UPS и Surge Protectors - општа тема

BorisSapphire

On your way to fame
11 ноември 2015
1,058
715
Интересна тема, еве јас имав сличен проблем во 2016 како да се реши ова.

Јас моментално користам APC 1000 купено од ebay за 50 евра без батерии, купив два Топла акумулатори обични за во кола 55Ah, ги врзав во серија и го дупнав капакот од упс-от и ставив нови подебели кабли, од 2016 до сегa работи безпрекорно, серверите и рутерите целата опрема што е приклучена на него е uptime со години.
За surge protector користам исто така APC продолжен кабел купен од ebay, со лан протектор комбинација уштекан директно на влезот во рутерот. Сето ова е добро заземјено. Моја препорака доколку ти е за сериозна работа најдобро е да се користи APC опрема, и да си викнеш електричар да ја измери опторнаста на заземјувањето. Слободно пробај со евтино УПС и два обични акумулатори за во кола и ке видиш дека ке функционира. Треба да се запаси само UPS-от ако работи на 24V батерии, тогаш акумулаторите треба да се врзат во серија двата по 12V за да добиеш 24V потребни за УПС. Ако е на 12V батерија тогаш можеш да користиш и само еден акумулатор.

Со паралена врска на акумулатори добиваш поголема струја Ah. (со тоа што напонот останува ист 12V, али добиваш на ампери, така што два акумулатори од 55Аh во паралена врска ке дадат 110Ah и ке држат повеќе ).

Со сериска врска на два акумулатори ке добиеш поголем напон 24V ( амперажата ке остане иста од 55Ah).

Еве слики

Погледнете го атачментот 95962Погледнете го атачментот 95963Погледнете го атачментот 95964

Погледнете го атачментот 95965


Колку W трошиш од прилика и колку време можеш да издржиш со овие батерии?
 

icemaher

Gaining Experience
27 мај 2009
110
111
Куманово
icemaher's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 3400g
Motherboard
Gigabyte B450M‐H
Storage
SAMSUNG 250GB SSD 970 EVO Plus M.2 PCI‐E NVMe
PSU
500 NJOY 80+
RAM
2 x DIMM 8GB DDR4 3200Mhz Kingston CL16 HyperX Fury Black
Case
MS METROPOLIS PRO
Monitor
Benq BL2480
OS
Win10 Pro
Дали некој користи УПС за непрекинато напојување, кога ќе снема струја да продолжи со работа, но и кога нема струја да го стартува котелот на пелети?
Пример за 25kw котел(земав Диекотек), пишува 300вати ќе троши струја, 300вати бил грејачот кој работи само 2 минути на почеток, понатаму само работи транспортер, вентилатори и пумпа.
Имам еден упс од 1300VA/720 вати, пред некој ден го тестирав кога снема струја, но за крајниот процес, веќе се гасеше котелот и издувуваше гасови/вртеше пумпата. Постигна тоа што му требаше и се исклучи котелот, но за рестарт на котелот, упс-от почна да бипка и се исклучи.
А приклучен е на 2 х 55 ампери акумулатори. За компјутер и монитор или тв/конзола е одлично решение овој упс.

Претпоставувам 720вати упс е слабо, па или упс-от сам се исклучува ако е преголемо оптоварување или на акумулаторите им ослабнала ампеража.
Барам нешто саглам да купам да функционира, ако некој користи и веќе тестирано дека функционира, да не дозволи да се гаси котелот па да чекаш да издува и пак рачно да го палиш.
Пример дали може упс од 2-3000VA, кое дава снага од 900-1200вати, веројатно треба да дава чист синусен бран...
Или нема шанси да работи котел на вакво/било какво упс?
Инвертерот е како што знам помоќна работа, но нема функции како упс, ем да работи уредот на струја а кога снема струја да се префрли на упс.
ЕВН често сервисираат па стално снемува струја, некогаш и со часови :mad:
 
