1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Украден Леново Тхинкцентар М710t

Дискусија во форумот 'Компјутерска безбедност' започната од Tobey, 4 Декември 2019.

 1. Tobey

  Tobey
  Intern

  171
  37
  23 Април 2017
  Украден ми е од фирма Леново Тхинк центар М710т мини Пц. Дали постои некоја можност компјутерот да се пронајде по сериски број или да се следи физичката позиција со некој чип на матична?
   
 2. Avid

  Avid
  Guru

  4,074
  6,048
  21 Јануари 2009
 3. Робсо

  Робсо
  Intern

  35
  17
  1 Септември 2018
  Машко
  Пријави ја кражбата, има шанси да ти го вратат од полиција ама ако е скап не ја наведувај вистинската цена никако. Кажи дека вредноста е во документите и содржината на дискот.
   
  На damil му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Astro

  Astro
  Guru

  6,161
  8,543
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Ако има Sim card module како кај T и L сериите тогаш можеш во МВР да го пријавиш IMEI кодот. Ако употреби некој некогаш SIM картица тоа ќе ги извести МВР. А дали они ќе постапат по тоа чисто сумјам.

  Бидејќи не е многу чест модел, можеш да пробаш по огласиве дали ќе го видиш.
   
  На gOJDO му/ѝ се допаѓа ова.
 5. HocusPocus

  HocusPocus
  On your way to fame

  981
  603
  3 Јули 2007
  Мене ми украдоа лаптоп во сред центар, среде бел ден, со камери на секој чекор, меѓу кои и на SafeCity и никогаш не го најдоа ...
   
 6. Tobey

  Tobey
  Intern

  171
  37
  23 Април 2017
  Па вредноста ми е и во дискот :( Штета што нема анти тхиеф на Биос
   
 7. Tobey

  Tobey
  Intern

  171
  37
  23 Април 2017
  А нешто со Мак адреса? Или таа не се прати?
   
 8. krema

  krema
  Professor

  9,827
  9,511
  24 Јуни 2009
  Машко
  Тешко тоа со мак адреса.
   

Сподели

Вчитување...