• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Управување со повеќе интернети во една мрежа

Miksa2007

Intern
15 октомври 2007
112
1
Dobivam internet od 2-3 razlicni internet provajderi. Site korisnici momentalno zemaat internet samo od edniot internet provajder, bidejki imam DHCP sto im zadava takvi adresi da izlagaat preku edniot samo.

Kako da napravam da mozam koga sakam i kolku sakam na bilo koj korisnik da mu nalozuvam preku koj internet provajder ke izleguva na internet i kolku da trosi se razbira, bez da go zamaram korisnikot so nekoi promeni(i bez da im menuvam IP adresi verojatno).

Inace koristam mikrotik ruter (pc so 2 mrezni i instaliran mikrotik) za kontrola na korisnicite, megjutoa vo momentov samo od edniot ISP.

Pretpostavuvam, ISP-njata imaat takov softver...nesto so Load Balancing ..megjuota ako ima nekoj friendly program sto ke moze sve ova da go vrsi bi zavrsil rabota odlicno.

Nekoi slicni iskustva mozebi ...

Pozdrav,
M.

PS: Izvinete za latinicata.
 

sojic

Intern
29 април 2007
435
24
Да, може да се изведе тоа што сакаш. Прилично лесно.

Лоад Балансинг е малце заебано, не може да го изведеш тоа толку лесно.... ама може следно:

Претпоставувам дека од секој провајдер добиваш по една ИП адреса, така да може да направиш одредени корисници да ги NAT-уваш на еден провајдер, други да ги NAT-уваш на друг провајдер.

Или.... може да дигнеш DHCP сервер за ЛАН, и да дигнеш локален PPPoE и да се „конектираат“ со што ќе добијат повторно локални ИП адреси (само друга класа), и повторно по класи ги делиш која класа на кој провајдер излегува.

Ако ти треба конкретно.... може да „влезем“ да ти направам.
 

Miksa2007

Intern
15 октомври 2007
112
1
Прво фала за одговорот :)

Со различни класи адреси се средува меѓутоа во тој случај ќе треба да ги одберам кои корисници ќе идат преку кој провајдер и рачно да ги поставувам адресите (најмалку барем гетвејот за преку кој НАТ да излагаат).

Дали со ПППоЕ ќе треба истото, рачно да се намести различниот гетвеј, мислам да, нели?

Еве сите ИП адреси се од ист ранг во цел ЛАН од еден ист DHCP.
Да речеме имаме 2 провајдера со 2 НАТ машини од која секоја има внатрешна ип адреса од истиот ранг., А1 и А2.

За да излезе на интернет некој корисник теба во гетвеј да му стои или А1 за преку првиот ИСП или А2 за преку вториот ИСП, а DHCP-то по дефаулт дава да речеме само А1 како гетвеј за цела мрежа. Кај оние што ќе сакам да излагаат преку вториот ИСП ќе теба да има зададам статична ип адреса со статичен гетвеј А2.

Е сега , бидејќи ова е тешко за администрација (не е централизирано решението) убаво е да има некој софтвер (веројатно на база рутер) со кој по MAC и ИП адреса да можам да кажувам кој преку кој гетвеј ќе излага и во случај на пад на едниот линк од ИСП1 да можам со еден клик да ги префрлам сите корисници да излагаат преку ИСП2.

Ако успееме да најдеме решение за ова (ако знаеш) и шофер ќе ти пратам да те земе за да „влезеш“ :)
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
4.389
3.868
http://wiki.mikrotik.com/wiki/Load_Balancing_over_Multiple_Gateways

сум го пробал ова и работи и ден денес у еден хотел у скопје. Имаат интерент вадсл од он.нет и адсл он мт.нет. плус имам доддадено и фаил овер. Лесно се мести. прогледај малце по Wiki-то на Микротик има се а има и форум.

ова е слично мада не сум го тестирал.
http://www.delta.web.id/?pilih=news&mod=yes&aksi=lihat&id=6
 

sojic

Intern
29 април 2007
435
24
Вака сега....

Микротик, ставиш 3 мрежни картички. 2 за интернет 1 за лан.

Микротик ќе биде PPPoE клиент на двата провајдера, и истовремено ќе биде PPPoE сервер за локалните компјутери.

На Микротик правиш PPPoE корисници и тука дефинираш кој преко кој провајдер ќе излегува.

Ова со Load Balancing е малце заебано, да не кажам неизводливо.
Зошто?
Затоа што од еден провајдер имаш еден ИП, од друг имаш друг ИП, така да.... клиент еднаш ќе излегува со едно јавно ИП, друг пат со друго и ќе имаш проблеми.

Мислам дека најоптимално е да дигнеш локален PPPoE сервер.
 

Miksa2007

Intern
15 октомври 2007
112
1
Фала марв, супер се линковите баш ги анализирам.

Sojic, одлично е решението, само незнам ако падне едниот дали може автоматски да ги преземе сите другиот провајдер или мора да се прекликаат корисниците преку кој ќе излагаат.
 

zlochko

Intern
23 мај 2008
140
7
www.linkedin.com
2WAN

Јас имам Hawking wifi router со 2 WAN порта. Гу уштекуеш, отвараш администрација, ставаш проценти на искористенот за секоја од двете мрежи 60%-40%, 80%-20%... нормално комшиите ги ставаш на таа кај што интернетот едвај капе, а ти се ставаш на оваа кај шо грга... и бркаш работа! :devil2:
 

Miksa2007

Intern
15 октомври 2007
112
1
Така е лесно бидејќи имаш 2 физички кабли кои зависно од која порта ги штекаш конфигурираш кој колку ќе иде, него јас во мрежа од 100 или 1000 корисници неможам да ги делам кои ќе идат преку, првиот кабел а кои преку другиот т.е треба да ги организирам структурно да едни завршуваат на еден а други на друг кабел што е mission impossible.

Затоа најлесно е на ниво на мрежна карта од корисникот или зависно од PPPoE корисничките привилегии да се реши.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.458
Мислења
901.510
Членови
32.169
Огласи
540
Најнов член
MartinLee33
На врв Дно