Последна промена:

stefan_off

Gaining Experience
29 октомври 2009
487
409
Радовиш
stefan_off's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 7700K
Motherboard
Eurocom Torando F5
Storage
Samsung 960 Evo 256Gb m.2; Intel 660P 1Tb m.2; Seagate 2Tb 2,5inc 5400RPM
PSU
230W brick
RAM
16Gb DDR4 2x8Gb Kingston @2400mhz
Video card
MXM nVidia GTX 1070 8gb
Mouse
Logitech MX Master 2S
Keyboard
Logitech K520
Monitor
Benq BL3200PT 32`
OS
Win 10 64bit
Ако стварно троши само 300w котелот не би требало да е проблем тоа за УПС-от а и 2х55амперчаса акомулатори треба да се стварно многу слаби па да не може да изджат да дават по 12А снага. Ако имаш мерач на потрошувачка на струја да го ставиш на котелот па да пратиш колку W најмногу ке повлече кога пали и заедно со пумпата за вода колку ке е тотал да не е повеќе од 300w во моменто кога се уклучи.
Ако нема струја котелот не работи воопшто така? Нема да има никакви последици ако се изгасне во сред работа котелот? Ако е така можеби со инвертер ке ти е поефтина варијанта зошто ке го уклучиш кога ке ти треба на инвертерот, а кога ке дојде струја ке го прештекаш на штекерот од ѕид.
 

Nikola100

Домаќин
30 септември 2019
661
504
Skopje
Дали некој користи УПС за непрекинато напојување, кога ќе снема струја да продолжи со работа, но и кога нема струја да го стартува котелот на пелети?
Пример за 25kw котел(земав Диекотек), пишува 300вати ќе троши струја, 300вати бил грејачот кој работи само 2 минути на почеток, понатаму само работи транспортер, вентилатори и пумпа.
Имам еден упс од 1300VA/720 вати, пред некој ден го тестирав кога снема струја, но за крајниот процес, веќе се гасеше котелот и издувуваше гасови/вртеше пумпата. Постигна тоа што му требаше и се исклучи котелот, но за рестарт на котелот, упс-от почна да бипка и се исклучи.
А приклучен е на 2 х 55 ампери акумулатори. За компјутер и монитор или тв/конзола е одлично решение овој упс.

Претпоставувам 720вати упс е слабо, па или упс-от сам се исклучува ако е преголемо оптоварување или на акумулаторите им ослабнала ампеража.
Барам нешто саглам да купам да функционира, ако некој користи и веќе тестирано дека функционира, да не дозволи да се гаси котелот па да чекаш да издува и пак рачно да го палиш.
Пример дали може упс од 2-3000VA, кое дава снага од 900-1200вати, веројатно треба да дава чист синусен бран...
Или нема шанси да работи котел на вакво/било какво упс?
Инвертерот е како што знам помоќна работа, но нема функции како упс, ем да работи уредот на струја а кога снема струја да се префрли на упс.
ЕВН често сервисираат па стално снемува струја, некогаш и со часови :mad:
Ист проблем - со пумпа 50 Вати -Маврово . Имав поставено УПС 200 Вати и двапати се расипа - го сервисирав. Моментално барам до 500 Вати УПС кое ќе биде пореалибилно ама како што читам во твојот коментар и поголемите - поскапи се расипуваат.
Во твојот случај акумулаторите се празни - или кога ќе се олади уредот работи нормално ?
Ако не се празни (2 х 55 ампери акумулатори неможат толку брзо да се испразнат) тогаш можеби прерано исклучува УПС-от ( на мојот УПС имаше тример потенциометар на кој се штелува минимална волтажа на која ќе исклучи уредот - значи не дозволува да се празни батеријата под одреден напон ) Можно е и да е уредот наменет за литијум-јонски батерии кои имаат помал пад на напон кога ќе се потрошат а ти користиш оловни акумулатори (предпоставувам ) така да исклучува пред да се потрошат.
Мислењето е автоматски споено:
Во случај да го продаваш - која цена би бил ? Поздрав !
 
Последна промена:

icemaher

Gaining Experience
27 мај 2009
110
111
Куманово
icemaher's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 3400g
Motherboard
Gigabyte B450M‐H
Storage
SAMSUNG 250GB SSD 970 EVO Plus M.2 PCI‐E NVMe
PSU
500 NJOY 80+
RAM
2 x DIMM 8GB DDR4 3200Mhz Kingston CL16 HyperX Fury Black
Case
MS METROPOLIS PRO
Monitor
Benq BL2480
OS
Win10 Pro
Да, кога ќе снема струја не работи ништо. За последици можеби има, бидејќи гледам ако сакаш да го изгасиш, се вклучува процес на финално чистење/издувување гасови од котелот, кое трае пример 4-5минути и после си пишува OFF, дека е исклучен, но се слуша пумпата како ја циркулира водата додека не падне до 45степени.
Кога ќе снема струја овие процеси ги нема, и се задржува сета топлина внатре, веројатно има последици.
Ќе ги прашам пак од Диекотек за совет.
Се е на еден приклучок, да е посебно пумпата, лесно е вклучи само неа на упс. Целиот систем е на еден кабел.
Вакво решение ми треба, веројатно појако упс со чист синусен излез, можеби грејачот на почеток повлекува 2-3 пати повеќе од 300вати.

