• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Unisys probed for Homeland Security breach

Статус
Затворена за нови мислења.
  • Ја почнал/а темата
  • #1

LiquidWorm

Администратор
26 март 2007
2,673
191
www.zeroscience.mk
Unisys probed for Homeland Security breach

The FBI is investigating allegations that Unisys failed to detect a Chinese Web site's cyber break-ins on computers at the U.S. Department of Homeland Security and then tried to cover up its shortcomings, according to reports.

Unisys won a $1 billion contract in 2002 to build and manage information technology networks at the department and the Transportation Security Administration. But evidence gathered by the Homeland Security Committee of the U.S. House of Representatives indicates network-intrusion devices were not properly installed and monitored, The Washington Post reported Monday.
Повеќе: http://www.news.com/Unisys-probed-for-Homeland-Security-breach/2100-7350_3-6209631.html?tag=cd.top

:rolleyes:
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,704
Мислења
849,055
Членови
29,434
Најнов член
patlidzan
На врв Дно