• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Умрел човек после 3 дена играње игри онлајн

• Ја почнал/а темата

LiquidWorm

Администратор
26 март 2007
2,667
183
www.zeroscience.mk
Man dies after 3-day gaming binge​

Знам дека последните теми се ми се лоши вести, али случајно така не е до мене....:chudenje:

BEIJING, China (AP) -- A man in southern China appears to have died of exhaustion after a three-day Internet gaming binge, state media said Monday.

The 30-year-old man fainted at a cyber cafe in the city of Guangzhou Saturday afternoon after he had been playing games online for three days, the Beijing News reported.
Paramedics tried to revive him but failed and he was declared dead at the cafe, it said. The paper said that he may have died from exhaustion brought on by too many hours on the Internet.

The report did not say what the man, whose name was not given, was playing.

The report said that about 100 other Web surfers "left the cafe in fear after witnessing the man's death."

China has 140 million Internet users, second only to the U.S.. It is one of the world's biggest markets for online games, with tens of millions of players, many of whom hunker down for hours in front of PCs in public Internet cafes.

Several cities have clinics to treat what psychiatrists have dubbed "Internet addiction" in users, many of them children and teenagers, who play online games or surf the Web for days at a time.
Извор: http://www.cnn.com/2007/TECH/09/17/internet.death.ap/index.html

Штета за човекот, но да бидеме реални, многу луѓе можат да претерат во седење пред компјутер...

:spienje:

Ata

Intern
21 април 2007
403
1
Имаше за ова во Време или Шпиц, не сум сигурен.
Абе сега, кина ти е 2 милијарди, свашта има таму.

DeathWish

Intern
14 септември 2007
58
0
Ах и јас ке се откажам од метин 2 како што приметифте ме нема на форумот ни нигде збегав со играта :p планирам да се откажам ама тешко :))

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,570
Мислења
823,613
Членови
28,075
Најнов член
GGPPkorcula
На врв Дно