Никола, веројатно упс-от исклучува поради оптеретување, тој ден кога дојде струја, нормално си се уклучи упс-от и си работи, акумулаторите еве и денес си работат ок на пц. Сигурно упс-от е слаб за грејачот па се исклучил, не се расипа;).
Мислам дека 2-3 работи работат при палење на котел, вентилатор, грејач и транспортер.

Препорака за некој мерач за потрошувачка или било каков може.
Не се разбирам многу, пример и да има, а има сигурно автоматски агрегат кој е поврзан со струја и ти пренесува струја, и детектира кога ќе снема и се активира како УПС кога ќе снема струја,
УПС-от бргу се префрла на акумулатори и продолжува, агрегатот не верувам дека ќе го стори истото, гарант ќе се угаси котелов бидејќи нема струја, ќе добие струја малку закаснето.

Кај нас и да најдеш јако упс, слабо има опис на колку батерии е, дали воопшто ќе може да храни котел, нити па ќе ти објасни продавачот(само ќе гледа да продаде, па ти сликај се со него после), ни па е тестирано на вакви уреди.


Ниту пак некој размислувал да тестира и да утврди дека функционира па да назначи за што ПЛУС намена е тоа јако упс.
Кој не би купил доколку некој напише и гарантира дека ќе врши работа.
Сите упс ги опишуваат дека се за компјутери/принтери/мрежа/тв/конзоли, па дури и поскапите/помоќните, и тие со чист синусен излез.
Или навистина за ништо друго и не ги бива или не истражува никој за што се може да се користат.

Доколку најдам решение, секако би споделил и верувам дека многумина би биле благодарни, верувам дека многумина имаат ваква мака со проклетијава ЕВН.
Неколкумина што прашав досега велат дека ни упс ни инвертер нема да вршат работа за котел самостојно да почне на упс/инвертер.
Во старт трга/влече јако и затоа се исклучуваат. Истото ми го кажаа и за ракета/потопна пумпа за хидрофор.

Ете кај мене се исклучи, значи слабо е.
 
Последна промена:

Nikola100

Домаќин
30 септември 2019
661
504
Skopje
Ако стварно троши само 300w котелот не би требало да е проблем тоа за УПС-от а и 2х55амперчаса акомулатори треба да се стварно многу слаби па да не може да изджат да дават по 12А снага. Ако имаш мерач на потрошувачка на струја да го ставиш на котелот па да пратиш колку W најмногу ке повлече кога пали и заедно со пумпата за вода колку ке е тотал да не е повеќе од 300w во моменто кога се уклучи.
Ако нема струја котелот не работи воопшто така? Нема да има никакви последици ако се изгасне во сред работа котелот? Ако е така можеби со инвертер ке ти е поефтина варијанта зошто ке го уклучиш кога ке ти треба на инвертерот, а кога ке дојде струја ке го прештекаш на штекерот од ѕид.
Нема поента да користи инвертер па да приклучува . Можеби струја ке снема ноќе - нема да дежура ... На крај краеви тоа и е инвертер само со сенс и автоматика да вклучи кога ќе снема струја . Јас имам на дрва котел и несмеам да останам без пумпа ни минута ако снема струја - иначе цевките ќе качат притисок и ќе пукнат.
Мислењето е автоматски споено:

Да, кога ќе снема струја не работи ништо. За последици можеби има, бидејќи гледам ако сакаш да го изгасиш, се вклучува процес на финално чистење/издувување гасови од котелот, кое трае пример 4-5минути и после си пишува OFF, дека е исклучен, но се слуша пумпата како ја циркулира водата додека не падне до 45степени.
Кога ќе снема струја овие процеси ги нема, и се задржува сета топлина внатре, веројатно има последици.
Ќе ги прашам пак од Диекотек за совет.
Се е на еден приклучок, да е посебно пумпата, лесно е вклучи само неа на упс. Целиот систем е на еден кабел.
Вакво решение ми треба, веројатно појако упс со чист синусен излез, можеби грејачот на почеток повлекува 2-3 пати повеќе од 300вати.

