• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Update na BIOS

  • Ја почнал/а темата
  • #1

Petar123

Intern
18 јануари 2018
17
2
Здраво, дали има некој информации доколку се праби update na BIOS на лаптоп дома автоматски се губи гаранција? Пред некое време сам ми се инсталираше (не сакав на пола да го прекинам), па доколку ми се јави потреба да го носам за сервис за друг проблем ако се појави, дали може да ја поништат гаранцијата?
Поздрав
 

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
2,740
1,231
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
не се губи гаранција.

секој производител на лаптопи препорачува редовно ажурирање на BIOS-от
 
  • Ја почнал/а темата
  • #3

Petar123

Intern
18 јануари 2018
17
2
Да, меѓутоа во Анхоч ми имаат кажано за постар лаптоп дека ако, го правам тоа дома дека се губела гаранцијата. Е сега дали тоа се случува ако се расипе лаптопот при вршење или само ако им кажеш дека си го правел, не знам.
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,824
9,252
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Да, меѓутоа во Анхоч ми имаат кажано за постар лаптоп дека ако, го правам тоа дома дека се губела гаранцијата. Е сега дали тоа се случува ако се расипе лаптопот при вршење или само ако им кажеш дека си го правел, не знам.
Кажи му на тој мајмун што ти го рекол тоа да си ги јаде ушите. Многу лаптопи добиваат FW update преку виндовс.
 

petkotrajko

Gaining Experience
16 јуни 2017
224
182
Да, меѓутоа во Анхоч ми имаат кажано за постар лаптоп дека ако, го правам тоа дома дека се губела гаранцијата. Е сега дали тоа се случува ако се расипе лаптопот при вршење или само ако им кажеш дека си го правел, не знам.
Не се секирај...
Тој шо ти го кажал ова - е тотално неписмен од аспект на ај-ти.

Испратено од телефоно.
 

FLEGMA

Epic
2 август 2012
9,607
14,615
Да, меѓутоа во Анхоч ми имаат кажано за постар лаптоп дека ако, го правам тоа дома дека се губела гаранцијата.
Кажи им дека Милан Тарот телепатски се врзал на лаптопот и тенденциозно, злонамерно и над се покварено извршил флеш на BIOS .
Веднаш ќе разберат за што им зборуваш.

Да си сервисер и во 21-ви век да опнеш онаква будалаштина треба да те пратат чирак кај некој електричар да штемаш носачи за кабли.
 

StalkeR

Unbeatable
5 декември 2009
4,464
4,649
Cejavi globus... Vozi autobus... Cejavi globus... Vozi autobus...

Морав, појако беше од мене.

Ваква глупост ако кажал некој од сервисериве, свака ич част.

Sent from my SM-G780F using Tapatalk
 

Pane24

Unbeatable
31 октомври 2012
5,124
4,525
Ethermine
www.facebook.com
Здраво, дали има некој информации доколку се праби update na BIOS на лаптоп дома автоматски се губи гаранција? Пред некое време сам ми се инсталираше (не сакав на пола да го прекинам), па доколку ми се јави потреба да го носам за сервис за друг проблем ако се појави, дали може да ја поништат гаранцијата?
Поздрав
Не ,бидеќи е официјален апдејт.
 

StalkeR

Unbeatable
5 декември 2009
4,464
4,649
А богами може и лаптоп да "изгуби", не само гаранција.

Sent from my SM-G780F using Tapatalk
 

Miki98

Intern
13 јануари 2021
121
32
секој биос се ресетира,и да ставиш грешен пак се прави со одново програмиеање или бришање на биост и пак флешување.
Пред флешување на биос проверете дали е точен моделот,сите аппликации кои стојат задина треба да се исклучат или пак преку усб флешка.
 

The_Witch_Hunter

Practice makes perfect
23 мај 2012
880
1,960
The_Witch_Hunter's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen™ 7 5800X | be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
ROG Strix B550-F Gaming
Storage
Samsung SSD 970 EVO 1TB | WD Purple™ WD20PURX RAID 0 4TB
PSU
Corsair HXi Series™ HX1000i
RAM
HyperX® Predator 32GB DDR4-3600 C17
Video card
TUF Gaming GeForce RTX™ 3090 OC Edition
Case
Corsair Carbide Series® Air 540
Mouse
Razer DeathAdder V2 Pro
Keyboard
ASUS ROG Claymore
Audio
Creative A250 | ROG Strix Go Core
Monitor
Alienware 38 Curved Gaming Monitor - AW3821DW
OS
Microsoft Windows 10 Pro
Ваква глупост ако кажал некој од сервисериве, свака ич част.

Sent from my SM-G780F using Tapatalk
Не ме изненадува, додека беа на водњанска им однесов компјутерче на дијагностика кое имаше проблем со графичката и за која се утврди дека е дефектна. При подигање, девојката што работеше на прием во сервис ми вика сервисерот сака да зборува со тебе. Доаѓа тој и ми кажува дека требало да ми ја поништат гаранцијата на рамот, оверклокуван бил. Рамот беше наместен на XMP.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #13

Petar123

Intern
18 јануари 2018
17
2
Не ме изненадува, додека беа на водњанска им однесов компјутерче на дијагностика кое имаше проблем со графичката и за која се утврди дека е дефектна. При подигање, девојката што работеше на прием во сервис ми вика сервисерот сака да зборува со тебе. Доаѓа тој и ми кажува дека требало да ми ја поништат гаранцијата на рамот, оверклокуван бил. Рамот беше наместен на XMP.
Бог да чува
 

FLEGMA

Epic
2 август 2012
9,607
14,615
секој биос се ресетира,и да ставиш грешен пак се прави со одново програмиеање или бришање на биост и пак флешување.
Ова тврдење не е секогаш точно. Има верзии на BIOS после кои не можеш да се вратиш на претходната верзија. Ако е таква верзија тоа е јасно назначено на страната од производителот.
Рамот беше наместен на XMP.
XMP е оверклок. Ама "легален", дозволен и пред се безбеден.

Крај краева, самите матични плочи можат да ти колкнат процесор со еден клик (ако е Интел К)
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,062
Мислења
861,289
Членови
29,919
Најнов член
ile009
На врв Дно