• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Учење VB.NET...

super_hacker

Баниран/a
2 април 2008
1.333
68
Нашето супер програмерче hijackhacker програмира во овој јазик. Браво за hijackhacker! :bravo::bravo:
Епа реков, што е толку специфичен овој програмски јазик? Гледав на нет, па како шо видов и овој спаѓа во најпопуларните програмски јазици. Кога е така, да се нафрлам тогаш на учење.
Кажете ми како е најдобро да почнам со овој јазик, кажете ми некои имиња на некои е-книги и некои туторијали... Исто така кажете ми некој добар компајлер. Посебно овај јазик ми е потребен за порталот на кој работам, па решив да напрам и апликациски дел од порталот...
 

HijackHacker

Gaining Experience
21 февруари 2008
5.108
296
www.gorjan.info
Фала за пофалбите.
Инаку, според мене вака налесно и најубаво ќе научиш:
1. Едно месец дена учи ги основите, вежбај, читај од нет.
2. Потоа земи си курс од Semos за VB.NET за да научиш нешто повеќе за SQL
3. Само вежбај, тренирај, барај разни кодови на нет.

Сето ова со буџет од 6000ден (курсот) :)

А за компајлер, одсекогаш сум го користел Visual Studio 2003, истиот го имаш и во Семос. Лесно се наоѓа на нет...:tainstven:
 
1 октомври 2008
278
9
za VB.NET ti treba net framework.. toa e razlikata inaku spored mene se podednakvo mocni .. ako znaes api normalno , vb.net e mnogu polesen od vb no jas preferiram vb zaradi toj net framework:D
 

reng

Intern
13 август 2007
683
19
Јас го знам VB а ми викаат дека VB.NET бил подобар ама никад не сум пробал што е и како, затоа и прашувам.
 

Garfield

Intern
9 декември 2007
277
5
Абе VB VB.NET не се различни јазици, тоа е VB со .NET framework. Како што има C++ и C# со .NET framework (C++.NET C#.NET). Нормално дека кој било јазик е полесно да се направи озбилна апликација со framework. На пример сега јас учам Qt4.4 framework за С++ кој ми ја олеснува доста работата за развој на визуелни апликации кои работат нативно и плус е еднаш кодираш и работи на сите можни оперативни системи без никакви промени на кодот.
 

Garfield

Intern
9 декември 2007
277
5
Има Open Source и комерцијално. Разликата е во тоа што ако развиваш некоја апликација со Open Sourcе верзијата мора и твојата новоразвиена програма да ја објавиш Open Sourcе. Значи ако сакаш да развиваш комерцијални(за пари) апликации ти треба комерцијалната верзија коа исто така може да се интегрира во Visual Studio за разлика од Open Source верзијата.

Инаку за работа е исто, јас развимам под Линух со нивниот визуелен дизајнер кој е одличен а исто така може да се интегрира во Eclise.

http://trolltech.com/downloads?direct=desktop
 

Forumko

Intern
14 октомври 2008
351
3
Kako mislis da ja objavis Open Source?

Dali toa znaci deka ke treba da go objavam i izvorniot kod na aplikacijata, ili znaci samo deka treba da bide "Free License" ili kako se vika uste..
 

Stane

Gaining Experience
4 октомври 2007
2.497
77
Па мислам дека треба да биде бесплатна за користење,и дека треба да го објавиш кодот,но имам забележано дека кај безбедносни програми,кодот не мора да се објави,чисто поради безбедносни причини,да не најдат некој експлоит и да го злоупотребат итн.
 

Garfield

Intern
9 декември 2007
277
5
Па разговоров доста излегува од темата. :p Но јас колку што успеав да видам ова го пишува на линкот кој го имам предходно постирано(http://trolltech.com/downloads?direct=desktop) Develop proprietary/closed source applications и до него има црвен Х. Што најверојатно значи ако не им платиш можеш да развиваш апликации под Open Source лиценца, а од ова следи дека мора кодот да биде јавен.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.669
Мислења
889.393
Членови
31.510
Огласи
36
Најнов член
Tanya666
На врв Дно