Никола, веројатно упс-от исклучува поради оптеретување, тој ден кога дојде струја, нормално си се уклучи упс-от и си работи, акумулаторите еве и денес си работат ок на пц. Сигурно упс-от е слаб за грејачот па се исклучил, не се расипа;).
Мислам дека 2-3 работи работат при палење на котел, вентилатор, грејач и транспортер.

Препорака за некој мерач за потрошувачка или било каков може.
Најверојатно да нема сила грејачот да го напојува . Јас го користам УПС-от само за пумпа да не случајно снема струја (а огин гори) - ќе качи притисок и ќе ги пукнат цевките на споевите ќе избие вода..И за ако нема струја можам да запалам огин ( на дрва грејам ) и пумпата да работи да циркулира топлината..
Мислењето е автоматски споено:

Дознај колку влече грејачот при палење - или вакво нешто купи https://www.amazon.de/dp/B000NINVAK/?tag=wwwturoysde-21 http://www.conrad.mk/artikel.php?ks=125331 или измери со амперметар .
 
Последна промена:

stefan_off

Gaining Experience
29 октомври 2009
487
409
Радовиш
stefan_off's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 7700K
Motherboard
Eurocom Torando F5
Storage
Samsung 960 Evo 256Gb m.2; Intel 660P 1Tb m.2; Seagate 2Tb 2,5inc 5400RPM
PSU
230W brick
RAM
16Gb DDR4 2x8Gb Kingston @2400mhz
Video card
MXM nVidia GTX 1070 8gb
Mouse
Logitech MX Master 2S
Keyboard
Logitech K520
Monitor
Benq BL3200PT 32`
OS
Win 10 64bit
Нема поента да користи инвертер па да приклучува . Можеби струја ке снема ноќе - нема да дежура ... На крај краеви тоа и е инвертер само со сенс и автоматика да вклучи кога ќе снема струја . Јас имам на дрва котел и несмеам да останам без пумпа ни минута ако снема струја - иначе цевките ќе качат притисок и ќе пукнат.
Мислењето е автоматски споено:


Најверојатно да нема сила грејачот да го напојува . Јас го користам УПС-от само за пумпа да не случајно снема струја (а огин гори) - ќе качи притисок и ќе ги пукнат цевките на споевите ќе избие вода..И за ако нема струја можам да запалам огин ( на дрва грејам ) и пумпата да работи да циркулира топлината..
Па баш затоа што кога нема струја нема ни топлина со овој котел, нема да е проблем кога ке снема струја котелот се гаси не произведува топлина и системот застанува, неможе да прегрее оти нема нова топлина од котелот. Пумпата и да не врти во овој случај не е ништо страшно зато што нема топлина да ја прегрее водата или сл...
Да, кога ќе снема струја не работи ништо. За последици можеби има, бидејќи гледам ако сакаш да го изгасиш, се вклучува процес на финално чистење/издувување гасови од котелот, кое трае пример 4-5минути и после си пишува OFF, дека е исклучен, но се слуша пумпата како ја циркулира водата додека не падне до 45степени.
Кога ќе снема струја овие процеси ги нема, и се задржува сета топлина внатре, веројатно има последици.
Ќе ги прашам пак од Диекотек за совет.
Се е на еден приклучок, да е посебно пумпата, лесно е вклучи само неа на упс. Целиот систем е на еден кабел.
Вакво решение ми треба, веројатно појако упс со чист синусен излез, можеби грејачот на почеток повлекува 2-3 пати повеќе од 300вати.

Никола, веројатно упс-от исклучува поради оптеретување, тој ден кога дојде струја, нормално си се уклучи упс-от и си работи, акумулаторите еве и денес си работат ок на пц. Сигурно упс-от е слаб за грејачот па се исклучил, не се расипа;).
Мислам дека 2-3 работи работат при палење на котел, вентилатор, грејач и транспортер.

