1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Unity 3D Игра

Дискусија во форумот 'Останати' започната од extrime, 7 Февруари 2013.

Дали ви се допага играта ?

Анкета затворена (на) 7 Април 2013.
 1. Да

  75.0%
 2. Не

  25.0%
 1. extrime

  extrime
  Intern

  8
  0
  17 Јануари 2013
  Машко
  Веќе неколку денови правам игра во Unity 3D па еве како изгледа.

  https://www.dropbox.com/s/exd90va1jcq2c1e/Лаверинти.rar

  Па ако сака некој да ми се придружи да ми помогне со правење мапи нека пише.
  И нема да бида таква играта поради тоа што тоа е почеток ќе става звуци ќе се обидам да ставам и време и некој други мали додатоци кој ќе ја прават по интересна.
   
 2. Internalsis

  Internalsis
  Intern

  103
  45
  30 Јануари 2012
  Машко
  Може е подобро да направиш Youtobe клипче за тоа како изгледа играта, има многу луѓе нејќат да симинњаат рандом фајлови, што некој ги уплоадирал за да не добијат некој вирус
   
 3. fuUuUzZzZy

  fuUuUzZzZy
  Mr. Sensei

  4,836
  824
  14 Декември 2007
  Машко
  Game developer, VFX Artist
  Имам работено Unity, ама немам време да помогнам.

  Идејата не е лоша, меѓутоа да се доработи на повисоко ниво.

  Една од идеите би била: поставување вид на загадка/помошна мапа која што колку толку ќе те раководи низ движењето. На овој начин би имало некаков предизвик да се игра. Инаку обична колузика со тули станува монотоно во првите 10 секунди од играњето. Едноставно не е филм рандом да одиш додека го најдеш излезот. По интересно би било како што кажав да има некои помошни мапи (не оригинални кои јасно го кажуваат излезот, туку мапи кои ако играчот помозга некоја минута, ќе му помогне при излезот) или како на сред лавиринт ќе поставиш дрво или било каков друг предмет, и низ патеките ќе имаш стрелки кои кажуваат каде се наоѓа дрвото, се со цел да играчот има малце идеја каде всушност се наоѓа.

  Со еден збор, ако ја крениш на малку повисоко ниво (Thinking outside the box), може да испадне интересно игриче.

  Во овие игри идејата е далеку побитна од колку графиката и изгледот. Конкретно slender man е чист пример. Играта направи бум, иако се креира во 2 дена.
   
 4. extrime

  extrime
  Intern

  8
  0
  17 Јануари 2013
  Машко
  Ја сим почетник во Unity 3D и немав време да посветам внимание поради тоа што овие 2-3 недели правев 3 теста па морав да учам за нив . Па кога ќе имам повеќе слободно време ќа се обидам да ја направа по интересна. И ќе ја прикачам пак.
   
 5. extrime

  extrime
  Intern

  8
  0
  17 Јануари 2013
  Машко
Слични теми
 1. Fiasco
  Одговори:
  11
  Прегледи:
  2,578
 2. Bontino2
  Одговори:
  3
  Прегледи:
  749
 3. CyberMKD
  Одговори:
  5
  Прегледи:
  1,187
 4. OldSchoolPvP
  Одговори:
  8
  Прегледи:
  1,763
 5. theMAD
  Одговори:
  105
  Прегледи:
  9,120
Вчитување...

Сподели

Вчитување...