1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Unicode во VB? И Preserve Case?

Дискусија во форумот 'Visual Basic' започната од Metuzalem, 19 Мај 2019.

 1. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,305
  11,421
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  Се работи за обичен search/replace што го снимив како макро, но не ми дава да пастирам non-ANSI карактери во самиот VB Editor (инаку е Word 2003, ги избегнувам подоцнежните верзии затоа што ДРАСТИЧНО го успорија извршувањето на VB команди).

  Ова е пример, не мора да се баш овие стрингови, но сакам да покажам дека има спејсови, ентери и најважното, букви со српско/хрватски квачици. Засега не ми требаат македонски букви, иако можеби ќе ми затребаат во иднина. Инаку се над 40 стрингови за замена што ќе бидат заменети во повеќе документи, како што доаѓаат.

  Код:
  Sub Macro()
  
  Selection.Find.ClearFormatting
  Selection.Find.Replacement.ClearFormatting
  With Selection.Find
  .Text = " što "
  .Replacement.Text = "^što "
  .Forward = True
  .Wrap = wdFindContinue
  .Format = False
  .MatchCase = False
  .MatchWholeWord = False
  .MatchWildcards = False
  .MatchSoundsLike = False
  .MatchAllWordForms = False
  End With
  Selection.Find.Execute Replace:=wdReplaceAll
  With Selection.Find
  .Text = " već "
  .Replacement.Text = "^pveć "
  .Forward = True
  .Wrap = wdFindContinue
  .Format = False
  .MatchCase = False
  .MatchWholeWord = False
  .MatchWildcards = False
  .MatchSoundsLike = False
  .MatchAllWordForms = False
  End With
  Selection.Find.Execute Replace:=wdReplaceAll
  End Sub
  
  Значи, овој пример не можам да го пастирам во VB едиторот, ги кине квачиците и š станува s. Постои ли начин да се зачуваат? Веројатно може да внесувам Unicode кодови, ама тогаш треба да го преправам целиот стринг и не знам дали и како се прави тоа со search/replace наредбава.

  Исто така, при првиот обид, стринговиве ми ги заменува со мали букви, односно не го зачувува кејсот - и sto и Sto ги претвора во sto (само пример, има спејсови околу). Мислам дека Match Case ќе ги наоѓа само sto, а нема Sto, но уште не сум пробал, поважен ми е првиот проблем. Во моментов не можам да пробам пак, но ме интересира дали Match Case ќе го реши проблемот или потребно е нешто повеќе? Сакам sto да го претвори во sto, а Sto во Sto (со спејсовите што ќе бидат додадени/одземени, а тие си работат беспрекорно). Инаку ќе треба да ги дуплирам срчовите, од 40 да станат 80...
   
 2. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,305
  11,421
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  За првиот проблем проверив како тој снима такво макро и видов дека и тој додава карактер кодови:

  Код:
  .Text = " " & ChrW(353) & "to "
  .Replacement.Text = "^p" & ChrW(353) & "to "
  
  па веројатно ќе одам со тоа.

  И вториот проблем реков како веројатно ќе биде, со дуплирање, ОСВЕН ако некој нема идеја како да направам loop (најголем проблем ми е што не знам каде да ги складирам паровите стрингови и како да ги влечам по два). Тоа би било и многу поелегантно и пофлексибилно, но немам толкаво знаење/искуство во VB.
   
  На bxxxn му/ѝ се допаѓа ова.
 3. bxxxn

  bxxxn
  Practice makes perfect

  1,041
  1,159
  11 Март 2011
  За VBA ти треба процедура или функција која што ќе се извршува како макрото од погоре.

  Во примерот подолу процедура на кликање на копче CommandButton1.

  Потоа ти требаат две еднодимензионални променливи и еден loop што ќе го изврши кодот сличен од макрото неколку пати.

  Со апострофи се коментрарите. Пример ....

  Фајлот е во атачмент.