Препорака за некој мерач за потрошувачка или било каков може.
Не се разбирам многу, пример и да има, а има сигурно автоматски агрегат кој е поврзан со струја и ти пренесува струја, и детектира кога ќе снема и се активира како УПС кога ќе снема струја,
УПС-от бргу се префрла на акумулатори и продолжува, агрегатот не верувам дека ќе го стори истото, гарант ќе се угаси котелов бидејќи нема струја, ќе добие струја малку закаснето.
Кај нас и да најдеш јако упс, слабо има опис на колку батерии е, дали воопшто ќе може да храни котел, нити па ќе ти објасни продавачот(само ќе гледа да продаде, па ти сликај се со него после), ни па е тестирано на вакви уреди.

Доколку најдам решение, секако би споделил и верувам дека многумина би биле благодарни, верувам дека многумина имаат ваква мака со проклетијава ЕВН.
Неколкумина што прашав досега велат дека ни упс ни инвертер нема да вршат работа за котел самостојно да почне на упс/инвертер.
Во старт трга/влече јако и затоа се исклучуваат. Ете кај мене се исклучи, значи слабо е.
Да сигурно котелото си има shut down процес во кој ги прави сите тие работи кој ги наброја ти. Со мерач за струја, јас го имам Овој но го немат на лагер сега и со него мерам колку ми торши климата. Имаш слични dumm уреди - види слика, и со нив може да измериш.

1634462713991.png
 

wolverine

On your way to fame
27 јуни 2012
1,008
986
Голема Македонија
wolverine's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 3700X + Corsair H115i PRO RGB
Motherboard
MSI MPG Gaming PRO Carbon
Storage
Samsung 970 Evo Plus NVMe + HDD 1TB WD EZEX
PSU
NZXT C750
RAM
Corsair Vengeance RGB Pro 64GB
Video card
Gigabyte 1660 TI SUPER 6GB GDDR6
Case
NZXT S340 ELITE BLACK + BLUE
Mouse
A4Tech V5
Keyboard
SK61 Optical Switch
Monitor
2x Dell 27" S2721DGFA 166Hz
OS
Ubuntu / Windows
Кај може да се најдат поефтини, а квалитетни УПС што може да се монтираат на рек кабинет? 1U или 2U ќе збркаат работа. Се што најдов до сега беше APC, ама 2000 евра... Не барам некои bultet-proof туку нешто за домашна употреба, да може да се справи со прекини од 10-20 минути и да се менува батерија.

Ми требаат две, на едното оптеретеност би бил 100-150W за два сервери, а на другото што ќе го користам за мрежна опрема ќе биде околу 20W.
 

ZelenaJabuka

Intern
30 септември 2021
18
7
Кај може да се најдат поефтини, а квалитетни УПС што може да се монтираат на рек кабинет? 1U или 2U ќе збркаат работа. Се што најдов до сега беше APC, ама 2000 евра... Не барам некои bultet-proof туку нешто за домашна употреба, да може да се справи со прекини од 10-20 минути и да се менува батерија.

Ми требаат две, на едното оптеретеност би бил 100-150W за два сервери, а на другото што ќе го користам за мрежна опрема ќе биде околу 20W.
Може да разгледаш во ценовникот на Вортекс. Според тоа што гледав, цените се за 1000 до 1500 мкд поевтини од ДД Сторе и останатите веб препродавачи, а и има доста избор.
 

smole

Unbeatable
18 април 2007
3,594
4,133
Кај може да се најдат поефтини, а квалитетни УПС што може да се монтираат на рек кабинет? 1U или 2U ќе збркаат работа. Се што најдов до сега беше APC, ама 2000 евра... Не барам некои bultet-proof туку нешто за домашна употреба, да може да се справи со прекини од 10-20 минути и да се менува батерија.

Ми требаат две, на едното оптеретеност би бил 100-150W за два сервери, а на другото што ќе го користам за мрежна опрема ќе биде околу 20W.

За домашна употреба упс-ите се freestanding, не се 1U/2U, т.е. не се наменети за во rack.
 

wolverine

On your way to fame
27 јуни 2012
1,008
986
Голема Македонија
wolverine's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 3700X + Corsair H115i PRO RGB
Motherboard
MSI MPG Gaming PRO Carbon
Storage
Samsung 970 Evo Plus NVMe + HDD 1TB WD EZEX
PSU
NZXT C750
RAM
Corsair Vengeance RGB Pro 64GB
Video card
Gigabyte 1660 TI SUPER 6GB GDDR6
Case
NZXT S340 ELITE BLACK + BLUE
Mouse
A4Tech V5
Keyboard
SK61 Optical Switch
Monitor
2x Dell 27" S2721DGFA 166Hz
OS
Ubuntu / Windows
За домашна употреба упс-ите се freestanding, не се 1U/2U, т.е. не се наменети за во rack.

