чим работат за $1-$2 од саат.

На Fatal1ty_ му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Mao

Mao
    Gaining Experience

695
    267
    5 Јуни 2007
    Машко
    Сега сфатив зашто уствари ме банираа, откако ја добив работата зборевме со клиентот и ме упати на скајп да продолжиме. После некој саат ме блокнаа и не ми го вратија профилот колку и да се жалев.

4. FiC DoGG

FiC DoGG
    On your way to fame

800
    715
    17 Април 2007
    Машко
    3D Artist
    Не е било само до скајп. Јас имам клиенти со кои исклучиво на скајп комуницирам, па не ми правеле проблем, а поминав и видео верификација. Се додека плаќањето со тие клиенти е преку апворк, ни ги занима ништо друго.

На artweb му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Mao

Mao
    Gaining Experience

695
    267
    5 Јуни 2007
    Машко
    Да најверојатно си во право, меѓутоа тоа ми беше втора работа што ја добив на Апворк и можеби затоа ме прочешлале.

6. BadGirl007

BadGirl007
    Intern

38
    4
    3 oктомври 2018
    Женско
    Ако направиш пауза неколку месеци би те банирале?

7. Fatal1ty_

Fatal1ty_
    Großmeister

21,172
    23,786
    28 Февруари 2008
    Машко
    Experienced Web Developer
    Ако е нешто најново, ја една година воопшто не работев па не бев баниран. Само профилот ми беше ставен на private и не ме листаше у сугестии и никој не можеше да ми го види профилот. Одма после првиот цент заработрен се се врати у нормала.

P.Overdrive, artweb и на BadGirl007 им се допаѓа ова.
  8. BadGirl007

BadGirl007
    Intern

38
    4
    3 oктомври 2018
    Женско
    upload_2019-4-4_12-43-37.png

Мене само ИД ми бараат, :oops: од двете страни треба да се слика?

9. Fatal1ty_

Fatal1ty_
    Großmeister

21,172
    23,786
    28 Февруари 2008
    Машко
    Лична карта само од предна (со сликата)

На BadGirl007 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. BadGirl007

BadGirl007
    Intern

38
    4
    3 oктомври 2018
    Женско
    Автоматски било ова, мислев треба да чекам физичко лице да потврди. Одма го добив баџетот, а уште не сум Top Rated. :D

11. 223-305

223-305
    Intern

13
    0
    2 Август 2017
    Машко
    Дали може да поврзам Пејонир картичка со различно име од апворк акаунтот, да не направат проблем?

12. Arabian

Arabian
    Gaining Experience

542
    250
    5 ноември 2013
    Машко
    Можеш. Нема да ти прават

На 223-305 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. 223-305

223-305
    Intern

13
    0
    2 Август 2017
    Машко
    Фала.
    А за колку време се префрлаат од апворк на пејонир?

14. ayahuasca

ayahuasca
    Gaining Experience

57
    58
    14 Април 2013
    Машко
    Мислам околу 48 часа треба, а имаш опција за инстант со додатен трошок од $2.50

На 223-305 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. 223-305

223-305
    Intern

13
    0
    2 Август 2017
    Машко
  16. DonFrozex

DonFrozex
    On your way to fame

816
    933
    9 Јуни 2011
    Машко
    Со мало задоцнување (ахем, 3 месеци) одговарам на темава, но боље икад него никад. Верувам ќе му се најде на некој информацијата.

Пред некој ден бев во горе-наведената банка, на локација позади Сити Мол.
    Станува збор за седиште на Про-Кредит банка, и имаш 24ч. отворен дел за подигање пари (се влага внатре во самата зграда, осветлено со автоматски светла).

Имаше 6 или 8 банкомати, од кои на 2 имаше назнака дека "пљукаат" и Евро банкноти.
    (Тоа се двата најдесно до влезната врата).

Пробав со 3 картички, сите Европски и со различни валути ( УСД и ЕУР).
    Банкоматот во никој случај ни ми даде опција да ги повлечам парите во Евра, иако картичката ми беше ЕУР и ми е врзана со таков акаунт (имам вадено од други странски банкомати евра без проблем).
    Пробав и со други две картички, ни со една не ми даде опција за евра, туку даваше опција за исплата строго во МКД.
    И тоа со провизија фиксна од 300МКД (ова провизијава од банкоматот).

