• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Ultra DMA mode??

Статус
Затворена за нови мислења.
 • Ја почнал/а темата
 • #1

filipvselena

Gaining Experience
7 април 2007
2,801
78
Пред малку на мојот компјутер инсталирав втор хард диск од 40 гига кој го наместив да биде секундарен.Не го купив на ново туку го добив од пријатели и е користен околу 1 година.Го форматирав го средив и имам една програма за хард дискови Hard Drive Inspector и ми ја јавува пораката која е прикажана на сликата која вели дека ако тоа не го поместам влијае на самиот перформанс на дискот!!знае ли некој како да се среди ова??
 

Neso

Gaining Experience
14 јуни 2008
222
252
Skopje
Neso's setup  
Processor & Cooler
XEON [email protected] (1.28 v) Antec h20 920
Motherboard
ASUS ROG III Gene
Storage
Samsung 840 EVO
PSU
Cooler Master Silent 850W
RAM
3x4Gb kingston
Video card
Radeon HD5870 1Gb GDDR5
Case
Lian Li A06
Mouse
Gigabyte M6580
Keyboard
Mediatech
Audio
On board
Monitor
Apple Cinema Display HD 23"
OS
OS X Mavericks
Diskot shto e staven, e PATA shto znaci deka ti e priklucen na shirok kabel IDE, a ne kako noviot na tenkiot SATA. Ni vaka nishto nema da mu bide, ama ako sakash da ti pishuva tuka deka e na Ultra DMA 6, najverojatno ke treba da go smenish kabelot. Pobaraj vo prodavnicite Ultra 66 IDE kabel i smeni go so tvojot koj shto e najverojatno od starite Ultra 33, koj shto obicno se stavaat na CD, DVD. Na Ultra 66 potenki se zicite.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #3

filipvselena

Gaining Experience
7 април 2007
2,801
78
Diskot shto e staven, e PATA shto znaci deka ti e priklucen na shirok kabel IDE, a ne kako noviot na tenkiot SATA. Ni vaka nishto nema da mu bide, ama ako sakash da ti pishuva tuka deka e na Ultra DMA 6, najverojatno ke treba da go smenish kabelot. Pobaraj vo prodavnicite Ultra 66 IDE kabel i smeni go so tvojot koj shto e najverojatno od starite Ultra 33, koj shto obicno se stavaat na CD, DVD. Na Ultra 66 potenki se zicite.
Баш ќе побарам таков кабел да пробам
 
M

Mr.Alien

Гостин
Старите кабли се исти по димензии, се разликуваат по бројот на жиците во него. Тие што се предвидени за хард диск имаат 80 жици во себе, потенки се жиците, како што кажа Neso. Ти највероватно имаш кабел со 40 жици, кој во денешно време се користи за пренос на податоци за оптички уреди.

Што е DMA?

DMA - Direct Memory Access - е технологија која се употребува во модерните компјутери. Со имплементацијата на оваа технологија, на периферните компоненти во составот на компјутерскиот систем им е овозмжено да извршуваат задачи и да префрлуваат податоци од и кон меморијата независно од централниот процесор, со што истиот се растеретува. Централниот процесор ја иницира операцијата и кога истата ќе се изврши, DMA контролерот испраќа IRQ (Interrupt Request) до него за понатамошно процесирање. За разлика од овој мод, PIO (Programmed Input/Output) модот далеку повеќе го оптеретува процесорот, бидејќи сите операции одат преку него, со што истиот се окупира и не е во состојба да извршува други задачи (task-ови) во исто време.
DMA модовите се разликуваат според максималниот капацитетот на трансфер на податоци. Првобитните модови беа обични, multiword модови - DMA 0 (4.2 MB/s), DMA 1 (13.3 MB/s) и DMA 2 (16.7 MB/s).
Како се развивале хард дисковите во поглед на капацитет и брзина, како и развојот на самите чипсети на матичните плочи и процесорите, секако и РАМ мемориите, било јасно дека протокот на DMA 2 станува тесно грло. Тогаш е претставен Ultra DMA модот.
Зголемувањето на брзината на трансферот се покажа како проблем, и затоа се пристапи кон оптимизација на самиот трансфер. Сега, преносот на сигнале се одвива по двете ивици на клокот - и по растечката и по паѓачката, значи е удвоен - double transitiot clocking. Кај стариот DMA мод, преносот на сигналот се одвиваше само со еден клок циклус, инициран од растечката ивица на интерфејс клокот.
За интегритет и стабилност, како и минимизирање на можноста од грешки, е воведена CRC (Cyclic Redundancy checking) техниката, која е присутна речиси секаде каде што се одвиваат интензивни трансфери на податоци - тука, кај хард дисковите и оптичките уреди, кај мемориските модули со опција за корекција на грешки (сличен концепт, поинаков назив), кај мрежните трансфери и во последно време и кај Nehalem процесорите на Intel.

