1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Update на bios

Дискусија во форумот 'Генерална дискусија' започната од The_EvilLord, 14 Јануари 2020.

 1. The_EvilLord

  The_EvilLord
  Intern

  74
  23
  26 oктомври 2019
  Машко
  за абдејт на биос од usb,дали има потреба од некакво бутирање како што се прави за инсталација на windows,или само се копира фајлот во usb-то и се вчитува директно од истото?

  Испратено од Redmi 7 преку IT.mk форум апликација
   
 2. mihovkris

  mihovkris
  On your way to fame

  1,131
  808
  1 Јуни 2016
  Пиши матична прво.
   
 3. The_EvilLord

  The_EvilLord
  Intern

  74
  23
  26 oктомври 2019
  Машко
 4. mihovkris

  mihovkris
  On your way to fame

  1,131
  808
  1 Јуни 2016
  Мислам дека можеш и локално од хард диск.
  Ако не, стави го фајлот на USB, влези во биос и избери го фајлот со кој што сакаш да го флешуваш биосот.
   
 5. The_EvilLord

  The_EvilLord
  Intern

  74
  23
  26 oктомври 2019
  Машко
  Да,истото го видов на youtube,сакав само да се осигурам и тука.Во секој случај ќе го оставам фајлот локално и плус ќе го копирам на usb да го имам на 2 места.Благодарам на одговор

  Испратено од Redmi 7 преку IT.mk форум апликација
   
 6. hipo

  hipo
  Practice makes perfect

  1,623
  1,397
  27 Јануари 2011
  Машко
  Прашање е зоштго правиш надгрдба на БИОС? Имаш некој проблем, неподржан хардвер или онака да се најде нето работа?
   
 7. The_EvilLord

  The_EvilLord
  Intern

  74
  23
  26 oктомври 2019
  Машко
  нова матична е и нема никаков биос на неа

  Испратено од Redmi 7 преку IT.mk форум апликација
   
 8. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,222
  1,509
  5 oктомври 2007
  Машко
  ^...нема никаков биос


  Sent from my TELEFON using Tapatalk
   
 9. steelseries

  steelseries
  On your way to fame

  829
  528
  20 Декември 2015
  Машко
  Неможи да нема БИОС.
   
 10. hipo

  hipo
  Practice makes perfect

  1,623
  1,397
  27 Јануари 2011
  Машко
  Како тоа нема БИОС на неа??? КОга ке ја приклучиш на монитор имаш ли слика од ПОСТ? Слусас ли некој бип свук? Врти ли вентилаторот кога ке се вклучи во струја?
   
 11. Uber-

  Uber-
  Gaining Experience

  144
  126
  23 Август 2017
  Машко
  Занаетчија
  Објасни подетално зошто мислиш дека нема биос?

  Да не имаш ставено рејзен а да не е г процесор и да немаш графичка? Само рејзен 2200г и сите други што имаат г во името имаат интегрирана графичка, другите немаат. Ако не ти е г стави било каква графичка за слика. И да, доколку фабричиот биос е стар дури и со рејзен 3 2200г нема да добиеш слика пошто логично не е подржан на плочата ради стар биос. Во тој случај ќе ти треба ген 1 рејзен, 1200/1400/1600 со било каква графичка за да можеш да ја флешнеш.

  За апдејт е лесно, симни биос на усб стави го усбто во плоча иди во биос -tools -instant /easy flash и избери од усб и чекај.

  Напомена: не смееш да го рестартираш дур се флешува ќе го заебеш биосот и после чаре нова плоча освен ако нема дуал биос истата.

  Испратено од тенекија
   
  Последна промена: 14 Јануари 2020
 12. The_EvilLord

  The_EvilLord
  Intern

  74
  23
  26 oктомври 2019
  Машко
  Фала ти брату У секој случај се нашалив со членот што ме праша дали прашувам колку да се прави нешто али не ми ја разбра шалата и сите други се воспалија a320m не поддржува рајзен 5 3600 на стар биос,затоа прашав како се прави абдејт.Фала ти на детален одговор

  Испратено од Redmi 7 преку IT.mk форум апликација
   
  На Uber- му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...