• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

УЈП eTax токен

smole

Unbeatable
18 април 2007
3,611
4,163
МОРА да е Јава 7, верзија 7.71 или подоле. Никако апдејтирање на Јавата во 8ца, тогаш пак нема да се отчитува токенот.

И Јавата мора да е 32 битна. Мора.
 

stoneeater

Gaining Experience
23 јули 2010
93
93
Потврда за горе кажаното: барем ИЕ10 и јава 7.51.денеска беше вака решен проблемот со токен од КИБС. Хромот откажа да работи со последната негова надградба, јавата зафркаваше и во Мозилата, па uninstall ставање постара верзија на јава, еднаш ccleaner-от и се беше ок.
 

stormce

Intern
8 февруари 2018
86
43
Има некој информација моментално која е последна верзија на IE, Firefox и Java на кои функционира сега
 

NecrotoX

Undead
4 март 2013
4,385
4,919
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home

stormce

Intern
8 февруари 2018
86
43
За што ти треба ова? Не можеш да завршиш работа преку Е-Персонален Данок?

Не направив скриншот, а во моментов неможам да проверам, меѓутоа на epdd кога ќе дојдат на делот потпиши се појавува како рамка со x во горниот лев агол (не е pop-up). Мислев да не е нешто поврзано со верзијата на јавата или прелистувачот (пробано со IE11, чекам да пробаат на мозила дали ќе помине)
 

Steam.

On your way to fame
31 мај 2011
899
775
Чаир
Steam.'s setup  
Processor & Cooler
i7 7700 w/ stock Intel
Motherboard
Intel C236
Storage
Samsung 970 EVO PLUS 1TB + 2TB WD20EZRX x2
PSU
Seasonic M12II 520W
RAM
16GB [email protected]
Video card
MSI RX570 GAMINGX 4GB
Case
Deepcool Smarter
Mouse
Endgame Gear XM1r
Keyboard
YD60MQ w/ Zealios v2
Audio
Xonar DGX w/ Sennheiser HD215
Monitor
BenQ XL2411P
OS
Windows 10
Не направив скриншот, а во моментов неможам да проверам, меѓутоа на epdd кога ќе дојдат на делот потпиши се појавува како рамка со x во горниот лев агол (не е pop-up). Мислев да не е нешто поврзано со верзијата на јавата или прелистувачот (пробано со IE11, чекам да пробаат на мозила дали ќе помине)

на firefox токенот се аднува од сетинзите на FF, ќе searchнеш горе во сетингс security devices>load, и однеси го до C:Gemalto(program filesx86/gemalto за 32битни мислам беше), се логираш еднаш низ него од прозорчево во sec devices, и треба и nextsense pdf адонот мислам да е инсталиран. работи, проверено. експлорер повеќе проблеми е него ова.
 

acikaaa

Gaining Experience
22 октомври 2018
208
162
Слични проблеми ми се појавуваа и мене, и на крај излезе дека е до јава-та, за е-урбанизам не сакаше да го чита токенот и излезе дека треба постара верзија на јава (не се сеќавам која беше) да се инсталира и да се исклучи апдејт, исто и со Мозилата е бара стриктно која верзија да се инсталира и да се исклучи апдејт.
 

Kiro619

Gaining Experience
5 август 2015
97
54
Да не има некој проблем со новата технологија на токенот на е tax ? Сеа го сменија токенот со нов, епдд го чита токенот, а е tax не го покажува. Пробав и стара java и firefox џабе ништо нејке, а ги инсталирав и новите драјвери. Користам една екстензија на chrome што работи со јава да можам да се уклучувам на епдд ама од коа се смени токенот не работи на etax.
 

dojcin2

Intern
13 април 2010
13
15
Да не има некој проблем со новата технологија на токенот на е tax ? Сеа го сменија токенот со нов, епдд го чита токенот, а е tax не го покажува. Пробав и стара java и firefox џабе ништо нејке, а ги инсталирав и новите драјвери. Користам една екстензија на chrome што работи со јава да можам да се уклучувам на епдд ама од коа се смени токенот не работи на etax.
доколку токенот ти е од kibs и ако си го инсталирал SafeNet - избриши го слободно.
врати ги старите драјвери Minidriver и PKCS и нема да имаш никаков проблем.
 

Kiro619

Gaining Experience
5 август 2015
97
54
доколку токенот ти е од kibs и ако си го инсталирал SafeNet - избриши го слободно.
врати ги старите драјвери Minidriver и PKCS и нема да имаш никаков проблем.
Кај можам да ги најдам старите драјвери ? Мислам избришани ми се
 

Mr.47

Gaining Experience
13 февруари 2018
109
70
Јас направив промена, и после менување на сертификатот во e-tax и e-pdd, проблем немаше.
Целата промена кај мене се направи без проблем.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,099
Мислења
877,646
Членови
30,697
Најнов член
ANGEL2828
На врв Дно