1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Украден Леново Тхинкцентар М710t

Дискусија во форумот 'Компјутерска безбедност' започната од Tobey, 4 Декември 2019.

1. Tobey

Tobey
    Intern

171
    37
    23 Април 2017
    Украден ми е од фирма Леново Тхинк центар М710т мини Пц. Дали постои некоја можност компјутерот да се пронајде по сериски број или да се следи физичката позиција со некој чип на матична?

2. Avid

Avid
    Guru

4,074
    6,048
    21 Јануари 2009
  3. Робсо

Робсо
    Intern

35
    17
    1 Септември 2018
    Машко
    Пријави ја кражбата, има шанси да ти го вратат од полиција ама ако е скап не ја наведувај вистинската цена никако. Кажи дека вредноста е во документите и содржината на дискот.

На damil му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Astro

Astro
    Guru

6,161
    8,543
    20 Јуни 2012
    Машко
    ERP Consultant, MCSA, SQL
    Ако има Sim card module како кај T и L сериите тогаш можеш во МВР да го пријавиш IMEI кодот. Ако употреби некој некогаш SIM картица тоа ќе ги извести МВР. А дали они ќе постапат по тоа чисто сумјам.

Бидејќи не е многу чест модел, можеш да пробаш по огласиве дали ќе го видиш.

На gOJDO му/ѝ се допаѓа ова.
  5. HocusPocus

HocusPocus
    On your way to fame

981
    603
    3 Јули 2007
    Мене ми украдоа лаптоп во сред центар, среде бел ден, со камери на секој чекор, меѓу кои и на SafeCity и никогаш не го најдоа ...

6. Tobey

Tobey
    Intern

171
    37
    23 Април 2017
    Па вредноста ми е и во дискот :( Штета што нема анти тхиеф на Биос

7. Tobey

Tobey
    Intern

171
    37
    23 Април 2017
    А нешто со Мак адреса? Или таа не се прати?

8. krema

krema
    Professor

9,827
    9,511
    24 Јуни 2009
    Машко
    Тешко тоа со мак адреса.

Сподели

Вчитување...