1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Unigine Heaven benchmark 2.5 Dx11 резултати

Дискусија во форумот 'Графички картички, звучни картички и монитори' започната од ImTheDude, 23 ноември 2012.

 1. ImTheDude

  ImTheDude
  On your way to fame

  576
  629
  31 oктомври 2011
  Машко
  Овде постирајте ги вашите резултати од овој бенчмарк. Целта е да се собере од различни конфигурации резултати па потоа кога на некому ќе му треба да види дали добро конфигурирал/оверклокирал/искомбинирал ќе има со слични конфигурации да спореди. Исто така ќе може да се видат перформанси* на различни картички со различни процесори, зошто форумов изобилува со разноврсност (читај intell fanboys :) j/k) Во секој случај, сакам да се постигне нешто како ова: http://forums.whirlpool.net.au/archive/1634430

  Постирајте со скриншот, и обавезно прецизирајте клокови на cpu/gpu (види урнек од горниот линк) а јас потоа вашиот резултат ќе го апдејтирам во првиов пост. И баш би сакал што повеќе да постираат и тие со просечни/слаби конфигурации и лаптопи а не само тие со многу високи резултати, чисто за да има повеќе за споредба.
  Link за download**: http://downloads.guru3d.com/Unigine-Heaven-DirectX-11-benchmark-2.5-download-2549.html
  Сетинзи на кои ќе се тестира***:http://i.imgur.com/3nbN3.jpg


  *Не ги земајте резултати како репер за тоа колку ви е 'jak' компјутерот, чисто само да имате претстава од прилика...
  **Користам 2.5 heaven наместо 3.0 зошто како што читав има неконзистентни резултати кај некои картички.
  ***Намерно е одбрана пониска резолуција затоа што не секој може да тестира на 1920x1080 или слично.
  ****Кога ќе го стартате heaven горе лево треба да стиснете BENCHMARK за да почне со тестирањето, инаку само ќе си гледате до бескрај :)
  Резултати:
  (1280x720)
  • 3440/136,5fps Core i5 3570 stock/GTX670@stock -nvidia88
  • 2025/80.4fps E8500@3.47GHZ/AMD 7850@Stock -ImTheDude
  • 1864/74fps Core i7 2600k@4.5ghz/GTX560ti@stock -neso
  • 1858/73.8fps Core i7-3820 @ 4.3 Ghz , Asus GTX 560 Ti DCII TOP Stock -fluxbt
  • 1797/71.4fps Phenom II x6 1100T@3.3ghz/GTX560@stock -Roncic
  • 1389/55.2fps Phenom II x4@4ghz/5850?5870? -vane44
  • 1376/54.3fps Athlon II x2 240@3.5Ghz/GTX460@775/1000 -ImtheDude
  • 1339/53.2fps Core i5 3470@3.2GHZ/6850@Stock -Na Necromancerot bratmu :)
  • 1321/52.4fps Core i7 2600k@3.4ghz/GTX460@? -Steff_Maja
  • 853/33.9fps Core 2 Quad Q8200@Stock/5770@Stock -Master_#0
  • 844/33.5fps Phenom II x4 955@3.2ghz/5850?5870 -vane44 ??? vidi pogore^^ duplo...
  • 817/36.0fps Core i5 2500k@3.3ghz/6850@stock -Fatal1ty
  • 811/32.2fps Phenom II X4 944BE@stock/6770@stock -windows8
  • 171/6.8fps C2D T7300@2ghz/8600M-GT -Necromancer
  Резултати:
  (1920x1080)
  • 2194/87.1fps Core i7 950@4,2GH/2xASUS 6970 CrossFire Stock -dejan_str
  • 2189/86.9fps Core i7 950@4GH/ASUS 7970 DC2T stock -dejan_str
  • 2189/86.9fps Core i5 3570 stock/GTX670@stock -nvidia88
  • 2016/80.0fps Core i7 2600K@4.6Ghz/7950@1140/1450 -psyside
  • 1872/74.3fps Core I5 3570k stock/asus gtx660ti stock -Undergrounde
  • 1776/70.5fps Core i7-3770@3.4ghz/7850@stock -dejan_str
  • 1507/59.8fps Core i5 750@4ghz/GTX570 -zorandesign
  • 1378/54.7fps Core i5 760@3.8ghz/6970@stock -Brasica
  • 1369/54.3fps Core i7-3770@3.4ghz/7850@stock -The_Witch_Hunter
  • 1294/51.4fps Core i5-3570@4.5Ghz/ 7850@? -KOXAKI
  • 581/23fps Core i5 2500@stock/Gainward gtx550ti stock -ceco
  Резултати:
  (1920x1080)-EXTREME
  • 1468.58.3fps?(wrong settings?) Core i5 3570k stock/asus gtx660ti stock -Undergrounde
  • 1148/45.6fps Core i7 950@4ghz/7970@? -dejanstr
  • 1100/43.7fps Core i5 3570 stock/GTX670@stock -nvidia88
  • 997/39.6fps Core i7-3770@3.4ghz/7850@stock -dejan_str
  • 862/34.2fps Core i5 760@3.8ghz/6970@stock -Brasica
  • 736/29.2fps Core i7-3770@3.4ghz/7850@stock -The_Witch_Hunter
  Резултати:
  (1920x1200)-EXTREME
  • 1707/67.7fps Core i5 3570@3.4ghz/GTX670@? -Brasica
  • 1189/47.2fps CPU- i7 2600K@4.6Ghz/7950@1140/1450 -Psyside
  Можно е да има грешки, можно е грешно да се сврстани некои резултати во погрешна категорија ама тоа е ваша вина зошто многу членови тестирале на сетинзи какви ќе им текне... Така да,ова успеав да скоцкам од сите скриншотови, фала им многу на тие што ми олеснија и тестираа како што реков :)
   