Да ама како да ги намонтирам freestanding ups во rack кабинет. Ги префрлив сите сервери, компјутери, storage во 2U/3U куќишта и ги ставив во рек каде што ми се сите свичеви и DVRa од цела куќа. Е сега ова не е податочен центар па да купувам UPSа од 2000 евра туку барав нешто за домашна употреба, се толерира и downtime и послаб квалитет.

Ме интересира дали се ОК njoy и слични марки по 400-500 еур, примр вака нешто
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,798
3,129
Да ама како да ги намонтирам freestanding ups во rack кабинет. Ги префрлив сите сервери, компјутери, storage во 2U/3U куќишта и ги ставив во рек каде што ми се сите свичеви и DVRa од цела куќа. Е сега ова не е податочен центар па да купувам UPSа од 2000 евра туку барав нешто за домашна употреба, се толерира и downtime и послаб квалитет.

Ме интересира дали се ОК njoy и слични марки по 400-500 еур, примр вака нешто
Бркаат работа. Кај мене послаб модел од овој издржа околу 3 години пред потреба од мењање батерија. Само добро димензионирај го според потрошувачите и немаш гајле.

Sent from Телефон using Tapatalk
 

olikomerc

Unstoppable
11 декември 2008
4,748
3,639
Јас за пумпата користам вакво, демек специјализирано за пумпи за парно. Купено 100 евра.

Линк
199294_l.jpeg

Држеше по саат ипол до два, инаку користи 7Ah 12V батерија и му ја менувам на 2-3 години околу 900 ден батерија.
 

icemaher

Gaining Experience
27 мај 2009
110
111
Куманово
icemaher's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 3400g
Motherboard
Gigabyte B450M‐H
Storage
SAMSUNG 250GB SSD 970 EVO Plus M.2 PCI‐E NVMe
PSU
500 NJOY 80+
RAM
2 x DIMM 8GB DDR4 3200Mhz Kingston CL16 HyperX Fury Black
Case
MS METROPOLIS PRO
Monitor
Benq BL2480
OS
Win10 Pro
Ги прашував на мејл овие од njoy, им објаснив се, велат ова било добро, било дизајнирано за централно греење:
Ми одговорија и од smartcom.mk како нивни дилери, велат 9500 ден е.
Си има приклучок позади да си вклучиш акумулатор за кола.
Првпат да видам упс и да пишува дека е за таа намена, браво.
Но сепак мислам дека е слабо за мојов случај(барем од тоа што разговарав со доста луѓе досега, ќе видам прво колку троши котелот).
Можеби ова ќе е добро https://www.njoy.global/product/echo-pro-2000.
За пумпи за парно веројатно си е ок.
 

ZelenaJabuka

Intern
30 септември 2021
18
7
Ги прашував на мејл овие од njoy, им објаснив се, велат ова било добро, било дизајнирано за централно греење:
Ми одговорија и од smartcom.mk како нивни дилери, велат 9500 ден е.
Си има приклучок позади да си вклучиш акумулатор за кола.
Првпат да видам упс и да пишува дека е за таа намена, браво.
Но сепак мислам дека е слабо за мојов случај(барем од тоа што разговарав со доста луѓе досега, ќе видам прво колку троши котелот).
Можеби ова ќе е добро https://www.njoy.global/product/echo-pro-2000.
За пумпи за парно веројатно си е ок.
И јас ги истражував од NJOY уредите, иако мене ми треба за друга намена, па земав модел од серијата CADU.
Ако се одлучиш за тој модел aira600 го имаш во Вортекс за скоро 2 000 мкд поевтино , што не е малку.
И за кој и да се одлучиш, како што ги споредував цените во Вортекс се најниски, е сега они се само во Скопје мислам, ќе треба да се јавиш да прашаш за испорака во друг град и да направиш математика.
 

icemaher

Gaining Experience
27 мај 2009
110
111
Куманово
icemaher's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 3400g
Motherboard
Gigabyte B450M‐H
Storage
SAMSUNG 250GB SSD 970 EVO Plus M.2 PCI‐E NVMe
PSU
500 NJOY 80+
RAM
2 x DIMM 8GB DDR4 3200Mhz Kingston CL16 HyperX Fury Black
Case
MS METROPOLIS PRO
Monitor
Benq BL2480
OS
Win10 Pro
Од njoy за aira 600 ми рекоа дека е 450вати макс. Не ми врши работа, штом грејачот е 380вати.
Бугариве произведуваат баш за котли на пелети, синоќа најдов.
Во Бугарија и кај нас во Дебар се прават овие Диекотек котли, па знаат, веднаш побарале колку троши мојот котел.

