• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

училишни стипендии

  • Ја почнал/а темата
  • #1

petar.bt

Intern
12 август 2007
731
20
дали некој знае кога се конкурсите за стипендии во средно образование или во кој весник излегува конкурсот пошто на web страницата www.mon.gov.mk го има конкурсот од учебната 2006/2007 година:D?
има некој искуство со стипендиите како се аплицира нешто слушнав преку интернет само не знам на која web страна
 

Fiasco

Gaining Experience
2 март 2008
3,036
203
404
www.igorjanevski.com
Ne znam za preku internet, no jas koga zemav stipendija vo sredno, se sekavam deka aplicirav licno vo oddelot na Ministerstvoto za obrazovanie vo Veles. Aplicirav nekade vo Septemvri kako so se sekavam a rezultati imase vo Dekemvri (fala bogu uspesni) :)
Treba da si prasas vo toj oddel... ke ti kazat tocen datum i kako odi procedurata na apliciranje. :D

Samo malku stipendii davaa togas.. ne znam za sega, no jas koga zemav, samo trojca od cel Veles mozea da zemat.
 

Banzai

Intern
3 март 2008
637
8
Мислам дека е рано уште, иначе брат ми лани знам дека аплицираше преку интернет, мислам дека беше истата страница што ја имаш напишано. Јас кога земав стипендија(пред 4-5 години) аплицирањето беше директно во министерство за образование.
 

Ket Bejb

Intern
17 јуни 2008
96
1
Колку што се се сеќавам јас, обично тие конкурси МОН ги објавува во октомври. Баш и јас гледав за да аплицирам :)
 

vik

Intern
14 април 2007
1,936
31
А што всушност се барањата за стипендија? Ме инресира конкретно за нашиве факултети.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #6

petar.bt

Intern
12 август 2007
731
20
јас ке конкурирам со добиено второ место на државниот натпревар по информатика од народна техника само не знам дали ги признаваат тие дипломи пошто беше организатор на натпреварот Народна техника на ниво на Македонија затоа што слушам од некои дека не ги признавале тие дипломи а колку е тоа точно не знам.
 

Skipper

Баниран/a
9 јануари 2014
107
64
Manchester
Sakam da prasham dali nekoj znae kako mozham da dobijam stipendija za sredno obrazovanie?
Коа ке имаш просек мислам 4,5 минимум или 5 и се пријавуваш у општина ако не се лажам или така нешто т,е поднесуваш документи за стипендија, исто и се бројат ако имаш награди, нешто дипломи од натпревари и сл
 

Costigan_Jr

Unstoppable
5 јули 2013
2,868
3,936
На времето се бараше само меѓународно признание ( освоено место или медал на меѓународен натпревар) , а беа признаени и наградите од државните првенства.
 

Skipper

Баниран/a
9 јануари 2014
107
64
Manchester
На времето се бараше само меѓународно признание ( освоено место или медал на меѓународен натпревар) , а беа признаени и наградите од државните првенства.
Нема врска сеа ова ...

Сеа мислам дека и се рачуна дали социјалната состојба на твоите т.е финансиите, дали и колку од родителите ти работат
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,678
Мислења
862,172
Членови
30,037
Најнов член
miki11
На врв Дно