Ultra DMA модовите се следниве:
мод 0 - 16.7 MB/s
мод 1 - 25.0 MB/s
мод 2 - 33.3 MB/s (Ultra-ATA/33)
мод 3 - 44.4 MB/s
мод 4 - 66.7 MB/s (Ultra-ATA/66)
мод 5 - 100.0 MB/s (Ultra-ATA/100)
мод 6 - 133.0 MB/s (Ultra-ATA/133)

Само модовите 2, 4, 5 и 6 се целосно имплементирани кај хард дисковите.

П.С. Sorry ако овој пост делува како солење памет!
 

Alexandar

Gaining Experience
21 мај 2007
2,514
90
@filipvselena

Кратко кажано, за да го решиш проблемот земи понов IDE кабел, со 80 жици. Каблите со 40 жици се користеа порано и за дискови и оптички уреди, па потоа само за цд-ром, а во денешно време не знам каде би се користеле со оглед на тоа што повеќето DVD-RW бараат кабел со 80 жици за да може да користат dual-layer.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #6

filipvselena

Gaining Experience
7 април 2007
2,801
78
@Mr.Alien постот е навистина одличен и ми ја разјасни дилемата за тоа што всушност ми недостасува.
@aleksandar_te благодарам за понудената солуција отидов да земам кабел:)
 
 • Ја почнал/а темата
 • #7

filipvselena

Gaining Experience
7 април 2007
2,801
78
Фала многу на сите за подршката поготово на Mr.Alien и aleksandar_te купив нов кабел и сега се е во ред.
Eве сега како изгледа:
[/IMG]

PS Зелена боја одмара очи
 

Nikol4e

Intern
12 јануари 2008
72
2
Se izvinuvam za toa sto ke bidam nadvr od temava.
Sto e toa Death time ( vednas pod temperaturata na Hard Diskot na slikata) ? Nekako cudno mi zvuci...
 
Se izvinuvam za toa sto ke bidam nadvr od temava.
Sto e toa Death time ( vednas pod temperaturata na Hard Diskot na slikata) ? Nekako cudno mi zvuci...
Прогноза на самиот софтвер што го има во хард дискот(S.M.A.R.T.) за колку време ке ти рикне хардот, за пред рикање да те упозори да си ги извадиш податоците на време, ама не е 100% прецизно така да внимавај.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #14

filipvselena

Gaining Experience
7 април 2007
2,801
78
Тоа Death time е алатка со која отприлике односно не 100% ти кажува доколку хард дискот е трајно оштетен за колку време би можел да ти откаже:)
 

goodboy

Intern
12 јануари 2008
849
21
ja staviv ovaa programa i gledam 111 stepeni :lut2::lut2:
i se isplasiv malce posle odam options ne bilo namesteno na celziusovi stepeni go namestiv i gledam 44 ..:))
 
 • Ја почнал/а темата
 • #16

filipvselena

Gaining Experience
7 април 2007
2,801
78
ja staviv ovaa programa i gledam 111 stepeni :lut2::lut2:
i se isplasiv malce posle odam options ne bilo namesteno na celziusovi stepeni go namestiv i gledam 44 ..:))
Хехех изгледа ти било наместено во фаренхајти земи помести го во целзиусови степени:)
 

Nikol4e

Intern
12 јануари 2008
72
2
44 stepeni .. :isplashen::isplashen::isplashen:
kaj mene na hard diskot e 20-27 ( isto kolku sto e sobnata temperatura )
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,699
Мислења
855,863
Членови
29,736
Најнов член
pavlo.maznevski
На врв Дно