  Код:
  Private Sub CommandButton1_Click()
  Dim sFrom(100), sTo(100) As String
  Dim iloop1 As Integer
  
  '' dodavam 5 random vrednosti za primer
  
  sFrom(1) = " " & ChrW(353) & "to "
  sTo(1) = "^p" & ChrW(353) & "to "
  sFrom(2) = " " & ChrW(354) & "to "
  sTo(2) = "^p" & ChrW(354) & "to "
  sFrom(3) = " " & ChrW(355) & "to "
  sTo(3) = "^p" & ChrW(355) & "to "
  sFrom(4) = " " & ChrW(356) & "to "
  sTo(4) = "^p" & ChrW(356) & "to "
  sFrom(5) = " " & ChrW(357) & "to "
  sTo(5) = "^p" & ChrW(357) & "to "
  
  ActiveDocument.Range.Select
  
  For iloop1 = 1 To 5 '' zgolemi go 5 po potreba
  With Selection.Find
  .ClearFormatting
  .Replacement.ClearFormatting
  .Text = sFrom(iloop1)
  .Replacement.Text = sTo(iloop1)
  .Forward = True
  .Wrap = wdFindContinue
  .Format = False
  .MatchCase = False
  .MatchWholeWord = False
  .MatchWildcards = False
  .MatchSoundsLike = False
  .MatchAllWordForms = False
  End With
  Selection.Find.Execute Replace:=wdReplaceAll
  
  Next iloop1
  
  End Sub
   

  Прикачени датотеки:

  На JensenInterceptor и Metuzalem им се допаѓа ова.
 4. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,305
  11,421
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  Фала многу, сега го довршувам ова моето по груба сила да се уверам дека работи, па за неколку дена ќе го пробам твоето.
   
  На bxxxn му/ѝ се допаѓа ова.
 5. mmarko

  mmarko
  Gaining Experience

  82
  55
  1 Март 2013
  Машко
  Би требало да можеш и да ги ставиш зборовите и нивните замени во нов sheet (пр. во првата колона оригиналните, во втората замените). И после со loop да ги изминеш зборовите во sheet2 и да ги заменуваш во првиот sheet. Така би го избегнал и проблемот со Unicode во кодот.
   
  На Metuzalem му/ѝ се допаѓа ова.
 6. bxxxn

  bxxxn
  Practice makes perfect

  1,041
  1,159
  11 Март 2011
  Се работи за Word, секако би можел и со Excel да го направи истото
   
  На Metuzalem му/ѝ се допаѓа ова.
 7. mmarko

  mmarko
  Gaining Experience

  82
  55
  1 Март 2013
  Машко
  Не прочитав убаво, моја грешка :)
   
  На bxxxn му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,305
  11,421
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  Пораснаа побарувањата на 70+ стрингови. :mad: Ќе морам со loop. Најмногу ме плаши тоа што бројачот (iloop1) ќе мора да го ускладувам секогаш со бројот на стринговите (не смее да брљави и да заменува празни стрингови или да дуплира). А и стринговите често ќе се менуваат во прво време, додека пробувам се` и сешто.

  Нема начин тоа да се реши поелегантно? Знам дека при толку пати броење ќе утнам некогаш. :D
   
 9. Triology

  Triology
  Gaining Experience

  177
  173
  30 Јуни 2008
  Машко
  евентуално прво да изброиш колку стрингови имаш да го сместиш бројот во променлива и во loop-от да ја ставиш променливата со бројот на стринговите.
   
  На goranzoran и Metuzalem им се допаѓа ова.
 10. mmarko

  mmarko
  Gaining Experience

  82
  55
  1 Март 2013
  Машко
  Можеш вака нешто

  Код:
  Sub Main()
  
  Dim Zbor As Variant
  Dim Zborovi
  
  Zborovi = Array(Array("zbor1", "nov_zbor1"), _
          Array("zbor2", "nov_zbor2"), _
          Array("zbor3", "nov_zbor3"))
  
  For Each Zbor In Zborovi
    Debug.Print Zbor(0), Zbor(1)
  Next
  
  End Sub
  
  едит: во 2016 го пробав ова, ваљда работи и во 2003
   
  На Metuzalem му/ѝ се допаѓа ова.
Слични теми
 1. MetalGear
  Одговори:
  2
  Прегледи:
  1,338
 2. SpiritBond
  Одговори:
  4
  Прегледи:
  538
 3. AleksandarT
  Одговори:
  1
  Прегледи:
  307
 4. VerGer
  Одговори:
  2
  Прегледи:
  434
Вчитување...

Сподели

Вчитување...