1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Unigine Heaven 4.0 Showdown

Дискусија во форумот 'Графички картички, звучни картички и монитори' започната од gokica, 3 Јануари 2014.

 1. gokica

  gokica
  Модератор

  8,348
  10,084
  13 Јуни 2009
  Не думам дали сме имале тема само за бенчови со Unigine Heaven.

  Последната верзија е 4.0. Може бесплатно да се преземе од тука:

  http://unigine.com/products/heaven/download/

  Идејата е сите да ги тестираме нашите графички картички на исти сетинзи.

  Мислам дека е вака најлесно за сите:

  [​IMG]

  Значи пресет Extreme и се друго е автоматски сетирано. Лошо е што е windowed но сепак вака најлесно ќе имаме унифицирани резултати.

  Пример:

  [​IMG]

  Графичка: GTX 670MX
  600MHz на јадро
  700MHz (1400) меморија.

  По можност секој да постира резултат со фабрички и со ОЦ сетинзи ако веќе оверклокувал. Но сепак по желба кој како сака.

  Може да се сподели и информација за температурата и сл.

  Edit:

  Благодарение на @xhkтw еве ја листата на учесници со нивните скорови:

  https://docs.google.com/spreadsheet...a0dJLUdXX2lfemF0eXNEUnZhT3c&usp=sharing#gid=0
   
  На freeman, bokiscout, xhktw и уште 3 други им се допаѓа ова.
 2. psyside

  psyside
  Rising Star

  24,744
  24,813
  4 Септември 2008
  Одлична идеја :) него би прашал,

  1. Зошто windowed?

  2. зошто таа резолуција?
   
  На gokica му/ѝ се допаѓа ова.
 3. xenon

  xenon
  Guru

  3,816
  9,517
  15 Јануари 2011
  Машко
  1. Windowed е по default на extreme preset
  2. Еxtreme preset е 1600*900 - баш таа рез. за да се добие униформност на резултатите, не секој да става што ќе му дојде.
   
  dejan_str, psyside и на gokica им се допаѓа ова.
 4. psyside

  psyside
  Rising Star

  24,744
  24,813
  4 Септември 2008

  Не туку паламуди, дај резултати да видиме :D дајјјјјјј!
   
  xhktw, windows8, gokica и на уште 1 им се допаѓа ова.
 5. Costigan_Jr

  Costigan_Jr
  Unstoppable

  2,810
  3,887
  5 Јули 2013
  Машко
  инженер
  heaven extreme 4.0.PNG
  Графичка: Sapphire R9 280X
  870/ boost 1020 на јадро
  1500MHz (6000) меморија.
   
  На xhktw, windows8, dejan_str и уште 2 други им се допаѓа ова.
 6. Costigan_Jr

  Costigan_Jr
  Unstoppable

  2,810
  3,887
  5 Јули 2013
  Машко
  инженер
  интересна тема, а никој не постира резултати :(
   
 7. windows8

  windows8
  On your way to fame

  725
  941
  12 Февруари 2012
  Машко
  Untitled.png

  1070Mhz јадро
  1400Mhz меморија
   
  kalimerko!, xhktw, Costigan_Jr и на уште 1 им се допаѓа ова.
 8. gokica

  gokica
  Модератор

  8,348
  10,084
  13 Јуни 2009
  [​IMG]

  Графичка: ASUS DCIIT 7970
  1200MHz на јадро
  1750MHz (7000) меморија.

  (i7 2600K @ 3.8GHz).

  Повеќе вади минимум фрејмови но сега нешто зезна. Штом најдам време ќе го премавам тестот.

