• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Unread Messages on Logon

Статус
Затворена за нови мислења.
  • Ја почнал/а темата
  • #1

StenmarC

Intern
16 април 2007
716
13
stenmarc.blog.com.mk
Другарка една си го проверуваше мејлот на hotmail кај мене на компјутер и имаше еден куп junk мејлови кои не ги отвори, ама windows-от ги регистрираше. Сега при секое пуштање на компјутерот под мојот јузер на логон скринот пишува You have 9 unread messages. Има начин да се тргне ова?
 
  • Ја почнал/а темата
  • #4

StenmarC

Intern
16 април 2007
716
13
stenmarc.blog.com.mk
Ako toa ne go resi problemot otvori go Microsoft Outlook i vidi tamu da ne se tie neprocitani poraki.:eek:
Не, не е тоа. Не користам outlook. Користам Mozilla Thunderbird. Проблемот беше што го отворив мејлот на hotmail, преку Windows Live Messenger. Ова CCleaner-ов ги исчисти Windows Log Files и остали работи и го снема одма.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #5

StenmarC

Intern
16 април 2007
716
13
stenmarc.blog.com.mk
Најдов и како преку регистри да се реши ова...

Во Run пишете regedit за да го отворите регистри едиторот. Одете до

HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\UnreadMail

и во десниот дел од прозорот притиснете десен клик од маусот и креирајте нов клуч (New -> DWORD key) кој ќе го крстите MessageExpiryDays и неговата вредност оставете ја на 0 (нула ќе биде под дифолт)

That's it!
 
D

DimitarMK

Гостин
Знаев за ова,а истото може да се направи и со Tune Up-да не ги појавува
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,054
Мислења
860,995
Членови
29,910
Најнов член
Bender
На врв Дно