1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Upgrade R7 1800x - - > R5 3600

Дискусија во форумот 'Процесори, матични плочи и меморија' започната од LuigiMKD, 15 Јануари 2020.

 1. LuigiMKD

  LuigiMKD
  Intern

  6
  0
  2 ноември 2019
  Машко
  Zdravo decki, taze sum vo grupava, sakam da prasham dali bi mi bilo pametno da ho prodadam mojot ryzen 7 1800x koj e koristen samo 1 god, i da kupam ryzen 5 3600. Imam maticna gigabyte b450ka s2h, shto so update na bios podrzuva 3rd gen ryzen, taka da nemam nikakvi dopolnitelni troskovi samo prodavam star cpu, kupuvam nov. Naglasuvam, kompjuterot go koristam 90% za gaming i 10% za streaming. Koga i da strimam na ryzen 7cava ne koristam x264 cpu encoder tuku new nvenc taka da nema mnogu da mi smeni. E sega samo edno mene me interesira, kolku fps% povekje kje dobijam so pobrziot single core na 3600kata, i dali moze da ocekuvam solidni 20% povekje fps, vo sprotivno nz dali mi se isplati da pravam upgrade. Slobodno dadete si svoe mislenje, treba ushte mn procesori da kupam za da naucam :)
   
 2. steelseries

  steelseries
  On your way to fame

  845
  538
  20 Декември 2015
  Машко
  Имаш одличен процесор. Џабе ќе скокаш на 6 јадрен имаш 2 јадра +. Разлика не осетна. Само дај му малку повеќе џус и клок по потреба смени ладење ако ти е сток.
   
  На stefan_off му/ѝ се допаѓа ова.
 3. gremlin

  gremlin
  Practice makes perfect

  2,264
  1,712
  18 oктомври 2009
  Машко
  IT
  Каква графичка имаш и кои игри претежно ги играш?
   
 4. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,644
  1,075
  28 ноември 2015
  Машко
  Hint hint 1060 6gb
   
  На gremlin му/ѝ се допаѓа ова.
 5. LuigiMKD

  LuigiMKD
  Intern

  6
  0
  2 ноември 2019
  Машко
  1070 ti, fps igri, poslednive 2 meseca zaglabiv na escape from tarkov, igrata e najneoptimiziranata igra na cel svet, i baram blame na procesorot za loshiot fps hahah
   
 6. gremlin

  gremlin
  Practice makes perfect

  2,264
  1,712
  18 oктомври 2009
  Машко
  IT
  На таа графичка нема да видиш голема разлика со 3600-ка, процесорот ти станува тесно грло со 1080ti / 2070 па нагоре.

  Мој совет, не вреди да го смениш, попрво графичка би сменил ....
   
 7. LuigiMKD

  LuigiMKD
  Intern

  6
  0
  2 ноември 2019
  Машко
  Okej fala
   
 8. Astro

  Astro
  Guru

  6,244
  8,646
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Чекај малце. 1070-ка имаш, на која резолуција гејмаш? Ако си на FullHD тогаш нешто друго ти е тесно грло, 1070 вози све живо на ултра над 60 фрејма.

  Каква РАМ меморија имаш? Немој да ми кажеш 2133MHz.
   
  CBB_6, 1s3ct0wN и на gremlin им се допаѓа ова.
 9. gremlin

  gremlin
  Practice makes perfect

  2,264
  1,712
  18 oктомври 2009
  Машко
  IT
  Да, супер прашање, заборавив на овој момент, правата генерација на Ризен е ептен осетлива на РАМ брзини, препорачливо за тој процесор би рекол 3000~3200Mhz.
   
  На Astro му/ѝ се допаѓа ова.
 10. LuigiMKD

  LuigiMKD
  Intern

  6
  0
  2 ноември 2019
  Машко
  16gb kingston predator 3200mhz
   
 11. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,644
  1,075
  28 ноември 2015
  Машко
  Аман бе сите предатори сакаат да бидат :)
   
 12. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,980
  26,681
  4 Септември 2008
  Ќе видиш голема разлика на скоро сите игри, зимај
   
 13. gamon

  gamon
  Gaining Experience

  495
  492
  15 Септември 2014
  bekrija
  пушти ја играта, стегни цтрл+алт+дел види ако процесорот има спајкови и оди до 80-90% ќе имаш доста подобри перфоманси со новиот, ако стои стабилно под 50% не менувај
   
 14. LuigiMKD

  LuigiMKD
  Intern

  6
  0
  2 ноември 2019
  Машко
  30 do 35% usage ima dur gejmam max
   
 15. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,398
  13,466
  23 Јануари 2008
  Манга
  нема врска дали оди до 90%. И да не оди, ограничени гејминг перформанси има ryzen 1st gen.
   
 16. gamon

  gamon
  Gaining Experience

  495
  492
  15 Септември 2014
  bekrija
  ок, ама ако има спајкови тогаш сигурно ќе има огромни придобивки со новиот.
  За 2600 и 3600 со 1070TI можам да ти потврдам дека за гејмање се бест бај, скоро и да нема разлика помеѓу двата, си газата, пубг пр вадат исто фпс 120-144
   
  Последна промена: 17 Јануари 2020
 17. gremlin

  gremlin
  Practice makes perfect

  2,264
  1,712
  18 oктомври 2009
  Машко
  IT
  Ама не гледај на цел процесор туку по јадро колку % искористеност има.
   
  На gamon му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Astro

  Astro
  Guru

  6,244
  8,646
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Немој да ми кажеш дека имаш само еден модул од 16Gb.

  Sent from my Redmi Note 6 Pro using Tapatalk
   
 19. LuigiMKD

  LuigiMKD
  Intern

  6
  0
  2 ноември 2019
  Машко
  Dva se uzivaj haha
   
  Последна промена: 18 Јануари 2020
 20. kirems

  kirems
  Intern

  63
  37
  28 Април 2015
  Машко
  Ако ти иди мала разлика во цена, јас би ти рекол да земиш. Во трипл А игри можи нема да сетиш некоја голема разлика, ама ако играш е спорт нешто ќе сетиш солидно подобрување.
   
 21. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,980
  26,681
  4 Септември 2008
  Во 90% од игрите ќе има голема разлика (ако игра на монитор со ~ 144hz)
   
  StefAngel, borcep и на gOJDO им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...