  nvidia88, Necromancer и на dejan_str им се допаѓа ова.
 2. ImTheDude

  ImTheDude
  On your way to fame

  576
  629
  31 oктомври 2011
  Машко
  Еве јас ќе почнам со една конфигурација, после ќе додадам уште некоја.

  [​IMG]

  Athlon II x2 240@3.5ghz, GTX460@775/1000


  намерно е дупли пост за да остане првиот чист и да видат другите како да постираат резултати.
   
 3. dejan_str

  dejan_str
  Unbeatable

  7,734
  4,478
  8 Април 2011
  Машко
  Core i7 950 4GH/ASUS 7970 DC2T stok
  [​IMG]
  Core i7 950 4,2GH/2xASUS 6970 CrossFire Stock
  [​IMG]
   
 4. Ceco

  Ceco
  Gaining Experience

  600
  162
  29 Септември 2010
  i5 2500 stock, Gainward gtx550ti stock
  [​IMG]
   
 5. psyside

  psyside
  Rising Star

  24,838
  24,971
  4 Септември 2008
  Проблемот со неконстантноста е неоснован, треба да се користи 3.0, еве мој стар резултат, после ќе постирам на дадените сетинзи.

  [​IMG]
   
 6. undergrounde

  undergrounde
  Gaining Experience

  410
  306
  11 Декември 2009
  I5 3570k stock asus gtx660ti stock
  Test.jpg

  Untitled.jpg
   
  На prichina и zorandesign им се допаѓа ова.
 7. fluxbt

  fluxbt
  Intern

  19
  4
  2 Јули 2012
  Машко
  I7-3820 @ 4.3 Ghz , Asus GTX 560 Ti DCII TOP Stock
  Untitled1.jpg
   
  На dejan_str и psyside им се допаѓа ова.
 8. dejan_str

  dejan_str
  Unbeatable

  7,734
  4,478
  8 Април 2011
  Машко
 9. zorandesign

  zorandesign
  Баниран/a

  1,618
  672
  6 Јуни 2007
  dobra tema. mislam deka edinstven parametar koj treba da se zeme vo obzir pri sporedba na razlicni konfiguracii treba da e minimalniot frejmrejt. sindzirot e jak kolku najslabata alka.

  @psyside zs ne go pocituvas toa sto go postavil kreatorot na temata kako pravilo ? nikoj ne postira rezultati so AA,samo ti...i toa 8 :D
   
 10. undergrounde

  undergrounde
  Gaining Experience

  410
  306
  11 Декември 2009
  Нормално дека е мој, зошто би ставал од нет?
   