Најверојатно ова ќе го земам BU 600
Овој нема внатрешен акумулатор туку само кабли со клеми за приклучување еден или паралелно по 60--100 ампери за повеќе часови на бекап...
Им пишав мејл синоќа, одговорија дека гарантираат дека ќе функционира се како што треба, гаранција 24 месеци, ако не ти се допаѓа врати.

Hi,

For those pellet stove we recommend UPS BU600, because full power with burner and fan is 380W by the technical specs. Working power is 180W, which means that with 60Ah battery pellet stove will works 3 hours without electricity.
We guarantee that our UPS will work without any errors or restarts at pellet stove. Of course you can return it if you not satisfied of UPS works.
UPS automatically transfer power from battery to grid-power and back. And charging battery when grid-power is available.
Warranty of UPS is 24 months.
Еве и клипче каде покажуваат дека функционира и кога ќе го исклучиш упс од струја.
View: https://www.youtube.com/watch?v=ZNV2c_wegfs


300евра е, акумулатор 100 ампери е 100евра = 400евра би имал непрекинато напојување, а и стартување на котелот кога нема струја.
Тоа ми треба, сега ќе барам начин за достава.

Имаат и појаки од 1200вати(500еу), 2400вати(800еу) за хидрофори итн.
Се надевам дека ќе е ок уредот, белки нема да е некоја измама:LOL:
Овој бугарскиот и другиов Аира се единствени што ги најдов дека може со акумулатор за кола да се напојуваат и да го полнат.
Другите од njoy никако не смеат со акумулатори да се поврзуваат, се било поинакво, полнењето, типот на батерии.

Можеби некому му е чудно што барам, но секоја недела од ЕВН се нешто поправаат, подобруваат, па само си снемува струја. :mad:
 
Последна промена:

NecrotoX

Unbeatable
4 март 2013
4,225
4,594
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home
Во последиве недели неколку пати нагло се случи да снема струја и да изгубам дел од работата. Ја прочитав темата до сега и разбрав дека APC се препорачуваат од она што го има кај нас. Но ќе ми врши ли работа и некое од поефтиниве што ги гледам во Анхоч, буџет до кај 4000? Намената ќе му биде само да ми овозможи да го зачувам тоа што го работам и да направам правилен Shut Down, ништо повеќе.
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,798
3,129
Во последиве недели неколку пати нагло се случи да снема струја и да изгубам дел од работата. Ја прочитав темата до сега и разбрав дека APC се препорачуваат од она што го има кај нас. Но ќе ми врши ли работа и некое од поефтиниве што ги гледам во Анхоч, буџет до кај 4000? Намената ќе му биде само да ми овозможи да го зачувам тоа што го работам и да направам правилен Shut Down, ништо повеќе.
Да. Само правилно да го димензионираш според компјутерот+монитор+барем 50% фазла.

Sent from Телефон using Tapatalk
 

Enquito

Practice makes perfect
8 август 2017
1,781
1,088
Да прашам дали вредат тие Jackery уреди, често ги рекламираат популарните Јутубери, ми треба при губење на струја на неколку часа да го напојува рутерот од Телеком, за да продолжи работата на лаптоп, на батерија (за ова е најдобро М1 мекбук), но не знам дали се исплаќа, сега, за сега нема големи прекини на струја, а уредите се доста скапи од 500-1000 евра.
 

Klosus

Intern
17 септември 2021
1
0
Вчера купив УПС и кога го отворам каблето за напојување кратко, не можам да го приклучам во ни еден штекер во собата.

Дали ќе биде во ред да го приклучам УПС-то во продолжен кабел со еден приклучок и продолжниот во штекер?

UPS Mediacom 1300VA/720W

Sent from my ONEPLUS A3010 using Tapatalk
 

bxxxn

Practice makes perfect
11 март 2011
1,414
1,512
Секој продолжен е потенцијална слаба точка во домашната електричната мрежа, но ако е квалитетен и добро димензиониран кабелот и конекторите (на пример да нема лош спој и да шмелцува), не би требало да имаш проблем.
 

