1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Употреба на python функции во C#.

Дискусија во форумот 'ASP.NET // VB.NET // C# // Coldfusion' започната од Xenor, 11 Февруари 2010.

 1. Xenor

  Xenor
  Intern

  812
  41
  12 Март 2009
  Пошо нешо експериментирам ако некој има испробано нешо до сеа или знај што како се користат нека пиши.  п.с Досеа што имам најдено.

  линк
   
 2. vik

  vik
  Intern

  1,936
  31
  14 Април 2007
  Епа надобро би било IronPython. Всушност тоа ти е Python со кој се интегрира со .NET и личи прилично интересно според мене.
  http://ironpython.net/
  Со него има и доста добро IDE (всушност фри врерзија на Visual Studio)
  http://ironpythonstudio.codeplex.com/
  Немам ништо и јас пробано али би требало да ти заврши работа.
   
 3. Xenor

  Xenor
  Intern

  812
  41
  12 Март 2009
  Ќе треба да разгледам нешо ко ќе сум послободен иначе идејата нз дали воопшто може да успее сакам да направам GUI во C# што користи python функции, е сеа неам уште видено дали е можно вакво нешто.
   
 4. vik

  vik
  Intern

  1,936
  31
  14 Април 2007
  А што точно функции планираш да повикваш што мора да се во Python?
   
 5. Xenor

  Xenor
  Intern

  812
  41
  12 Март 2009
  Онака пробувам дали е можно воопшто можеби некогаш ќе се најде.
   
 6. gdamjan

  gdamjan
  On your way to fame

  2,237
  514
  3 Април 2008
  Xenor можно е, дури имаше и некои screencast-и на таа тема.

  Топло ти препорачувам да го следиш http://planet.python.org/ (т.е. да се претплатиш на RSS-то) често се појавуваат содржини за IronPython.

  Инаку со IronPython можеш да направиш GUI од XAML фајл, така да не ти ни треба C# генерално.
   
 7. Xenor

  Xenor
  Intern

  812
  41
  12 Март 2009
  Хмм tnx Дамјан ќе разгледам што како е.
   

Сподели

Вчитување...