• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Улогата на бојата во дизајнот...

  • Ја почнал/а темата
  • #1

aneta18

Intern
23 април 2007
31
0
Незнаев каде да пишам, па се одлучив овде да отворам тема. Може ли некој да ми пообјасни за улогата на бојата во графичкиот дизајн. Значи ваше мислење за улогата на бојата во дизајнот (особено за графичкиот)?:bye1:
 

sonic

Intern
13 ноември 2007
529
5
Многу е битно да биде прикладна боја или комбинација од бои која ќе одговара на тематиката на сајтот.Исто така боите не треба да се премногу јаки затоа што обично тоа смета и треба да се избегава употреба на премногу бои во глобала :)) се разбира секогаш има и оправдани отстапки од ова ...
 

Gdsgn

Intern
23 септември 2007
97
21
Незнаев каде да пишам, па се одлучив овде да отворам тема. Може ли некој да ми пообјасни за улогата на бојата во графичкиот дизајн. Значи ваше мислење за улогата на бојата во дизајнот (особено за графичкиот)?:bye1:
А што би била ти без боја на кожата? Невидлива нели? Истото ти е со графичкиот дизајн општо, бојата е тоа што може да ти го подобри или евентуално усере целосниот дизајн....зависи што правиш ти со тоа графички дизајн, дизајнираш логоа, правиш постери/флаери?
Има една тема малце погоре во истиов подфорум таму имам почнато да објаснувам околу логоата што како ако те интересира тоа...за бојата во нареден период ќе напишам околу тоа комплиментарни, хармонични итн итн
 

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4,843
909
Ohrid
Темава е малце тапа. :baknezh:
Zoshto? Sho i fali na temava? Bash e dobra za nekoi.. Ima i pochetnici tuka.. Bash e pouchna za niv.. Sega e malce "poneobichna" deka nemozhe da se kazhe neshto postruchno vo vrska so boite i sl. osven deka treba da ima boi, no da ne se premnogu "silni" i shoznam jas sho.. ama pak..
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3,000
509
www.ibiz.mk
Не е тапа постот

вака треба да обрнеш внимание на 2 работи
1 стилот на клиентот
2.типот на сајтот

треба да има добра емулзија помегу тие 2 работи ако сакаш д абиде успешен сајтот/форумот /порталот...

treba da se vidat prethodnite sajtovi koi gi imal logoto na klientot itn za da se vidi sto saka i sto ke mu se dopata

ne teba dokolku klientot saka saren sajt so mnogu boi a sajtot e za biznis i sk da se preteruva so boite
и не треба да има повеке од 3 бои барем по мене го уништува а но има и случаи каде добро изгледаат повеке бои

и пред малку напишав повеке текст убаво објаснет но ми покажа грешка и не ми се пишува уште еднаш истиот во 2 наутро
но во глобала ти кажав
сега ке направам copy vo slu;aj pak da pokaжe :LOL::LOL:


:bye1:
i so sreka vo web design
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2,599
65
andrijeski.net
Темава баш е супер.

Неможам баш постручно да одговорам што се однесува на ова, ама сепак.

Мислам дека боите се еден од клучните елементи во графичкиот дизајн. Боите предизвикуваат чувства кај тој што ги гледа и ова секако мора да го искористиме со цел што подобро гледачот да ја прифати или сфати нашата креација. На пример бела, жолта или портокалова боја може да биде позитивна и да асоцира на светлина, топлина.
Или пак жолтата на лимон, портокаловата на портокал. Само како пример, ако правиме дизајн на некој освежителен овошен продукт секако дека би било пожелно да употребиме жолта и портокалова, па и зелена и црвена боја во соодветен сооднос, со цел да го добиеме саканиот ефект.

Многу супер сајт кој ми оставил впечаток а е во врска со темава е http://www.colourlovers.com На сајтот едноставно има бои, има корисници (можете и вие бесплатно да се зачлените) кои креираат бои и палети, а од неодамна и pattern-и. Да не правам сега цел review, ама сајтот мора да го ѕирнете, прекрасен е :) Добра навика е, пред секое дизајнирање на сајт или нешто слично, прво да си направите (или можеби одберете) соодветна палета која ви се допаѓа и би ја употребиле за изработка на истиот.
Многу дизајнери од тука тргнуваат со изработката на нивниот дизајн, или се инспирирани од некоја слика, средина или случка па креираат бои и палети кои подоцна ги користат за дизајн. :))
 

Gdsgn

Intern
23 септември 2007
97
21
Одличен сајт...едноставно е објаснето и све е при рака:)
Иначе за боите во графичкиот дизајн иде малце комплицирано, за жал. Фората е при печатењето на одреден бренд за кој што ќе дизајнираш. Тоа е едно од правилата за успешно лого и уште поуспешна фирма-да си имаш лично своја боја...ете пример Т-Мобиле нема да биде Т-Мобиле доколку ставиме макар и за една бројка посветла или потемна боја, затоа што таа нивна боја е дел од логото и заштитен знак на секој нивен корпоративен материјал.
Затоа за личности/фирми за кои се прави одреден постер/незнам што друго се прашува за индексирани бои дали имаат
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,671
Мислења
862,038
Членови
30,032
Најнов член
musicenthusiast
На врв Дно