 11. dejan_str

  dejan_str
  Unbeatable

  7,734
  4,478
  8 Април 2011
  Машко
  Онака,пошто видов друга конфигурација во твојот потпис и затоа прашав дали е твој

  Не можеш да го земиш минималнит фрејмрејт како репер во Unigine heaven пошто тој многу варира,Мене некогаш ми е 37 фпс а некогаш 13 фпс со истава графичка,варира премноги пошто бенчмаркот не е сеуште мазен ,не е среден баш како што треба и има нагли засецнувања што го намалува ептен минималниот фремрејт,а тоа сецкање доаѓа од самиот совтвер .Дали е некој баг или што и да е,но прави огромна разлика во секој новостартован тест
   
 12. undergrounde

  undergrounde
  Gaining Experience

  410
  306
  11 Декември 2009
  Еве уште еден, исто на сток
  Test1.jpg
   
 13. psyside

  psyside
  Rising Star

  24,838
  24,971
  4 Септември 2008
  Пишува дека е стар резултат, ме мрзеше да повторувам после ќе постирам соодветен.

  @dejan_str, не дека не е оптимизран, минималниот фремрејт зависи од комплексноста на сцената, за да биде исто кај сите приближно исто, стискајте сите benchmark во исто време, пример на 10 секунди.
   
 14. dejan_str

  dejan_str
  Unbeatable

  7,734
  4,478
  8 Април 2011
  Машко
  Пробав и така psyside но пак минималниот фрејмрејт ми варира за ,секогаш е различен а понекогаш знае и за 100% да биде различен.Мислам дека најпаметно е скорот да се зема за репер така што нема да има компликации или чекање 10 секунди и слично.
   
 15. psyside

  psyside
  Rising Star

  24,838
  24,971
  4 Септември 2008
  Да да секако финалниот скор се зема во предвид, заедно со просечниот фремрејт.
   
  На dejan_str му/ѝ се допаѓа ова.
 16. hmmm

  hmmm
  Gaining Experience

  1,250
  84
  30 ноември 2007
 17. dejan_str

  dejan_str
  Unbeatable

  7,734
  4,478
  8 Април 2011
  Машко
 18. nvidia88

  nvidia88
  Gaining Experience

  546
  317
  16 Септември 2010
  Машко
  Pc
  sve na stock Untitled.png
   
  На ImTheDude му/ѝ се допаѓа ова.
 19. zorandesign

  zorandesign
  Баниран/a

  1,618
  672
  6 Јуни 2007
 20. zorandesign

  zorandesign
  Баниран/a

  1,618
  672
  6 Јуни 2007
 21. ImTheDude

  ImTheDude
  On your way to fame

  576
  629
  31 oктомври 2011
  Машко
  Jас ќе ставам сега уште 2 конфигурации на кои тестирав пред малку, само чекам пермисии за да го едитирам првиот пост за да ги додадам новиве резултати.
   
 22. hmmm

  hmmm
  Gaining Experience

  1,250
  84
  30 ноември 2007
  Да, со 560-ка е правен тестот, ама незнам зошто не ми ја покажува. :D
   
 23. nvidia88

  nvidia88
  Gaining Experience

  546
  317
  16 Септември 2010
  Машко
  Pc
  Prosto ubo si pisa kretorot na temava:Сетинзи на кои ќе се тестира***:http://i.imgur.com/3nbN3.jpg
   
 24. zorandesign

  zorandesign
  Баниран/a

  1,618
  672
  6 Јуни 2007
  Ахааа...ок,штом со GTX670 и LG 2441V играш на 1280x720,тоа е твој избор...Само да не ти е малку матна сликата на таа резолуција или сакаш да правиш споредба со...само еден има постирано на таа резолуција o_O
   
 25. nvidia88

  nvidia88
  Gaining Experience

  546
  317
  16 Септември 2010
  Машко
  Pc
  a sto ima vrska igranjeto so benchmarkot?Ednostavno sledam toa sto pisa kreatotrot i na koja resolucija da se pravi benchot :noonecare:
   
  На dejan_str му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...