• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Unmoutable_boot_volume

Статус
Затворена за нови мислења.
  • Ја почнал/а темата
  • #1

taranenik

Intern
12 јуни 2007
555
13
Unmountable_boot_volume

При старт на биндовс се добива BSD или Unmoutable_boot_volume.

Ме интересира најбрзо решение и причина до што довело до проблемот.
Без гооглето ве молам или други линкови што и каде, само ваши објаснувања и искуство ако имате за решавање на проблемот.

Танкс:bravo:
 

Fiasco

Gaining Experience
2 март 2008
3,036
203
404
www.igorjanevski.com
Најверојатно го добиваш овој ерор 0x000000ED
До хард дискот е проблемот...да не си го чепкал во последно време? Провери го кабелот дали е добро прицврстен на хдд.

А ако не е хардверски проблем, тогаш можеби ти е оштетен file system. Ако ти го јавува овој ерор: 0xC0000032...тогаш отвори cmd и пиши: chkdsk /r Со тоа би требало да се среди проблемчето.
 
1 октомври 2008
278
9
Причина : Пагање на напон. или снемување на ел.струја , удар ит

решение . порбај на некој начин да направиш check disk.. so hirenboot cd alatki ili pak preinstaliraj windows, a isto taka moze i hardot da tie pri kraj
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
Причина: Хард дискот е RO, или е цркнат или некако преку биосот си го заклучил.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #5

taranenik

Intern
12 јуни 2007
555
13
Проблемот е решен на следниов начин:

Се бутира со XP и на првото мени ја одбираме опцијата Repair притискаме R за да ја одберима Repair опцијата.
Да напоменам дека за оваа опција е потребно да имате администраторски привилегии затоа што во следниот чекор ќе треба да внесете администраторски пасворд, ако немате администраторски пасворд, притиснете само ентер.
Во CMD конзолата внесете chkdsk /r со тоа се проверува во каква состојба е вашиот хард диск.
Кога ќе завши скенирањето на секторите од хард дискот напишете fixboot и притиснете ентер. Ќе треба да потврдите со Y за да се изврши препишување на boot фајлот.
Потоа еден рестарт, и тоа е тоа :D

Ви благодарам на сите, Чао:bravo:
Темата може да ја затворите.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,048
Мислења
860,900
Членови
29,909
Најнов член
Klosus
На врв Дно