• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Укинување на НеоТрио Ковид.

  • Ја почнал/а темата
  • #1

steelseries

On your way to fame
20 декември 2015
859
530
Skopje
steelseries's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 1700 w/Stock Cooler (Wraith Spire RGB)
Motherboard
Asus x370 Prime PRO
Storage
WD10EZEX Blue
PSU
Cooler Master Vanguard 750+ Gold
RAM
HyperX Predator 2x8GB // 3200Mhz
Video card
Asus GTX 1060 6GB
Mouse
SteelSeries Rival 310
Keyboard
Gigabyte K85 Mechanical RGB
Monitor
Benq RL2455HM
OS
Windows 10 Pro
Една година пред излегување на Ковид потпишав договор за горенаведеното комбо.

Не користам нивни услуги бидејќи со месеци не сум Скопје. Работам онлајн и се планира од фирмава уште долг период да се работи од дома.

Имаме некое право без плаќање на додатни трошоци да се укини? Да можеше да се префрли во Охрид радо би али слаба покриеност имаат.

Фала.
 

Pulse

Practice makes perfect
26 октомври 2014
1,315
1,393
127.0.0.1
petrov.mk
Кај неотел имаат политика ако сакаш да ја преместиш/релоцираш линијата на друга локација и таму да немаат техничка покриеност, ти го раскинуваат договорот без пенали.
Барем мене така ми кажаа кога потпишував.
Пробај барај да се премести во "свирипи*ино" таму сигурно немаат :D
 

Вајкинг

Practice makes perfect
9 јуни 2015
1,050
1,218
Скопје
не верувам дека имаат таква политика, тоа е огромен пропуст и пре-лесен начин да корисниците се откажат од договорот.
 

gamon

On your way to fame
15 септември 2014
641
705
orgrimar
пред неколку години сменав локација на останати 9 месеци, најевтина варијанта од понудените ми беше да платам 9 сметки што и го направив
 

Benny

Баниран/a
17 ноември 2020
33
8
Skopje
што медиум користиш? Оптика/ DSL/ ЛТЕ Антена?

Во принцип можеш да побараш релоцирање на линијата. Ќе пратат екипа за проверка на техничка можност. Ако навистина на таа локација нема услови за покривање (one way or another) ќе ти го раскинат договорот.

пс: можно е да побараат некаков доказ дека навистина ќе бидеш на таа локација ако се посомневаат дека сакаш да ги зезнеш
 
Последна промена:
  • Ја почнал/а темата
  • #6

steelseries

On your way to fame
20 декември 2015
859
530
Skopje
steelseries's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 1700 w/Stock Cooler (Wraith Spire RGB)
Motherboard
Asus x370 Prime PRO
Storage
WD10EZEX Blue
PSU
Cooler Master Vanguard 750+ Gold
RAM
HyperX Predator 2x8GB // 3200Mhz
Video card
Asus GTX 1060 6GB
Mouse
SteelSeries Rival 310
Keyboard
Gigabyte K85 Mechanical RGB
Monitor
Benq RL2455HM
OS
Windows 10 Pro
што медиум користиш? Оптика/ DSL/ ЛТЕ Антена?

Во принцип можеш да побараш релоцирање на линијата. Ќе пратат екипа за проверка на техничка можност. Ако навистина на таа локација нема услови за покривање (one way or another) ќе ти го раскинат договорот.

пс: можно е да побараат некаков доказ дека навистина ќе бидеш на таа локација ако се посомневаат дека сакаш да ги зезнеш
Не е проблем да докажам тоа, во маалово кај што живеам само Инфел има оптички, Телеком и Неотел немаат. Договорот Скопје ми е па да не трчам да трошам гориво да го земам него да читам, реков да не знае некој дали би имало шанси.


Btw неотрио 100 имам, оптика е. Телефон,ТВ, интернет.
 

Benny

Баниран/a
17 ноември 2020
33
8
Skopje
Не е проблем да докажам тоа, во маалово кај што живеам само Инфел има оптички, Телеком и Неотел немаат. Договорот Скопје ми е па да не трчам да трошам гориво да го земам него да читам, реков да не знае некој дали би имало шанси.


Btw неотрио 100 имам, оптика е. Телефон,ТВ, интернет.
Најдобро да се јавиш на контакт центарот. Може немаат оптика ама ако има парица, теоретски можеш да добиес услуга. Е сеа нема шанси да добиеш пак 100ка на DSL така што може имаш основа за раскин на договор.
 

toplel

Practice makes perfect
18 август 2016
902
1,243
Најдобро да се јавиш на контакт центарот. Може немаат оптика ама ако има парица, теоретски можеш да добиес услуга. Е сеа нема шанси да добиеш пак 100ка на DSL така што може имаш основа за раскин на договор.
Со среќа да се разбериш со тие тетките од контакт центарот. Ќе ти речат „А, пробавте да го вкллучите и исклучите договорот?“
 

Benny

Баниран/a
17 ноември 2020
33
8
Skopje
Имаш и опција да го ставиш договорот во мирување, ама тоа е маkс 3 месеци мислам
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,736
Мислења
831,581
Членови
28,727
Најнов член
Davorsuker1
На врв Дно