На крај, изреволтиран, се јавив во call-центарот и разговаравме 10-на минути, каде што во кратки црти сфатив дека банкоматот веројатно дава евра само за нивни корисници, односно за картички издадени од ПроКредит банка.
    И тоа ти функцонира по принцип на обична менувачница. Доколку имаш денари а сакаш да извадеш евра - ќе ти ги конвертира по курсот на банката и ќе ти ги даде во евра.

Другиот начин за нас со странски картички и вадење директно од иста валута пари - не може сеуште. Додуша и дечкото од кол-центарот звучеше малце збунет, но дојдовме до тој заклучок дека нема опција за вадење евра од тие банкомати иако пишува дека исплаќа во Евра, ако не си нивни корисник.

На bxxxn, tupacan, draganamon и уште 6 други им се допаѓа ова.
  17. Uber-

Uber-
    Intern

25
    26
    23 Август 2017
    Машко
    Фала ти за информацијата

18. 223-305

223-305
    Intern

13
    0
    2 Август 2017
    Машко
    Yup, корисник сум на Прокредит, за да повлекуваш евра треба да имаш девизна сметка која е поврзана со денарската, односно само за клиенти.

19. BadGirl007

BadGirl007
    Intern

38
    4
    3 oктомври 2018
    Женско
    Вчера добив нов проект, денес уште не почната со работа ми стига известување дека го завршил контрактот, да оставам фидбек.

Ќе има ова некое лошо влијание? И дали ќе ми стои на профилот?

Заработка имав 0, не бев ни почната да работам...
    Од клиентов не добив никакво образлошување.

upload_2019-4-23_16-33-53.png
    Вака пишува, а на други ова
    upload_2019-4-23_16-34-3.png

20. Professor

Professor
    Intern

46
    26
    2 Јануари 2013
    Машко
    Контактирај го клиентот, види што е работата. Можеш да пишеш и на сапорт за да те поучат како да постапиш.

21. BadGirl007

BadGirl007
    Intern

38
    4
    3 oктомври 2018
    Женско
    Сум налетала на лош клиент. Причината најверојатно е што се уште не бев почната со работа.
    Најважно ми е да нема лош исход на Job Score.

А редовно го читам фидбекот од клиентот пред да аплицирам. :cry:
    upload_2019-4-23_20-35-35.png

22. Fatal1ty_

Fatal1ty_
    Großmeister

21,172
    23,786
    28 Февруари 2008
    Машко
    АКо немаш земено пари нема да ти се појави фидбек у никој сллучај.

Не се замарај сум работел за еден со 2.0 фидбек, на сите ставал 2-3 ѕвезди мене 5... лабаво само...

На BadGirl007 му/ѝ се допаѓа ова.
  23. Miki stojanov

Miki stojanov
    Intern

2
    1
    26 Јануари 2018
    Машко
    Здраво!
    Сакам да прашам, планирам да започнам со freelancer на Upwork, некои искуства парите за колку време стигнуваат??
    За картичката ми е јасно како се порачува и за данокот што одбиваат знам околу 27 долари годишно, а дали провизијата при повлекување е повеќе од 3 долари?
    Дали ако не завршам некоја работа нешто ќе се случи, ако не продолжам со работа што ќе се случи???
    Ви благодарам однапред!

24. M.Pix

M.Pix
    Модератор

599
    1,983
    27 Јануари 2014
    Машко
    Парите ако работиш на саатница ти стигнуваат на секои 7 дена мислам. Работиш од понеделник до недела, веќе во четврток ти се легнати. Ако работиш фиксно зависи како ти е договорот, дали на крај или според milestone. Имаш од upwork према payoneer 1 долар кога ги повлекуваш + 2 долари ако сакаш инстантно да ти легнат. При вадење од банкомат мислам дека е 3.5 долари + конверзијата од долар/евро во денар.
    Ако не завршиш работа, голема е веројатноста да добиеш негативен рејтинг од клиентот па за следно вработување ќе биде проблем. Затоа аплицирај на она што си сигурен дека го знаеш и можеш да го завршиш.

На Miki stojanov му/ѝ се допаѓа ова.
  25. BadGirl007

BadGirl007
    Intern

38
    4
    3 oктомври 2018
    Женско
    Не е точно. Работиш од пон-пет, а парите може да ги повлечеш наредната среда, т.е. после 15-тина дена. А фиксен проект после 5 дена од одобрувањето.

Сподели

Вчитување...