• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

УЈП eTax токен

smole

Unbeatable
18 април 2007
3,576
4,110
МОРА да е Јава 7, верзија 7.71 или подоле. Никако апдејтирање на Јавата во 8ца, тогаш пак нема да се отчитува токенот.

И Јавата мора да е 32 битна. Мора.
 

stoneeater

Gaining Experience
23 јули 2010
92
91
Потврда за горе кажаното: барем ИЕ10 и јава 7.51.денеска беше вака решен проблемот со токен од КИБС. Хромот откажа да работи со последната негова надградба, јавата зафркаваше и во Мозилата, па uninstall ставање постара верзија на јава, еднаш ccleaner-от и се беше ок.
 

stormce

Intern
8 февруари 2018
74
35
Има некој информација моментално која е последна верзија на IE, Firefox и Java на кои функционира сега
 

NecrotoX

Unbeatable
4 март 2013
4,017
4,313
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64

stormce

Intern
8 февруари 2018
74
35
За што ти треба ова? Не можеш да завршиш работа преку Е-Персонален Данок?
Не направив скриншот, а во моментов неможам да проверам, меѓутоа на epdd кога ќе дојдат на делот потпиши се појавува како рамка со x во горниот лев агол (не е pop-up). Мислев да не е нешто поврзано со верзијата на јавата или прелистувачот (пробано со IE11, чекам да пробаат на мозила дали ќе помине)
 

Steam.

On your way to fame
31 мај 2011
891
769
Чаир
Steam.'s setup  
Processor & Cooler
i7 2600 w/CM Hyper 212+
Motherboard
ASRock H61M-VG3
Storage
Samsung 840 EVO 120GB + 2TB WD20EZRX
PSU
Seasonic M12II 520W
RAM
12GB DDR3 @ 1333MHz
Video card
MSI RX570 GAMINGX 4GB
Case
CoolerMaster Elite 335U
Mouse
Glorious Model O (Matte White)
Keyboard
Anne Pro 2
Audio
Creative Play 3 w/ Sennheiser HD 215
Monitor
ASUS VG248QE/Dell 1909W
OS
Windows 10
Не направив скриншот, а во моментов неможам да проверам, меѓутоа на epdd кога ќе дојдат на делот потпиши се појавува како рамка со x во горниот лев агол (не е pop-up). Мислев да не е нешто поврзано со верзијата на јавата или прелистувачот (пробано со IE11, чекам да пробаат на мозила дали ќе помине)
на firefox токенот се аднува од сетинзите на FF, ќе searchнеш горе во сетингс security devices>load, и однеси го до C:Gemalto(program filesx86/gemalto за 32битни мислам беше), се логираш еднаш низ него од прозорчево во sec devices, и треба и nextsense pdf адонот мислам да е инсталиран. работи, проверено. експлорер повеќе проблеми е него ова.
 

acikaaa

Gaining Experience
22 октомври 2018
147
97
Слични проблеми ми се појавуваа и мене, и на крај излезе дека е до јава-та, за е-урбанизам не сакаше да го чита токенот и излезе дека треба постара верзија на јава (не се сеќавам која беше) да се инсталира и да се исклучи апдејт, исто и со Мозилата е бара стриктно која верзија да се инсталира и да се исклучи апдејт.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,517
Мислења
858,353
Членови
29,929
Најнов член
Jov4e
На врв Дно