  Еве уште еден со друга фреквенција (i7 2600K @ 5.0 GHz):

  [​IMG]

  Графичка: ASUS DCIIT 7970
  1250MHz на јадро
  1750MHz (7000) меморија.
   
  kalimerko!, psyside, Costigan_Jr и на уште 1 им се допаѓа ова.
 9. brasica

  brasica
  On your way to fame

  626
  921
  18 Април 2010
  Еве од кај мене:

  Графичка: Asus DCII GTX680
  1146mhz (1202mhz boost) јадро
  1627mhz (6500) меморија

  Процесор: i7 3770K @ 4.6Ghz

  [​IMG]
   
  На prichina, Costigan_Jr, gokica и уште 2 други им се допаѓа ова.
 10. xhktw

  xhktw
  Practice makes perfect

  1,128
  1,114
  2 Август 2009
  Што убаво ви тргнало, машала.. Да ставам јас резултати ќе ви расипам просек :)
   
 11. xhktw

  xhktw
  Practice makes perfect

  1,128
  1,114
  2 Август 2009
  [​IMG]
   
  Costigan_Jr, gokica и на psyside им се допаѓа ова.
 12. NecrotoX

  NecrotoX
  Unstoppable

  2,800
  2,636
  4 Март 2013
  Машко
  Илустратор
  Све сток:

  Untitled-1.jpg
   
  Costigan_Jr, gokica и на psyside им се допаѓа ова.
 13. kalimerko!

  kalimerko!
  Intern

  121
  44
  9 Мај 2010
  Машко
 14. kalimerko!

  kalimerko!
  Intern

  121
  44
  9 Мај 2010
  Машко
 15. windows8

  windows8
  On your way to fame

  725
  941
  12 Февруари 2012
  Машко
  Да. ае.gif
   
  На kalimerko! му/ѝ се допаѓа ова.
 16. kalimerko!

  kalimerko!
  Intern

  121
  44
  9 Мај 2010
  Машко
 17. Costigan_Jr

  Costigan_Jr
  Unstoppable

  2,810
  3,887
  5 Јули 2013
  Машко
  инженер
  најдобар минимален фрејмрејт , so far.:cool:
   
  На gokica му/ѝ се допаѓа ова.
 18. bokiscout

  bokiscout
  Unstoppable

  1,706
  2,001
  17 Март 2011
  Машко
  Embedded C, Linux Kernel
  Asus GTX 560 DCU на фабрички сетинзи
  Heaven ben chmark GTX 560 stock.JPG
   
  На gokica му/ѝ се допаѓа ова.
 19. psyside

  psyside
  Rising Star

  24,744
  24,813
  4 Септември 2008
  Минималниот фремрејт кај овие тестови е тотално небитен, истиот зависи од тоа во кој момент ќе стиснеш бенчмаркот да стартува.
   
  На gokica и FLEGMA им се допаѓа ова.
 20. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,282
  12,332
  2 Август 2012
  Машко
  Untitled.png

  GTX 760 DC2OC - не е џибана
  i5 4670K - и тој не е џибан
   
  gremlin, gokica и на psyside им се допаѓа ова.
 21. xenon

  xenon
  Guru

  3,816
  9,517
  15 Јануари 2011
  Машко
  [​IMG]
   
  На OldSchoolPvP, ^SaFt^, Necromancer и уште 13 други им се допаѓа ова.
 22. psyside

  psyside
  Rising Star

  24,744
  24,813
  4 Септември 2008
  Ај по дома, затворај темата :D
   
  На Enforcer_, Molec, xhktw и уште 4 други им се допаѓа ова.
 23. gokica

  gokica
  Модератор

  8,348
  10,084
  13 Јуни 2009
  Перфекција. Кога ќе можеш извози ни и со една картичка со макс ОЦ. Благодарам.
   
  На psyside и xenon им се допаѓа ова.
 24. xenon

  xenon
  Guru

  3,816
  9,517
  15 Јануари 2011
  Машко
  Важи, ќе пуштам утре/покасно, го слушам г-дин Штулич моментално - да не го прекинувам.
   
  На gokica и psyside им се допаѓа ова.
 25. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,282
  12,332
  2 Август 2012
  Машко
  Го повторив тестот на рестартиран компјутер

  22.jpg
   
  На prichina, xenon, psyside и уште 2 други им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...