Steff_92

Gaining Experience
28 јули 2017
184
119
Куманово
Ајде и јас да си искажам проблем :)

Користам UPS Mediacom 1300VA или 720w.
На него е приклучена печка на пелети Alfa Plam Luca која што по спецификации е максимум 420w, што значи во граници на нормала е. (не е котел за парно, само дувалка)

Сегашниот проблем е кога УПС-от е без ел. енергија односно на батерија, печката се збунува и „полжавот“ со забрзано и непрестано темпо го полни горилникот со пелети, по што се преполнува, гасне оганот и се активира аларм.
Дали некој има информација зошто би било ова така, кога не гледам разлика дали е приклучен на штекер или УПС за да менува однесување. Ако УПС-от не е доволно снажен, најверојатно требаше да се исклучи, но не, само го менува начинот на работа во неправилно.

Во меѓувреме договорив и со еден појак УПС да пробам, да го проверам однесувањето.
 

borcep

Practice makes perfect
12 септември 2013
981
1,505
Скопје
Не пронајдов кај медиакомот каква синусоида има, меѓутоа знам дека некои упс уреди немаат правилна синусоида на излез и поради тоа уредите кои се прикачени на нив не работат правилно. Пробај со друг УПС.
 

icemaher

Gaining Experience
27 мај 2009
110
111
Куманово
icemaher's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 3400g
Motherboard
Gigabyte B450M‐H
Storage
SAMSUNG 250GB SSD 970 EVO Plus M.2 PCI‐E NVMe
PSU
500 NJOY 80+
RAM
2 x DIMM 8GB DDR4 3200Mhz Kingston CL16 HyperX Fury Black
Case
MS METROPOLIS PRO
Monitor
Benq BL2480
OS
Win10 Pro
Пишував погоре, треба да се бара pure sine wave упс, со чист синуисоидален излез на струја произведена од акумулатори.
Се што имаме кај нас се со simulated sine wave и немаат снага, ќе се угаси Упс-от.
Најдов само две решенија кои работат со акумулатори за кола:
https://www.njoy.global/product/aira-600 за 9500ден во smartcom.mk
500 вати максимум што е ризик да се купува ако трошиш 420вати, мојот котел покажа 450 при палење.
Треба да се проба, пишува дека е дизајниран за парно греење.

IMG_20211027_172324.jpg

или бугарскиот BU 600 кој е 600-700вати максимум и кошта 290еу, за кој гарантираат дека ќе пали котел иако само имаат клипче каде одржува работа на котел/пумпа/вентилатор и сл.
Бугарскиот ми рекоа со Speedy достава до Скопје е + околу 41еу. Плаќаш и упс и достава со пејпал или банкарска трансакција.


Hi,

The delivery is to office of currier Speedy.

You can pay in currier office. All documents will be in UPS box and you can open it before pay.

Warranty is valid everywhere.

If you decide to return UPS transport cost is for your account, and refund is by bank account or PayPal.

When UPS is in warranty all transport cost for repair is free for clients in Bulgarian territory.If you decide to use delivery to Macedonia, the payment must be made before sending including transport cost by bank or PayPal.

If you decide to return it transport cost is for your account and the refund is by bank or PayPal.

Можат да го достават до Ѓуешево до канцеларијата на Спиди и таму да го платиш само УПС-от. До таму доставата е бесплатна.

Ризикот е да платиш достава и упс, да донесеш и да не го пали котелот, оди после врати го.


Се друго што е кај нас и е со појака снага, има свои батерии(некои имаат и по 4-6 батерии) и не смее да се поврзе со акумулатор за кола и ќе држи 10-20мин. И да се со чиста синусоида, што ми значи ако трае 20мин и да не можеш да поврзеш со акумулатор со појака ампеража.

Ќе барам друго(трето :LOL: ) решение ако е можно поефтино и што може овде да се проба и купи.


Читав неколку теми и на elitemadzone српски форум.
Еден човек рече дека користел APC smart 600 приклучен на 55ампери, чиста синусоида, ама гледам 360вати е.
Значи и АПЦ можат со акумулатори(барај појаки) ама како што вели, му треба многу време да го дополни.
 
Последна промена:

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,035
Мислења
870,608
Членови
30,369
Најнов член
bigsmile
На врв Дно