1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

UEFI vs Legacy

Дискусија во форумот 'Microsoft Windows' започната од DACIA, 19 Март 2018.

 1. DACIA

  DACIA
  Gaining Experience

  72
  72
  5 Јули 2015
  Машко
  дечки може едно прашање. Која е разликава измеѓу бутирањево со UEFI и со Legacy? Моментално ми е на Legacy, вреди ли да се префрлам на UEFI, и што ќе добијам/изгубам со префрлањето? дали ќе се осети некоја разлика или?
   
  На UponAtime му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Alucard

  Alucard
  Шериф

  1,777
  1,534
  22 oктомври 2012
  Машко
  На Tajson и draganamon им се допаѓа ова.
 3. Astro

  Astro
  Guru

  6,098
  8,276
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Ништо нити ќе добиеш нити ќе изгубиш. Компјутерот ќе си биде истиот.
  Следен пат кога ќе преинсталираш можеш да бутираш UEFI. Специјално за тоа немаш потеба да се замараш да реинсталираш.
   
 4. steelseries

  steelseries
  Gaining Experience

  650
  384
  20 Декември 2015
  Машко
  Ako koristish povekje od 1TB HDD, podobro e da si na UEFI, pobrz boot pravi.(Ne sum primetil razlika.)
   
 5. Ab@ace

  Ab@ace
  Gaining Experience

  429
  388
  21 Мај 2016
  Машко
  И да не користи повеќе од 1TB е подобро UEFI побрзо ботира 2-3 секунди зависи од машината а и побезбеден е некој вируси не се активини на GPT партиција
   
  На SiPy` му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Software

  Software
  Gaining Experience

  500
  247
  15 Август 2007
  Машко
  Oktar, Sukhoi, damil и на уште 1 им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...